Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
32395

Neatrod ierēdņu vainu
Apskatīt komentārus (0)


15.01.2013


NRA.lv: Inga Paparde | "Hepatīta analīžu lietā vainīgos nemeklēs" | http://nra.lv/latvija/87263-hepatita-analizu-lieta-vainigos-nemekles.htm
Veselības ministrija (VM) uzskata, ka situācijā ar C hepatīta pacientiem, kuriem no šā gada tika pārtraukta svarīgu analīžu apmaksa no valsts budžeta, galvenokārt vaina jāuzņemas Rīgas Austrumu slimnīcai un tās pakļautībā esošam Latvijas Infektoloģijas centram (LIC), savukārt Nacionālā veselības dienesta (NVD), kas Ministru kabineta noteikumos neiekļāva konkrētās analīzes kā valsts apmaksājamas, atbildība netiks vērtēta.
«Mēs īsti tur neatrodam dienesta vainu, vismaz apzinātas ļaunprātības tur noteikti nav,» Neatkarīgajai saka VM speciālists Oskars Šneiders.
No šā gada sākuma C hepatīta pacientiem pašiem jāmaksā par svarīgu laboratorisku izmeklēšanu, lai noteiktu atbilstošu ārstēšanu. Analīzes nav lētas – aptuveni 100 latu. Šonedēļ noskaidrojies, ka ir notikusi kļūda – slimnīcas un atbildīgo ierēdņu dēļ no saraksta, kas nosaka valsts apmaksājamus izmeklējumus, konkrētās analīzes «izkritušas». VM skaidro, ka tas noticis tāpēc, ka Rīgas Austrumu slimnīca, kas reorganizācijas ietvaros pārņēma LIC, neveica uzskaiti par šiem izmeklējumiem un neiesniedza to NVD. «Tāpēc šāgada līgumos konkrēts manipulāciju kods nebija iekļauts. Visām medicīnas iestādēm ir jāsniedz dati par veicamajiem izmeklējumiem,» situāciju skaidro O. Šneiders.
Uz Neatkarīgās jautājumu, vai tad NVD galu galā nepārbauda, kādus sarakstus slimnīcas iesniedz un ko paredz apmaksāt no valsts budžeta (iespējams, tad tiktu pamanīts, ka svarīgas analīzes nav iekļautas apmaksājamo skaitā), O. Šneiders saka: NVD nevarot pārbaudīt pilnīgi visu par visiem izmeklējumiem un līgumslēdzējiem; NVD balstās uz slimnīcu sniegtajiem datiem. Jautājums – vai tādā gadījumā slimnīcas var sūtīt rēķinus arī par tādiem izmeklējumiem, kurus valsts līdz šim neapmaksāja, ja jau tas netiek skrupulozi pārbaudīts, – paliek neatbildēts.
VM noskaidrojusi, ka līdz šim par savu naudu analīzes veikuši desmit C hepatīta pacienti, kuri LIC var uzzināt, kā saņemt atpakaļ naudu, un pašlaik par šiem izmeklējumiem pacientiem nav jāmaksā. NVD ar slimnīcu risina jautājumu par finansējumu. O. Šneiders skaidro, ka finansējums infekciju slimību ārstēšanai piešķirts pērnā gada apjomā, tāpēc naudas nevajadzētu pietrūkt.
NVD speciāliste Evija Štālberga savukārt norāda, ka ar slimnīcu ir panākta vienošanās – ja radīsies sarežģījumi ar citu laboratorisko izmeklējumu ambulatoru sniegšanu, kas arī iepriekšējos gados tika apmaksāti no valsts budžeta, bet par kuriem NVD nav bijusi informācija, lai tos iekļautu līgumā, slimnīca nodrošinās to sniegšanu.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA