AKTUALITĀTES
   
31468

AIDS - dzīve ar ciešanu zīmi?
Apskatīt komentārus (0)


29.11.2012


Pilns raksts saitē http://www.medicine.lv/raksti/pasaules-aids-diena-1.decembris vai arī http://lic.gov.lv/docs/268/aaids%202012%20diena.pdf
Dzīve ar AIDS nedrīkst būt dzīve ar ciešanu zīmi, tāds ir pasaules mediķu un zinātnieku uzskats, ko pilnībā atbalsta stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" HIV/AIDS Ambulatorās nodaļas vadītāja, ārste - infektoloģe Inga Januškeviča. Ārste norāda, ka HIV infekcija ir ārstējama.
HIV ir lēnas iedarbības vīruss, kas sevi manīt var nelikt gadiem ilgi, turklāt nav būtisku simptomu, kas liecinātu, ka cilvēka organismā jau ir šī infekcija, bet, to atklājot, pacients, viņa ģimene, draugi un paziņas gandrīz vienmēr iedomājas visļaunāko. Taču balstoties uz savu līdzšinējo pieredzi, mediķe ir pārliecināta, ja cilvēkam agrīni atklāj HIV, ja inficētais laikus apmeklē ārstu infektologu, ja regulāri kontrolē savu veselības stāvokli, ja rūpīgi ievēro ārsta norādījumus, ja vajadzības gadījumā uzsāk un kārtīgi lieto noteikto specifisko terapiju, tad inficētajam neattīstīsies HIV vēlīnā stadija - AIDS, palielināsies cilvēka dzīvildze un necietīs dzīves kvalitāte. Svarīgi, lai to apzinātos un saprastu ne tikai pats pacients, bet arī ikviens, kurš saistīts ar saslimušo dzīvē un ikdienas darbā.
AIDS diena aizvien akcentējusi aicinājumu sabiedrībai būt iecietīgiem pret cilvēkiem, kuri saslimuši ar šo infekciju, mudinājusi pārvarēt aizspriedumus un nepieļaut HIV pozitīvu cilvēku diskrimināciju slimības dēļ. Jo plašāk sabiedrība apgūs zināšanas par HIV un AIDS, jo veidosies uz faktiem pamatota izpratne par HIV, jo lielāka būs iespējamība pasargāt sevi un citus no inficēšanās.
Pēdējā laikā mediķu vērojumi liecina, ka aizvien biežāk līdzās atkarības pacientiem, kas inficējušies, intravenozi lietojot narkotikas, HIV infekciju konstatē arī heteroseksuāliem cilvēkiem, kuriem inficēšanās ir notikusi seksuālās transmisijas ceļā. Vairāk palielinās to gadījumu skaits, kad viens no partneriem ir inficējies ar HIV, lietojot narkotikas, taču viņa seksuālais partneris narkotikas nelieto, bet ir inficējies tieši seksuālās transmisijas ceļā.
Profesore Baiba Rozentāle, stacionāra "Latvijas Infektoloģijas centrs" galvenā ārste norāda, ka ikvienā pasaules valstī sabiedrības interesēs ir atgādināt par šīs infekcijas slimības aktualitāti, demonstrēt starpinstitucionālu solidaritāti tās mazināšanā un novērst situāciju, kad HIV inficētās personas ir infekcijas izplatīšanās avots.
"Savlaicīgi ārstējot HIV inficētus pacientus, mēs reāli samazinām un nereti panākam, ka vīrusa koncentrācija asinīs ir niecīga vai laboratoriski nenosakāma. Līdz ar to ievērojami samazinās vai pat zūd tālākas inficēšanas risks. Šodien HIV pacienti ir ievērojami labākā situācijā nekā 1986.gadā, kad Latvijā tika diagnosticēts pirmais HIV inficēšanās gadījums, un, kad ne mums, ne pasaulē nebija pieredzes šīs bīstamās infekcijas ārstēšanā. Tagad HIV pacientiem pieejama specifiska antiretrovirāla terapija, kas paredz 2-3 preparātu kombināciju. No 2010.gada šie medikamenti ir iekļauti kompensējamo medikamentu sarakstā ar 100% kompensāciju. Ir būtiski, ka Latvijā specifiskā HIV infekcijas ārstēšana tiek nodrošināta no valsts budžeta līdzekļiem un medikamenti iekļauti kompensējamo zāļu sarakstā. Mediķiem jāspēj dot ikvienam cilvēkam veselības atgūšanā to, ko šodien iespēj medicīna," uzsver B.Rozentāle.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv