Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
82715

Nevienam Latvijas iedzīvotājam vēl nav jāuztraucas
Apskatīt komentārus (0)


30.11.2017


Nākamais gads ir pārejas periods un visi iedzīvotāji saņems pilnu veselības aprūpes pakalpojumu grozu (Veselības ministre sižetā min. 8:18 līdz min. 9:20). «Veselības nodokli» nodokļu nemaksātāji varēs iemaksāt līdz gada beigām vai 2019. gada sākumā par visu 2018. gadu. Šiem cilvēkiem bus viens gads, lai saprastu, kā iekļauties veselības apdrošināšanas sistēmā.

 

NRA.lv | Inga Paparde | «Ražuks: Likums un atbildība glābs veselības nozari» | http://nra.lv/latvija/230144-razuks-likums-un-atbildiba-glabs-veselibas-nozari.htm |
Veselības aprūpes finansēšanas likuma pieņemšana nozīmē labāk finansētu, sakārtotāku un pieejamāku veselības aprūpi, sarunā ar Neatkarīgo uzsver Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks.
<... Kas līdz ar likumu no nākamā gada mainīsies? «Visi cilvēki, kuri ir darba ņēmēji, no nākamā gada sāks maksāt par vienu procentu lielākas sociālās iemaksas tieši veselības apdrošināšanai, kas savukārt nozīmē, ka veselības nozarei būs papildu finansējums. Cilvēkiem, kuri saņem algu un nodokļus maksā citā režīmā, piemēram, pašnodarbinātie vai mikrouzņēmumu darbinieki, būs pārejas periods - viens gads, lai saprastu, kā iekļauties veselības apdrošināšanas sistēmā,» norāda R. Ražuks. Viņš piekrīt, ka līdz tam laikam ir jāatrisina visi jautājumi par datu sistēmām, to savietojamību, lai cilvēkiem nebūtu nekādu bažu vai nesaprašanos par piekļuvi veselības aprūpei. Asi diskutēts jautājums, vai pamata pakalpojumu grozā, kas būs pieejams visiem iedzīvotājiem, jāiekļauj ģimenes ārsta pakalpojumi. Pašlaik deputāti izšķīrušies par šādu normu. Tiesa, būs noteikts, kādus izmeklējumus ģimenes ārsts par valsts finansējumu varēs veikt visiem cilvēkiem, lai uzstādītu diagnozi. ...>

 

2018. gada finansējums veselības nozarei sasniegs 1,01 miljardu eiro (2017.gadā veselības nozares finansējums ir 820 miljoni eiro) un tas būs lielākais veselības nozares līdzekļu apjoms pēc Latvijas neatkarības atgūšanas. Papildu pieejamais finansējums tiks ieguldīts veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības un kvalitātes uzlabošanai, kā arī ārstniecības personu atalgojuma konkurētspējas palielināšanai. 
2018.gadā finansējums onkoloģijai palielināsies par 15,3 milj. eiro, nodrošinot onkoloģisko pacientu ambulatoro ārstēšanas pakalpojumu – izmeklējumu, ārsta konsultāciju un ārstēšanas pieejamības pieaugumu, kā arī onkoloģisko pacientu nodrošinājumu ar kompensējamiem medikamentiem. Tieši kompensējamajo zāļu nodrošināšanai onkoloģijas jomā plānots novirzīt papildu 5,1 miljonu eiro salīdzinājumā ar 2017.gadu. 
Tāpat uzlabojumi gaidāmi infekciju slimību ārstēšanas jomā: plānots par aptuveni 200 palielināt C hepatīta pacientu skaitu, kuriem tiek nodrošināta medikamentozā ārstēšana, kā arī HIV/AIDS pacientu ārstēšanu, uzsākot ārstēšanu agrīnākā slimības stadijā. Kopumā infekciju slimību izplatības mazināšanai 2018.gadā papildus piešķirti 11,3 milj. eiro.
Veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības uzlabošanai paredzēts novirzīt papildu 29 milj. eiro. Tādējādi tiks palielināts valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu apjoms nodrošinot pieejamību papildus 380 tūkst. pacientiem salīdzinājumā ar 2017.gadu. Plānots, ka tas ļaus samazināt ambulatoro izmeklējumu un terapijas gaidīšanas rindu garumu.
Papildu finansējums nākamajā gadā ļaus atvērt 11 diabēta apmācību kabinetus universitātes slimnīcās un reģionālajās slimnīcās. Tāpat paredzēts uzlabot bērnu ar cukura diabētu veselības aprūpi, nodrošinot viņiem insulīna ievades komplektu (insulīna sūkņi, to katetri un rezervuāri).
Papildu finansējums ļaus uzsākt jaunu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, piemēram, apmaksāt aknu transplantācijas operācijas pieaugušajiem (līdz šim valsts apmaksāja aknu transplantāciju tikai bērniem līdz 18 gadu vecumam) un aortālā vārstuļa transkatetrālo implantāciju.
Tāpat papildu līdzekļi 5 miljonu apmērā tiks novirzīti reto slimību diagnostikai un ārstēšanai. 1 miljonu eiro paredzēts novirzīt īpašas programmas izveidei pieaugušo pacientu reto slimību medikamentozajai ārstēšanai, bet reto slimību medikamentozajai ārstēšanai bērniem – 3 miljonus eiro, tādējādi nodrošinot valsts apmaksātu ārstēšanu arī tādos gadījumos, kas līdz šim nebija iespējami.
Primārās veselības aprūpē paredzēts palielināt ģimenes ārstiem kapitācijas naudu par 28% no 1,25 eiro līdz 1,60 eiro par vienu reģistrētu pacientu, kopējos ģimenes ārstu prakses ieņēmumus palielinot par 553 eiro mēnesī. Savukārt zobārstniecības pakalpojumu pieejamības uzlabošanai bērniem papildus 3,7 milj. eiro. Finansējums ļauj nodrošināt bērnu zobārstniecības tarifa pieaugumu par 32%.
Tāpat nākamgad paredzēts palielināt ārstu un funkcionālo speciālistu vidējā darba samaksu no 859 eiro līdz 1125 eiro mēnesī, ārstniecības un pacientu aprūpes personas un funkcionālo speciālistu asistentiem no 537 eiro līdz 675 eiro mēnesī, bet ārstniecības un pacientu aprūpes atbalsta personām – no 400 eiro līdz 450 eiro mēnesī.
Vēl lielāks darba samaksas palielinājums plānots ārstniecības personām stacionārajā sektorā, ņemot vērā obligātās piemaksas par diennakts darba režīmu nodrošināšanu, kā arī normālā pagarinātā darba laika pakāpenisku atcelšanu. Līdz ar to stacionārajās iestādēs ārstniecības personu atalgojums palielināsies vēl.

 
 



 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA