Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

Tuberkuloze Latvijā
Apskatīt komentārus (0)


31.10.2010


Kā liecina Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) apkopotie dati, ik mēnesi ar šo slimību Latvijā saslimst no 45 līdz pat vairāk nekā 80 cilvēkiem. Lielākā daļa saslimušo ir vīrieši - 338. Saslimušo vidū ir arī 33 bērni vecumā līdz 14 gadiem un desmit pusaudži vecumā no 15 līdz 18 gadiem.
Vēl 66 cilvēkiem konstatēta multirezistenta tuberkulozes forma, kura nepakļaujas standarta ārstēšanai, jo baciļi nav jutīgi pret medikamentiem.
Kā ziņo Infektoloģijas centrs, vislielākā saslimstība ar šo slimību ir vecuma grupā no 25 līdz 55 gadu vecumam. Analizējot saslimstību reģionu griezumā, var secināt, ka vislielākā saslimstība šā gada deviņos mēnešos bijusi Saldus apkārtnē, kur 46,9 cilvēki uz 100 000 iedzīvotāju ir slimi ar tuberkulozi. Vispozitīvākā situācija ir Valkā, kur nav reģistrēts neviens šīs slimības pacients.
Rīgā saslimstības rādītājs ir 24 cilvēki uz 100 000 iedzīvotāju.
Kā izplatās tuberkuloze?
Tuberkulozi nepārnēsā kukaiņi, ar to nevar inficēties ar asinīm, līdzīgi kā AIDS, vai lietojot ūdeni. Līdzīgi iesnām, tā izplatās pa gaisu ikdienas kontaktos ar slimo cilvēku, kurš izdala tuberkulozes nūjiņas.
Tuberkulozes ierosinātāji ir tuberkulozes mikobaktērija, kas ir ļoti izturīga ārējā vidē. Tā ir lipīga slimība, ar kuru cilvēks parasti inficējas no slima cilvēka tam runājot, klepojot, šķaudot.
Slimais cilvēks klepojot, šķaudot, runājot, dziedot vai atkrēpojoties kopā ar ļoti sīkiem siekalu pilieniem jeb kodoliņiem, kuri satur tuberkulozes baciļus, apkārtējā vidē izdala baciļus. Veidojas tā sauktie infekciozie aerosoli, kas paliek suspendēti gaisā vairākas stundas. Infekciozie kodoliņi, kuri satur tuberkulozes mikobaktērijas, nosēžas uz virsmām un izžūstot iet bojā vai vairs necirkulē gaisā.
Kā inficējas ar tuberkulozi?
Jebkurš cilvēks var inficēties tikai ieelpojot infekciozos kodoliņus. Retos gadījumos var inficēties, lietojot ar tuberkulozi nepasterizētu slimas govs  pienu. Tad slimības izraisītājs ir Mycobactenum bovis - bovīnā jeb govju tipa nūjiņa, kas izraisa tuberkulozi govīm, kamieļiem, ēzeļiem.
Ar tuberkulozi, neatkarīgi no vecuma, var inficēties visu mūžu, pat vienu reizi ieelpojot baktēriju, bet parasti nepieciešams ilgstošs kontakts un daudzkārtīga TB baktēriju ieelpošana.
Vislielākais risks inficēties ir ģimenes locekļiem, darbabiedriem, draugiem un tiem cilvēkiem, kuriem ir tiešs un ilgstošs kontakts ar TB pacientiem.
Ja slimais cilvēks neārstējas, viņš gadā var inficēt 10 - 15 cilvēku.
Ne vienmēr ieelpojot infekciozos aerosolus, inficējas. Organisms ir spējīgs aizsargāties no infekcijas. Lielākas aerosola daļiņas tiek aizturētas augšējos elpceļos un pēc tam izklepotas. Tos pilieniņus, kas nosēžas uz bronhu sieniņām, arī izvada ārā. Tikai ļoti neliela daļa tuberkulozes nūjiņu nokļūst plaušās. Šeit speciālas aizsargšūnas satver nūjiņu un to sagremo, bet tās, kuras izdzīvo, izraisa inficēšanos ar tuberkulozi.
Tikai apmēram 30% cilvēku, kuri nokļuvuši kontaktā ar tuberkulozi, ar to inficējas, bet 5% no tiem saslimst ar tuberkulozi. Pārējiem veidojas latenta tuberkulozes infekcija.
Slimības pazīmes ir klepus, kurš ilgst vairāk par trim nedēļām, ar krēpām, reizēm ar asiņu piejaukumu. Mazāk specifiski simptomi ir nogurums, apetītes trūkums, krišanās svarā, elpas trūkums, sāpes krūtīs un nedaudz paaugstināta temperatūra.
(
www.lic.gov.lv) 




      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA