agihas.lv@inbox.lv
HIV pacientu (ne)ārstēšana riski valsts budžetam un sabiedrības interesēm
Apskatīt komentārus (0)
11.05.2015
2015-05-10
Informācija plašsaziņas līdzekļiem
HIV pacientu (ne)ārstēšana riski valsts budžetam un sabiedrības interesēm
Biedrība Atbalsta grupa inficētajiem ar HIV un AIDS slimniekiem" (AGIHAS) pauž neizpratni un bažas redzot, ka Ministru kabinets plāno atteikt HIV/AIDS pacientu ārstēšanai nepieciešamos papildu līdzekļus. Neraugoties uz Veselības ministrijas (VM) centieniem un atbalstu HIV/AIDS pacientu ārstēšanas uzlabošanai, paredzētās izmaiņas ir izņemtas no Ministru kabineta Noteikumu Nr. 899 grozījumu projekta, ko paredzēts apstiprināt 12. maija Ministru kabineta sēdē.
Atbilstoši Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijām un atbildīgo Eiropas institūciju norādēm un prasībām, VM augstākminēto noteikumu grozījumu projektā piedāvāja paaugstināt imūnās sistēmas šūnu skaitu, kura sasniegšanas gadījumā būtu jāuzsāk HIV/AIDS terapija. Tas prasītu ap pusmiljona eiro papildu finansējumu. Latvijā šobrīd HIV pacientu ārstēšana tiek uzsākta novēloti - imūnās sistēmas šūnām pazeminoties līdz 200 vienā mm3, kad pacientu cerības uz slimības labvēlīgu kontroli ir krietni samazinātas. Vēlākais brīdis ārstēšanas uzsākšanai, lai nodrošinātu pozitīvu ārstēšanas rezultātu, ir vismaz 350 imūnās sistēmas šūnu vienā mm3.
Pirms dažām dienām, 8. maijā, no AIDS mirušo piemiņas dienas pasākumā Latvijas Infektoloģijas centrā gan ārsti, gan VM pārstāvji ar pārliecību un gandarījumu solīja, ka pozitīvas izmaiņas HIV/AIDS pacientu ārstēšanā noteikti tiks panāktas un ka pozitīvs risinājums ir tik tuvu, kā vēl nekad. Diemžēl dažu dienu laikā situācija ir pilnībā mainījusies, tāpēc biedrība ir satraukta par šādu negaidītu pavērsienu, kas būtībā nozīmē visu iepriekš izteikto solījumu neturēšanu - solīto un ilgi gaidīto uzlabojumu vietā pacienti un sabiedrība iegūs tikai HIV aprūpes pasliktināšanos, kas Latvijai draud ar reāliem HIV epidēmijas riskiem.
Biedrības AGIHAS valde: Uzsākot ārstēšanu, kad sasniegts 350 imūnās sistēmas šūnu līmenis vienā mm3, uz ārstēšanu pretendētu vairāk pacientu un terapijas prognozes būtu daudz labvēlīgākas. Turklāt šādā gadījumā terapija kalpotu arī kā profilakse uzsākot to laicīgi, vīrusa slodzi pacienta organismā iespējams būtiski samazināt, tādējādi ierobežojot slimības izplatību, kas būtu nozīmīgs ieguldījums sabiedrības veselībā. Tas būtu ieguvums arī valsts budžetam tuvā nākotnē šādā gadījumā būtu mazāk jaunu pacientu, kuriem nepieciešama ārstēšana. Tātad jautājums ir ne tikai par lielāka pacientu skaita dzīvības glābšanu šodien un infekcijas izplatības ierobežošanu tuvākajos gados, bet arī par valdības atbildību budžeta līdzekļu apsaimniekošanā. Tādējādi Ministru kabinets, apstiprinot šādu noteikumu redakciju, t.i., neatbalstot HIV/AIDS pacientu savlaicīgu ārstēšanu, sekmē valsts budžeta naudas izšķērdēšanu proti, izlietotā valsts nauda nekalpos pacientu izveseļošanās nodrošināšanai (valsts arī zaudēs cilvēkus, kas varētu būt ekonomiski aktīvi nodokļu maksātāji) un veicinās vēl lielāku līdzekļu nepieciešamību HIV/AIDS pacientu ārstēšanai tuvā nākotnē.
Biedrība AGIHAS uzskata, ka, Latvijas ekonomikai aizvien atrodoties visai nopietnās grūtībās, ir nepieļaujami tik bezrūpīgi un tuvredzīgi izlietot veselības aprūpei piešķirtās, turklāt tāpat jau hroniski nepietiekamās valsts finanses, kā arī ignorēt sabiedrības drošību HIV epidemioloģiskās situācijas jomā.
Papildu informācija:
e-pasts: agihas.lv@inbox.lv
tālr. 20207737
Atpakaļ