agihas.lv@inbox.lv
FARMĀCIJAS KOMPĀNIJU PĀRSTĀVNIECĪBAS LATVIJĀ SAMAZINA HIV MEDIKAMENTU PĀRDOŠANAS CENAS
Apskatīt komentārus (0)
03.03.2009
Par to, minot konkrētus skaitļus, esam runājuši gan Trīspusējā (Veselības Ministrija, Farmācijas kompāniju asociācija, Pacientu organizācijas) Memoranda dalībnieku ikgadējā kopsapulcē, gan Farmācijas konsultātīvajā padomē, gan HIV, TB un STI izplatības ierobežošanas Koordinācijas komisijā, kā arī sarunās ar Veselības ministrijas (VM) dažāda ranga ierēdņiem. Šai jautājumā mūs ir uzklausījuši Pasaules veselības organizācijas (PVO) un ANO Narkotiku un noziedzības biroja (UNODC) pārstāvji Latvijā.
Neskatoties uz Koordinācijas komisijas priekšsēdētāja sākotnējo (2008. g. septembra sanāksmē) noraidošo attieksmi, nākošajā komisijas sanāksmē tika akceptēts PVO un UNODC priekšlikums veikt 2009. gadā šīs (un citu komplekso jautājumu - ārstēšanas shēmas, pieejamība u.c.) situācijas izpēti un analīzi par PVO un UNODC līdzekļiem. Arī VM atzina šo jautājuma izzināšanu par svarīgu un aicināja visās iesaistītās institūcijas sniegt objektīvu informāciju starptautiskajiem ekspertiem. Šobrīd jau ir apstiprināts tehniskais uzdevums ekspertiem, kas paredz aktīvu biedrību AGIHAS, Apvienība HIV.LV un DIA+LOGS iesaistīšanu situācijas izpētē.
Vēl jāatzīmē, ka 2009. gada budžets HIV medikamentu iepirkumam tika būtiski samazināts (no 2 513 514 LVL 2008. gadā uz 2 160 000 LVL 2009. gadā), faktiski samazinājums ir vēl lielāks, ņemot vērā pievienotas vērtības nodokļa likmes paaugstinājumu no 5 uz 10%. Tāpat situāciju vēl vairāk sarežģī vairumtirdzniecības firmas atteikums piegādāt divus lētus pirmās izvēles medikamentus par līguma cenām, sakarā ar ASV dolāra kursa straujo pieaugumu.
Šajā situācijā reāli tika apdraudēta iespēja sanēmt HAART tiem pacientiem, kuriem ārstēšana jau ir uzsākta, nemaz nerunājot par ārstēšanas uzsākšanu jauniem pacientiem, kuru stāvoklis ir kritisks. (Uz 01.02.2009. ārstēšanu Latvijas infektoloģijas centrs nodrošināja 334 pacientiem, kaut arī tā nepieciešama divas reizes lielākam ar HIV inficēto skaitam!).
Ņemot vērā situācijas nopietnību, kā arī rūpējoties par sava uzņēmuma prestižu, kompānijas GlaxoSmithKline pārstāvniecība Latvijā 2009. gada janvārī nāca klajā ar paziņojumu, ka tā par 43% samazina pārdošanas cenu pirmās izvēles medikamentam Combivir.
Farmācijas kompānijas Roche pārstāvniecība Latvijā pārskatīja arī savas firmas HIV medikamentu cenas. Š.g. martā Roche Latvija paziņoja, ka par 10 % samazina cenu preparātam Invirase. Iespējams, ka biedrības AGIHAS vēstule visām HIV medikamentu ražotājfirmām pasteidzināja šo lēmumu.
Mēs rūpīgi sekosim, vai šis cenu samazinājums ļaus LIC speciālistiem uzsākt ārstēšanu ar HAART jauniem AIDS slimniekiem, kuru stāvoklis ir kritisks un kuriem pienākas valsts garantēta medikamentoza ārstēšana.
Jāatzīmē, ka visu HIV medikamentu cenas var pazemināt pat par 33%, ja tiks atļauts paralēlais imports un tiešas medikamentu piegādes Latvijas infektoloģijas centram bez starpniekiem vairumtirgotājiem.
Atpakaļ