Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
110312

Ne tikai sausa lekcija
Apskatīt komentārus (0)


06.02.2020


Avots: pilns raksts «“Kā es esmu radies?” Ar jauniešiem par seksualitāti ir jārunā» | Liepajniekiem.lv | https://www.liepajniekiem.lv/padomi/ka-es-esmu-radies-ar-jauniesiem-par-seksualitati-ir-jaruna/ |
<... Padomi:
Vecāka loma ir būt gatavam runāt ar savu bērnu tad, kad ir pienācis laiks to darīt, iedrošinot diskusiju, ne tikai vienvirziena sarunu.
Sāc to darīt agri – jau agrā bērnībā lielākā daļa bērnu apjauš atšķirības starp zēniem un meitenēm, jo viņiem piemīt dabīgā ziņkārība. Kad bērns ir mentāli un emocionāli gatavs informācijai, ir laiks sākt ar viņu runāt. Ja tas tiek darīts jau agrā vecumā, vēlāk būs daudz vieglāk sniegt detalizētāku informāciju.
Izmanto ikdienas situācijas! Iedomājies, kāda izskatās pasaule bērna acīm. Kas ir svarīgākās lietas tieši viņam? Parasti bērna pasaule ir vērsta uz viņu pašu, tāpēc pietiks ar vienkāršu atbildi uz viņa jautājumiem. Vēlāk var sākt skaidrot detalizētāk.
Tas ir divvirzienu ceļš. Noteikti iedrošini diskusiju. Labs sākums ir: “Ko tu jau zini?” Tas tev parādīs, ko bērns jau zina un ko vajadzētu paskaidrot.
Esi uzticams un atklāts. Lietu izdomāšana tikai radīs apjukumu bērnā, tāpēc izvairies runāt par stārķiem un kāpostiem. Skaidro visu ar faktiem. Ja gadījumā nezini atbildi, tad tā arī pasaki, vēlāk to noskaidro un pastāsti savam bērnam.
Parūpējies par to, lai sarunas brīdī tev būtu pieejami informatīvi materiāli vai citi palīglīdzekļi. Tos kopā ar bērnu varēsiet izpētīt un pārrunāt.
Turpini runāt. Ir viegli padoties jau pie pirmā grūtā jautājuma. Taču bērnam ir vajadzīgs tavs atbalsts, pat ja tā nešķiet, tāpēc jāturpina runāt.
Saruna par attiecībām un seksu pilnīgi noteikti nav vienas reizes izrunāšanās. Tas ir pakāpenisks process, kurā komunikācija sākas, kad bērns vēl ir pavisam mazs, un turpinās līdz pat viņa kļūšanai pieaugušam.
Nevajag gaidīt, līdz bērns sāk jautāt. Dažkārt tieši vecākiem ir jābūt tiem, kas uzsāk sarunu. Svarīgi ir virzīt to atbilstoši bērna vecumam.
Jau 3 gadu vecumā bērns var uzdot jautājumus – kā es esmu radies, kāpēc tētis stāv kājās, kad čurā. Šādā gadījumā ir nepieciešamas vienkāršas un patiesas atbildes. Vari izmantot grāmatas, kas ilustrē ķermeņa daļas – arī tad, ja bērns par to nav uzdevis jautājumus. Šis ir labs brīdis, lai paskaidrotu, kas ir pieņemama uzvedība sabiedrībā, mājās, atšķirība starp vēlamu un nevēlamu pieskārienu.
Bērns jāiedrošina justies labi pašam par sevi.
Ja bērnā tiek attīstīts pašnovērtējums un sniegtas zināšanas par seksualitāti un attiecībām, viņš būs labāk sagatavots veselīgu attiecību veidošanai.
Izvairīšanās no šīm tēmām var ietekmēt to, kā jaunietis jūtas un uzvedas visu atlikušo mūžu.
Ja tu par to nerunāsi, bērns var domāt, ka sekss ir biedējošs un par to nedrīkst runāt.
Līdz brīdim, kad bērns ir pabeidzis pamatskolu, ieteicams izrunāt šādas tēmas: bērna ieņemšana; ko sagaidīt pubertātes un mēnešreižu laikā; romantiskas attiecības, laulības un ilgstošas attiecības; seksuāli transmisīvas slimības, ieskaitot HIV un AIDS; geju un lesbiešu attiecības; kā izvairīties darīt lietas, ko viņi paši negrib darīt, un pasargāt sevi. ...>




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA