Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
66639

NRA.lv: Latvija ir paraugs tam, kā tuberkulozes problēmas ir iespējams risināt
Apskatīt komentārus (0)


26.05.2016


Avots: NRA.lv | «Pierāda spēju apkarot nejutīgu tuberkulozi» | Inga Paparde | http://nra.lv/veseliba/173639-pierada-speju-apkarot-nejutigu-tuberkulozi.htm |
Zāļu rezistentas tuberkulozes formas ir sastopamas visās pasaules valstīs, bet visaugstākā saslimstība ar tām ir Pasaules veselības organizācijas (PVO) Austrumeiropas reģionā.
Uz kopējā Eiropas Savienības fona saslimstība ar tuberkulozi Latvijā ir ļoti izplatīta - trešais augstākais saslimstības rādītājs, pēc PVO datiem. Taču Latvijai pēdējos gados izdevies sasniegt mērķi, par ko tagad pasaules eksperti slavē, proti, pateicoties jaunu zāļu izmantošanai multirezistentas tuberkulozes ārstēšanā, izdodas izārstēt 74 procentus pacientu ar šo tuberkulozes formu. Pasaulē šis rādītājs ir 50 procenti.
Lai arī tuberkulozes izplatība samazinās un katru gadu jaunatklāto gadījumu skaits ir mazāks, Latvijā tuberkulozes izplatība ir augsta. Tāda tā ir visās bijušās padomju republikās. Pagājušajā gadā tuberkuloze diagnosticēta 621 pacientam, 56 gadījumos atklāta multirezistenta tuberkuloze - tā ir specifiska zāļu rezistentās tuberkulozes forma, kas ir nejutīga pret diviem pamata medikamentiem tuberkulozes ārstēšanā. Tad tuberkulozes ārstēšana ir daudz grūtāka. Rīgas Austrumu slimnīcas Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Andra Cīrule norāda, ka augstākais multirezistentas tuberkulozes īpatsvars ir Igaunijā, Lietuvā un šīm valstīm seko Latvija - 30 procentos gadījumu, kad atklāta tuberkuloze, tā ir multirezistenta.
Tieši Rīgā šonedēļ norisinājās Baltijas valstu simpozijs par jaunumiem tuberkulozes ārstēšanā, jo pēc vairāku gadu darba Latvijas mediķiem izdevies sasniegt labus rezultātus multirezistentas tuberkulozes ārstēšanā. A. Cīrule stāsta, ka jau 2008. gadā Latvijā pacientiem bija pieejami divi jauni tuberkulozes medikamenti un pacienti tos saņēma klīniska pētījuma ietvaros. Pēc tam pacienti šīs zāles, kuras jau bija pierādījušas savu efektivitāti, saņēma līdzjūtības programmas ietvaros (zāļu ražotājs apmaksā ārstēšanos noteiktam skaitam pacientu), taču kopš pagājušā gada divi šie jaunie medikamenti ir iekļauti valsts apmaksājamo medikamentu sarakstā un visi pacienti, kuriem nepieciešams, tos saņem. Medikamenti gan ir dārgi - sešu mēnešu kurss izmaksā 10 000 eiro. Ārstēšanu ar jaunajiem medikamentiem saņem arī divi bērni. «Mēs pacientus nešķirojam pēc sociālā statusa - ārstēšanu saņem ikviens, kuram tas vajadzīgs,» uzsver ārste. Pašlaik ierobežojumu zāļu nozīmēšanai nav.
«Jauni medikamenti, kas ļauj ārstēt smagākās tuberkulozes formas, atklāti un reģistrēti pēc vairāk nekā 50 gadu pārtraukuma, un mūsu ieguvums ir tas, ka multirezistentas tuberkulozes pacientu izārstēšanās procents, pievienojot jauno medikamentu, Latvijā ir ļoti augsts - 74 procenti, kas nozīmē, ka mēs esam sasnieguši PVO uzstādīto mērķi - izārstēt 75 procentus no pacientiem ar multirezistentu tuberkulozi,» skaidro A. Cīrule. Viņa piebilst, ka pacientu izārstēšanās ietekmē tuberkulozes izplatību - kopējā saslimstība samazinās. Kā zināms, cilvēki ar tuberkulozi inficējas gaisa pilienu veidā, kas satur tuberkulozes bacili, ko slimnieks izplata klepojot vai šķaudot.
VIEDOKLIS
Dženifera Furina, Hārvardas medicīnas skolas lektore, PVO konsultante:
- Latvija ir paraugs tam, kā tuberkulozes problēmas ir iespējams risināt. Multirezistenta tuberkuloze un tās ārstēšana ir nozīmīgs temats ne tikai Baltijas valstīs, bet visā pasaulē. Man ir prieks dzirdēt, ka Latvijā valdība nāk pretī pacientiem un nosaka, ka medikamenti ir valsts atmaksāti, jo ārstēšana ar jaunajiem medikamentiem tiešām ir dārga un, ja tie nebūtu valsts atmaksāti, pacienti tos nevarētu atļauties. Taču mums ir arī jāatceras, ka bieži vien ārstēšana ir lētāka nekā cīnīšanās ar neārstēšanas sekām.




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA