Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

Labākais vakcinēšanās pret gripu laiks - līdz decembra sākumam
Apskatīt komentārus (0)


28.10.2010


Kāpēc jāvakcinējas pret gripu?
Vakcinēties ir nepieciešams, jo gripa ir ļoti lipīga infekcijas slimība. Gripas epidēmijas laikā saslimst 10-20% no visiem iedzīvotājiem, katru gadu no gripas mirst 250-500 tūkstoši cilvēku visā pasaulē. Īpaši slimo riska grupām pieskaitāmi cilvēki, t.i., cilvēki virs 65 gadu vecuma, bērni, pieaugušie ar hroniskām slimībām (cukura diabētu, sirds slimībām, hroniskām plaušu slimībām, astmu, nieru darbības traucējumiem, imūnās sistēmas traucējumiem, HIV/AIDS u.c.). Pasaules Veselības organizācija rekomendē riska grupu ikgadējo vakcināciju.
Cik ātri iestājas imunitāte un cik ilgi tā saglabājas pēc vakcinācijas pret gripu?
Imunitāte iestājas septiņu dienu laikā un saglabājas vismaz pusotru gadu.
Kāpēc jāvakcinējas pret gripu katru gadu?
Gripas vīruss nemitīgi mainās. Ziemeļu puslodē kalendārā gada sākumā ir iespējams prognozēt nākošajā gripas sezonā cirkulējošos A un B gripas vīrusu tipus. Atbilstoši tiem pēc Pasaules Veselības organizācijas rekomendācijām ražotāji izstrādā vakcīnu.
Vai vakcīna pasargās pret pandēmisko ("cūku") gripu?
2010. gadā pielietojama vakcīna aizsargās ne tikai pret sezonālo, bet arī pandēmisko gripu, jo vakcīnā ietvertas arī šīs gripas antivielas.
Vai ar gripas vakcīnu cilvēka organismā tiek ievadīts gripas vīruss, kas var izraisīt saslimšanu?
Nē, jo vakcīnas nesatur vīrusus, bet tikai inaktivēta gripas vīrusa olbaltumvielu daļiņas, pret kurām organismā veidojas gripas vīrusu neitralizējošas antivielas.
Vai vakcīnas nomāc cilvēka dabīgo imunitāti?
Nē, nenomāc, bet stimulē organisma imūno sistēmu, kas veido antivielas pret konkrētā vakcīnā iekļauto ierosinātāja komponentu. Vakcīna mobilizē arī nespecifiskās imūnās sistēmas šūnas (monocītus, makrofāgus, u.c.).
(pēc
www.lic.gov.lv

Jaunā IDflu gripas vakcīna
Kā darbojas gripas vakcīna?
Gripas vakcīna iemāca Jūsu imūnsistēmai atpazīt noteikta tipa gripas vīrusus, to panāk injicējot specifiskus nedzīva, tādēļ nekaitīga, vīrusa fragmentus. Jūsu imūnsistēma sagatavojas aizstāvēties, tā palīdzot Jums cīnīties ar vīrusu nākamo reizi, kad saskarsieties ar to apkārtējā vidē.
Vai gripas vakcīna ir droša?
Jā. Vakcīna nevar Jūs inficēt ar gripu, jo nesatur ‘dzīvu’ vīrusu. Personām ar smagām alerģijām pret olām vai olas saturošiem produktiem nevajadzētu vakcinēties pret gripu. ID vakcīna, tāpat kā citas vakcīnas var izraisīt blaknes, jo tā stimulē imūnsistēmu ražot antivielas. Injekcijas vietā iespējamas arī vieglas un ātri pārejošas reakcijas, piemēram, neliels apsārtums.
Ar ko ID vakcīna atšķiras no klasiskās gripas vakcīnas?
ID gripas vakcīna ir jaunākā inovācija gripas vakcinācijas jomā, kuras pamatā ir Sanofi Pasteur 50 gadus ilgā pieredze gripas vakcīnu ražošanā. Lai atbilstoši izmantotu ādu imūnsistēmas stiprināšanā, ID vakcīna satur koncentrētu antigēnu, kura tilpums ir 1/5 no klasiskās gripas vakcīnas tilpuma, tā, izmantojot mikro-injekcijas adatu optimālais antigēna daudzums tiek atbilstošā vietā: ādā. Tādēļ ID vakcīna ir mazāk invazīvs risinājums aizsardzībai pret gripu.
Vai ID vakcīna pasargā no „H1N1 pandēmiskās gripas”?
Jā. 2010. gada gripas vakcīnās saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendācijām tika iekļauts H1N1 vīrusa celms. Visas gripas vakcīnas, arī ID gripas vakcīna, satur 3 gripas vīrusa celmus, kurus katru gadu nosaka PVO. Kāpēc ID 9μg gripas vakcīna domāta tikai pieaugušajiem vecumā 18-59 gadiem? ID gripas vakcīna tika izstrādāta, lai piedāvātu aizsardzību pret gripu pieaugušajiem vecumā 18-59 gadiem, konkrētajā vecuma grupā piemērojot atbilstošu 9μg devu. Vakcīnas, kas veidotas citām vecuma grupām (cilvēkiem, kas vecāki par 60 gadiem un bērniem) pastāv. Jūsu ārsts vislabāk zinās kāds vakcinācijas risinājums Jums ir vispiemērotākais.
(pēc
http://www.vakcinacijascentrs.lv/lat/par-idflue/)

 




      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA