Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
27216

HIV ir viena no mūsdienās postošākajām infekcijām
Apskatīt komentārus (1)


13.10.2012


Rīgas Austrumu slimnīcas infektoloģe Inga Januškeviča: „HIV skarto cilvēku skaits varētu būt ievērojami lielāks, nekā to rāda šā brīža statistika”
Ar HIV (cilvēka imūndeficīta vīrusu) inficēto cilvēku skaits Latvijā varētu būt vismaz divas reizes lielāks, nekā to rāda šā brīža statistika”, uzskata Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra „Latvijas Infektoloģijas centrs” (LIC) HIV/AIDS Ambulatorās nodaļas vadītāja, ārste - infektoloģe Inga Januškeviča. Ārste norāda, ka HIV ir lēnas iedarbības vīruss, kas sevi manīt var nelikt gadiem ilgi, turklāt nav būtisku simptomu, kas liecinātu, ka cilvēka organismā jau ieperinājusies šī infekcija. To, ka cilvēks inficējies ar HIV, parāda tikai specifiskas asins analīzes. Statistika atspoguļo tikai reģistrēto HIV/AIDS gadījumu skaitu.
LIC apkopotā statistika liecina, ka līdz šā gada 1. septembrim kopējais HIV inficēto skaits Latvijā ir 5413 cilvēki (gada sākumā – janvārī - šis skaitlis bija 5189). RAKUS stacionāra LIC HIV/AIDS ambulatorās nodaļas uzskaitē šobrīd ir 3764 cilvēki, kuri inficējušies ar HIV, un 1158 cilvēki, kuriem infekcija jau ir AIDS stadijā. Līdz šā gada 1. septembrim miruši 648 HIV/AIDS inficēti cilvēki, no kuriem AIDS stadijā – 437, pirms AIDS stadijas iestāšanās – 211 cilvēki.
„Saslimt ar HIV – zināmā mērā tā ir izvēle, taču bērniem, kas to mantojuši no mātes, tāda izvēle nav dota.” Pirmais bērns, kuram ir diagnosticēta iedzimta HIV infekcija Latvijā dzimis 1998. gadā. Līdz 2012. gada 1. septembrim reģistrēti 45 HIV inficēti bērni (no tiem AIDS stadija – 16 bērniem, miruši - 5 bērni, specifisku terapiju saņem 27 bērni). Šī gada laikā - līdz 1.septembrim - LIC diagnosticēti un reģistrēti 5 jauni HIV pozitīvi bērni.
Inga Januškeviča uzsver: līdzšinējā pieredze rāda, ka arī ar HIV inficētām sievietēm, topošajām māmiņām ir iespēja saglabāt veselību kā pašām, tā bērniņam. „Tikai tādā gadījumā savlaicīgi jānāk pie ārstiem, savlaicīgi jāsaņem bezmaksas profilaktiskā terapija, un rūpīgi jāseko līdzi savu mazuļu pašsajūtai. Diemžēl, ne visas HIV inficētās un mātes cerībās esošās sievietes ir pietiekami apzinīgas, lai pienācīgi rūpētos par vēl nepiedzimušā bērniņa veselību”, saka I. Januškeviča.
„Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, HIV ir viena no mūsdienās postošākajām infekcijām”, saka ārste. Taču balstoties uz savu līdzšinējo pieredzi, mediķe ir pārliecināta, ja cilvēkam agrīni atklāj HIV, ja inficētais laikus apmeklē ārstu infektologu, ja regulāri kontrolē savu veselības stāvokli, ja rūpīgi ievēro ārsta norādījumus, ja vajadzības gadījumā uzsāk un kārtīgi lieto noteikto specifisko terapiju, tad inficētajam neattīstīsies HIV vēlīnā stadija AIDS, palielināsies cilvēka dzīvildze. Tikai un vienīgi HIV tests palīdzēs precīzi noteikt diagnozi. Vienīgā ārstniecības iestāde (centrs) Latvijā, kas sniedz pirmstesta un pēctesta konsultāciju ir Latvijas Infektoloģijas centrs. Šo iespēju var izmantot jebkurš cilvēks, kam radušās aizdomas par iespējamo inficēšanos ar HIV.

Līdz 2012. gada 1. septembrim specifisko terapiju (ART) saņem 638 cilvēki, (tādā pat laika posmā pagājušajā gadā - 547 cilvēki).
Līdz 2012. gada 1. septembrim profilaktisku terapiju saņem 19 grūtnieces (analogā posmā 2011.gadā - 23 grūtnieces).
Stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs speciālisti atgādina, ka Latvijā specifiskā HIV infekcijas ārstēšana – antiretrovirālā terapija (ART) – tiek nodrošināta no valsts budžeta līdzekļiem un medikamenti iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā. 
Avots: RAKUS LIC www.lic.gov.lv
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA