Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
83410

Statīni HIV-pozitīvajiem
Apskatīt komentārus (0)


08.01.2018


Pētījumu autori pievērsuši uzmanību tam, ka cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV, ir aptuveni 1,5 reižu lielāks risks saslimt ar sirds asinsvadu slimībām, tādēļ minētajai iedzīvotāju grupai vajadzētu pievērst pastiprinātu uzmanību sirds un asinsvadu slimību riska korekcijai.
Atšķirības tajā, kā terapeiti un kardiologi izraksta statīnus un antiagregantus (aspirīns un tamlīdzīgi), iespējams, ir saistītas ar to, ka šie speciālisti nepietiekami izprot HIV infekcijas specifiku un dažādus tās norises aspektus, tāpēc, nozīmējot lipīdu korekcijas terapiju cilvēkiem, kuri saņem ARVT, bieži izmanto tikai minimālo iejaukšanās.
Bojājumi, kas saistīti ar citomegalovīrusu (CMV), ir izplatīti cilvēkiem ar zemu (mazāk nekā 50 šūnas/mcl) imūno statusu. Trešdaļai cilvēku, kuriem ir AIDS, CMV noved pie retinītiem, kas var beigties pat ar aklumu. Tāpat AIDS nereti pavada resnās zarnas bojājumi, asociēti ar CMV, dažkārt – ar ezofagītiem un pneimoniju. CMV var arī izraisīt centrālās nervu sistēmas dažādus bojājumus.
Kā jau zinojām, ar 01. janvāri zāļu holesterīna samazināšanai - atorvastatīna, simvastatīna, rosuvastatīna - iegādes cenu HIV-pozitīvajiem cilvēkiem pilnībā kompensē valsts. Izrakstīšanas nosacījumi: «Izraksta infektologs vai pediatrs pacientiem, kuriem kopējais holesterīns ir lielāks par 4,5 mmol/l vai zema blīvuma lipoproteīnu holesterīns ir lielāks par 2,5 mmol/l.» Tāpat preparāts tenofovīrs tiek kompensēts vispārējā kārtībā pacientiem ar hronisku B hepatitu. Izrakstīšanas nosacījumi: «Izraksta infektologs, hepatologs saskaņā ar Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas vai P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas konsīlija slēdzienu, vai Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas infektologs, hepatologs terapijas ar Lamivudinum neefektivitātes gadījumā.» Medikamenti valganciklovīrs (citomegalovīrusa infekcijas ārstēšanai un profilaksei) un klaritromicīns (antibiotika) turpmāk arī tiks kompensēti vispārējā kārtībā HIV-pozitīvajiem cilvēkiem. Izrakstīšanas nosacījumi: «Izraksta infektologs vai pediatrs.» 
*********************
Sources: Ladapo JA, Richards AK, DeWitt CM и др. «Disparities in the Quality of Cardiovascular Care Between HIV-Infected Versus HIV-Uninfected Adults in the United States: A Cross-Sectional Study» J Am Heart Assoc. 2017 Nov 14;6(11) | https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5721786/ | Todd JV, Cole SR, Wohl DA и др. «Underutilization of Statins When Indicated in HIV-Seropositive and Seronegative Women» AIDS Patient Care STDS. 2017 Nov;31(11) | https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29087746 |
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA