Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

 Teksts pārskatīts 2018. gada 26. augustā

B un C hepatīts tiek uzskatīts kā viens no veselības aprūpes sistēmas izaicinājumiem, jo tas skar aptuveni 325 miljonu cilvēku visā pasaulē. Hepatīts ir viens no aknu vēža cēloņiem, kas ik gadu izraisa 1,34 miljonus nāves gadījumu. B un C hepatīts ir hroniskas infekcijas, kuru simptomi var parādīties tikai pēc vairākiem gadiem. Kā, piemēram, 60% vēža gadījumi ir saistīti ar novēlotu hepatīta saslimšanas atklāšanu un ārstēšanu. Pasaules Veselības organizācija uzskata, ka šī situācija ir jāmaina līdz 2030. gadam.
Daudziem dzīvojošiem ar HIV cilvēkiem diagnosticē C hepatītu. Tā esamība pieprasa daudz uzmanīgāku attieksmi pret ikdienas dzīvi un veselību. Mēs pacentāmies atrast atbildes uz pieciem pamatjautājumiem, kas saistīti ar C hepatītu.

1.Kāpēc cilvēkiem ar HIV vajadzētu satraukties, ka viņiem ir C hepatīts?

Liels skaits cilvēku, kuri dzīvo ar HIV, ir arī C hepatīta vīrusa nēsātāji. Divu infekciju klātbūtni organismā dēvē par dubultinfekciju. C hepatīts ir viens no izplatītākajiem cēloņiem, kas izraisa hroniskas aknu slimības, dodot spēcīgu triecienu HIV pozitīva cilvēka veselībai. Tāpēc visiem HIV pozitīvajiem ieteicams veikt testēšanu uz C hepatīta vīrusa klātbūtni. Svarīgs  pienākums gan HIV pozitīviem cilvēkiem, gan tiem, kas viņiem sniedz medicīnisko palīdzību, ir C hepatīta tālāknodošanas profilakse.

2. Kuri ir visvairāk pakļauti dubultinfekcijai?

HIV un C hepatīta dubultinfekcija ir raksturīga injicējamo narkotiku lietotājiem (50% līdz 90%), jo C hepatīta vīrusu viegli var pārnest ar asinīm. C hepatīts ir izplatīts arī starp cilvēkiem, kuriem pārlietas asinis vai asiņu produkti, kas izlaisti līdz 1987. gadam un kuriem nav veikta adekvāta apstrāde, jo toreiz C hepatīta vīruss vēl nebija identificēts. Risks vīrusa infekciju nodot dzimumceļā C hepatītam ir daudz zemāks nekā HIV infekcijai. Latvijā piektdaļa pacientu (19%) inficējušies medicīnisku procesu rezultātā, kas ir vairāk nekā inficēšanās seksuālo sakaru laikā vai intravenozi lietojot narkotikas, ko nereti uzskata par galvenajiem inficēšanās veidiem.

3. Kādas ir HIV un C hepatīta dubultinfekcijas īpatnības?

Hronisks C hepatīts attīstās 70% inficēto, savukārt 70% no viņiem izraisa hroniskas aknu slimības. HIV infekcijas un C hepatīta vienlaicīga klātbūtne organismā asociējas ar daudz augstāku C hepatīta vīrusa titru, daudz straujāku aknu slimību attīstību, kā arī ar daudz lielāku risku, ka būs aknu ciroze. Tāpēc C hepatīts uzskatāms par oportūnistisku infekciju HIV pozitīvajiem, bet ne par AIDS asociēto slimību.

C hepatīta ietekme uz HIV infekcijas progresēšanu nav viennozīmīga. Kaut dažos pētījumos tiek norādīts, ka daži šī vīrusa tipi paātrina HIV infekcijas pāreju AIDS stadijā, šis jautājums joprojām paliek atklāts. Ja pacienti ar HIV infekciju un C hepatītu, saņemot kombinēto terapiju, dzīvo ilgāk, tad, lai izpētītu, kā C hepatīts ietekmē HIV infekcijas gaitu, ir nepieciešams ilgāks laiks. 

4. Ko var iesākt dubultinfekcijas profilakses nolūkā?

Cilvēki, kuri dzīvo ar HIV, var sevi pasargāt no inficēšanās ar C hepatītu un vienlaikus pasargāt citus no inficēšanas ar HIV. Pārtraucot injicēt narkotikas, tiks noslēgts galvenais ceļš, pa kuru C hepatīta vīruss iekļūst organismā. Ja cilvēks tomēr turpina durties, viņam nepieciešams lietot sterilus instrumentus katru reizi, kad viņš narkotikas ievada injicējot, kā arī nedrīkst pieļaut, ka citi cilvēki izmanto viņa lietotas šļirces, adatas, ūdeni narkotiku pagatavošanai. C hepatīts ir ļoti izplatīta infekcija injicējamo narkotiku lietotāju un ar tiem saistīto personu vidē.

Zobu sukas, skuvekļus un citus priekšmetus, kuriem var būt kontakts ar asinīm, noteikti jālieto tikai personīgus. Iespējams, C hepatītu var nodot, tetovējoties vai liekot pīrsingu gadījumā, ja rīki, ar ko veic testovēšanu vai pīrsingu, nav atbilstoši sterilizēti.

Risks C hepatītu nodot dzimumceļā ir diezgan zems, tomēr tas pastāv. Latvijā 16% pacientu norādījuši, ka inficējušies ar C hepatītu dzimumsakaros. Konsultējoties ar speciālistu, varēsit izvēlēties drošāko uzvedības veidu, kas samazinās iespējamību inficēties ar C hepatītu no sava dzimumpartnera. 

5. Kādas ir vispārējas rekomendācijas, kā izturēties pacientiem ar HIV un C hepatītu?

A) Cilvēkiem, kuri ir inficēti ar HIV un C hepatītu, jāsaņem ārsta konsultācija par drošu dzīvesveidu.

B) HIV pozitīvajiem, kuriem apstiprināta diagnoze “C hepatīts”, ir nepieciešama informācija par to, kā nenodarīt pāri savām aknām un kā norit šī orgāna hroniskās slimības. Vajadzības gadījumā tie, kam ir dubultinfekcija, jānodrošina ar adekvātu ārstēšanu. Kopš 2018. gada Latvijā hronisku C hepatītu pieaugušajiem ārstē tikai ar tiešās darbības antivīrusu medikamentiem tablešu veidā, ārstēšana ilgst 12 vai 24 nedēļas. Ārstēšanu nozīmē cilvēkiem ar fibrozes pakāpi F2 un augstāku.

C) Šiem cilvēkiem jāizvairās no alkohola lietošanas. Atteikšanās no alkohola lietošanas vēlama arī tāpēc, ka nav izpētīts, kā slimības gaitu un progresēšanu iespaido pat nelielas alkohola devas. Pirms uzsākt jebkuru zāļu lietošanu, bezrecepšu medikamentus un ārstniecības augus ieskaitot, vai alternatīvās medicīnas metožu izmantošanu, pacientam, kam ir dubultinfekcija, obligāti jākonsultējas ar ārstējošo ārstu. Gadījumos, kad cilvēkiem ar HIV progresē C hepatīts, viņiem ieteicams potēties pret A hepatītu jeb "dzelteno kaiti".

D) Kombinētā antiretrovīrusu terapija HIV infekcijas ārstēšanai neietekmē C hepatītu, HIV infekcijas terapijas izvēlē ierobežojumu nav.

E) Vairumā gadījumu hroniska C hepatīta ārstēšanai izmantojamie tiešās darbības antivīrusu medikamenti blaknes neizsauc vai tās ir īslaicīgas. Tomēr ir pacienti, kuriem šo terapiju nepieciešams papildināt ar ribavirīnu, tad blaknes var būt izteiktas, bet ieguvumi šajā gadījumā ir lielāki nekā riski. Ārstējoties no C hepatīta lietot alkoholu nedrīkst!

F) Trauksmi rada fakts, ka intravenozo narkotiku lietotāji ir pakļauti riskam reinficēties ar C hepatītu pēc sekmīgi pabeigtas ārstēšanas! Tāpat nav vēlams atsākt alkohola lietošanu.