Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
61369

Gadā Latvijā veikti apmēram 2000 HIV eksprestestu
Apskatīt komentārus (0)


20.10.2015


NRA.lv: "Zināt HIV statusu svarīgi pašam sev" | Inga Paparde | http://nra.lv/latvija/153290-zinat-hiv-statusu-svarigi-pasam-sev.htm |
No 347 cilvēkiem, kuri pagājušajā gadā uzzināja, ka viņiem ir cilvēka imūndeficīta vīruss jeb HIV, pusei slimību atklāja jau AIDS stadijā.
Šāgada tendences ir līdzīgas. Tas nozīmē, ka cilvēki ilgāku laiku dzīvojuši ar vīrusu, par to nezinādami un pat nenojauzdami. «Mums ir jātestējas vispirms pašiem sev, jo laikus atklāts un ārstēts HIV ļauj dzīvot pilnvērtīgu dzīvi,» saka apvienības HIV.LV vadītājs Aleksandrs Molokovskis. Viņš atzīst, ka pats ir piemērs stāstam par to, ka pašlaik HIV un AIDS nav nāvējošas slimības, taču ar vienu «bet» – ja vīruss ir atklāts un laikus sākta ārstēšanās. «Ne tikai es, kas dzīvo ar HIV jau 17 gadus, bet arī cilvēks, kuram Latvijā pirmajam atklāja HIV 1987. gadā, nodzīvoja vairāk nekā 20 gadus un nomira ar HIV nesaistītu iemeslu dēļ,» stāsta A. Molokovskis. Mūsdienu antivīrusu terapija spēj nomākt HIV vīrusu cilvēka organismā tā, ka tas praktiski pat neparādās asinīs, līdz ar to cilvēks nevar inficēt citus. Tas līdztekus savai veselībai ir otrs svarīgākais iemesls, kāpēc testēties uz HIV un saņemt ārstēšanos – lai pasargātu citus cilvēkus, tuviniekus. Fakts, ka tik ievērojams skaits cilvēku uzzina par HIV jau AIDS stadijā, liecina par vājo atsaucību šīm pārbaudēm. Piemēram, Igaunijā HIV testus veic daudz vairāk un AIDS stadijā atklāto gadījumu ir daudz mazāk.
Par HIV gan vēlreiz jāatgādina – tas neizplatās ne pa gaisu, ne sadzīvisku kontaktu ceļā, nevar inficēties ar rokasspiedienu vai padzeroties no vienas krūzītes. Eksperti atgādina, ka inficēties var neaizsargātās dzimumattiecībās (neizmantojot prezervatīvu), lietojot kopīgas šļirces (tas ir visbiežākais veids, kā inficējas narkotiku lietotāji), kā arī māte, kurai ir HIV, var inficēt mazuli. HIV profilakses speciālisti uzsver, ka visos šajos gadījumos ir espējams izsargāties no vīrusa – lietot prezervatīvu, nelietot vienas un tās pašas šļirces, bet sievietēm, kuras gaida bērnu un kurām ir HIV, tiek piedāvāta ārstēšanās, lai pasargātu mazuli un viņš piedzimtu vesels (neraugoties uz to, Latvijā pērn piedzima četri bērni ar HIV, bet 2013. gadā – 10). Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, pērn tika reģistrēti 347 HIV gadījumi (no tiem 171 AIDS stadijā). Lielākajā daļā gadījumu infekcija nodota heteroseksuālu kontaktu ceļā (132), taču pietiekami liels ir «neskaidri iegūta HIV» gadījumu skaits (101), kur cilvēki nepastāsta vai nezina, kā inficējušies. 77 cilvēkiem atklāts narkotiku lietošanas rezultātā iegūts HIV.
Gadā Latvijā veikti apmēram 2000 HIV eksprestestu: 2013. gadā veica 1953 testus, no tiem pieci procenti izrādījās pozitīvi, savukārt 2014. gadā veikti 1984 testu un arī pieci procenti testus veikušajiem atklāts HIV. Lai gan veikto eksprestestu skaits palielinās, ņemot vērā augsto HIV izplatības līmeni Latvijā, tas ir pārāk maz un testus vajadzētu veikt lielākam iedzīvotāju skaitam.
“Ar kampaņu HIV nešķiro – tas attiecas arī uz tevi!" Slimību profilakses un kontroles centrs vēlas pievērst sabiedrības uzmanību HIV profilaksei, speciālisti plašāk stāstīs par HIV un eksprestestiem, kuri anonīmi un bez maksas veicami visos HIV profilakses punktos Latvijā. Šā gada astoņos mēnešos reģistrēti 255 HIV inficēšanās gadījumi, no tiem 76 AIDS stadijā.
Dzīve pēc HIV statusa uzzināšanas, protams, mainās, un nekam, kas noticis līdz tam, vairs nav nozīmes, atzīst A. Molokovskis. Dzīve jāsāk no jauna. HIV.LV ir viena no organizācijām, kura cīnījusies un panākusi, ka no nākamā gada tiks piešķirti papildu līdzekļi agrīnākai AIDS ārstēšanai. Tas nozīmē, ka, pat ja HIV atklāts novēloti, varēs uzreiz sākt ārstēšanu. Pašlaik tikai 20 procenti jeb 1000 AIDS pacientu saņem ārstēšanu.
****************************************
NRA: "Ar kampaņas palīdzību SPKC sabiedrību izglītos par HIV" | http://nra.lv/foto/sakums/4354-ar-kampanas-palidzibu-spkc-sabiedribu-izglitos-par-hiv.htm |
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) šogad pirmo reizi izvērsīs plaša mēroga informatīvo kampaņu, kuras mērķis ir informēt sabiedrību par HIV, šodien atklājot kampaņu, sacīja SPKC Veselības veicināšanas departamenta direktore Ilze Straume. Ar kampaņu SPKC vēlas mainīt sabiedrības attieksmi pret HIV kā pret neārstējamu slimību.

 


 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA