Biedrība "Apvienība HIV.LV"+371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
48200

Durvju rokturis un cits mūsu ikdienā
Apskatīt komentārus (0)


22.09.2014


Avots: Interneta žurnāls vīriešiem Puaro.lv | www.puaro.lv | "Vīruss uz durvju roktura divās stundās aplipina pusi biroja darbinieku" | http://www.puaro.lv/lv/puaro/viruss-uz-durvju-roktura-divas-stundas-aplipina-pusi-biroja-darbinieku |
Zinātnieki  pirms darba dienas sākuma uz durvju roktura novietoja speciālu nekaitīgu vīrusu un izsekoja ātrumam, ar kādu tas izplatījas pa visu biroju. Atklājās, ka pēc 2 - 4 stundām šī vīrusa nēsātāji jau bija 40–60% biroja darbinieku. Kā zināms, vairums cilvēku ir pārliecināti, ka mikrobi izplatās vienīgi šķaudot vai klepojot.
Daudz biežāk tas notiek pieskaroties dažādām virsmām — piemēram, durvju rokturiem, slēdžiem, lifta pogām utt. Labākais veids, kā no tā izvairīties, ir sen zināms, taču pienācīgi nenovērtēts – ir bieži jāmazgā rokas vai jālieto antibakteriālās (jeb kā tās mēdz devēt tautā – mitrās) salvetes. Tas par 80–99% palīdzēs samazināt tādu vīrusu izplatību kā norovīruss un gripas baciļi.
Visbiežāk norovīruss izplatās no personas uz personu tieša kontakta ceļā vai ar koplietošanas priekšmetu starpniecību. Nereti inficēšanās notiek, lietojot uzturā ūdeni vai pārtiku, kuru gatavošanas laikā inficējis slims cilvēks (arī tāds, kuram slimība norit vieglā formā vai bez simptomiem).
Norovīruss ir salīdzinoši izturīgs, tas var neiet bojā, pat produktus vai ūdeni sasaldējot. Slimības raksturīgākās pazīmes ir slikta dūša, vemšana, caureja, sāpes vēderā, kā arī galvassāpes un neliela ķermeņa temperatūras paaugstināšanās. Saslimušais var just nelabumu un vemt vairākas reizes dienā, atveseļošanās parasti notiek 1-2 dienu laikā un saslimšana neatstāj ilgtermiņa ietekmi uz veselību. Personīgā kafijas krūze, kuru lietojat tikai jūs, vai maska uz sejas ir vājš aizsarglīdzeklis, apgalvo zinātnieki.
Jāatceras, ka slimot labāk ir mājās, nevis ierasties darbā un aplipināt kolēģus.
Šī eksperimenta rezultāti papildina kādu citu nesen veiktu pētījumu, kas bija veltīts infekcijas izplatībai lidmašīnās. Amerikāņu zinātnieki konstatēja, ka lidmašīnu salonā – uz galdiņiem, krēslu rokturiem un citām virsmām, un, protams, tualetē „dzīvojošās” bīstamās baktērijas  izdzīvo pat līdz divām nedēļām. 

  


 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA