Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

Vēlreiz par metadona programmu Jūrmalā
Apskatīt komentārus (0)


13.03.2010


Videosižets "Tautas balss" http://tv.delfi.lv/video/tAJeoX9b/
Sēņu vietā šļirces!    
Ja senāk Slokas mežos varēja atrast pa kādai ogai un sēnei, tad tagad jāuzmanās, lai nejauši neuzdurtos narkomānu izmestai šļircei. Dīķa ielā izvietotā nakts patversme arī ienesusi savas izmaiņas, pilsētas iedzīvotāji baidās kāju spert laukā no mājas. Taču tagad iedzīvotāju prātus satraucis kas vairāk. Uzrakstot tikai paziņojumu vietējā avīzē par jau izlemtu jautājumu, nakts patversmes teritorijā izlemts ierīkot narkomānu rehabilitācijas punktu, kur viņi ik dienu ārstu uzraudzībā saņems tādu preperātu kā metadons.
Uz izveidoto rehabilitācijas punktu ved divi ceļi- abi gar Slokas pamatskolu. Kamēr skolēni jau laikus pabrīdinājuši vecākus, lai tie viņus ik reizi sagaida pie skolas, skolotāji par nākotni ir neziņā.
Jūrmalas  narkoloģiskā dienesta redzeslokā ir ap 350 narkomānu. Lielākā daļa no tiem atrodas tieši Slokā un Kauguros. Tieši tādēļ pēc saspringtas domes sēdes izlemts ārstēšanās punktu izvietot klusā meža ielokā pie savrupmājām. Latvijā līdz šim darbojās viena programma Rīgā, pagājušajā gadā uzsāka darbu ārstēšanās centi Jelgavā un Liepājā, un šajā gadā paredzēts bez Jūrmalas vēl sešās pilsētās. Kā stāsta rehabilitācijas punkta izveidotāji, vietas izvēle ir vairāk katras pilsētas speciālistu ziņā.
Pamatojoties, ka narkotiku ārstēšana ar metadonu pārtrauc un samazina nelegālo narkotiku lietošanu, samazina noziedzību un infekcijas slimību risku, Jūrmalas dome ar ANO finansiālu atbalstu, cer sākotnēji palīdzēt izveseļoties ap desmit narkomānu. Kā min Signe Rodberga, ANO narkotiku noziedzības biroja reģionālā koordinatore Baltijas valstīs, nav zināmi tādi gadījumi, ka kāds no šiem pacientiem metadona programmā būtu apdraudējis personālu vai apkārtējos iedzīvotājus. Līdzīgi domā arī Latvijas galvenais narkologs Jānis Strazdiņš:”Tās ir dažādas grupas, kas vienu otru nekad neaizskars. Narkomāni parasti jau gados, viņiem pašiem daudziem ir bērnu, viņi bērniem neko ļaunu nevar nodarīt. Nekādas šļirces, jo šo vielu ievada iekšķīgi ar īpašu iekārtu, kas citiem nav pieejama, katrs tiek piereģistrēts, apskatīts un pārbaudīts, vai zālītes izdzertas, māsiņa pārliecināsies vai viņš zālītes ir izdzēris un dosies tālāk. Šai ziņā viņš nav bīstams”. Tieši no informācijas trūkuma dēļ nu sanākusi pamatīga jezga.
Jācer vien, ka pirms svarīgu jautājumu izlemšanas, nākamreiz Jūrmalas dome  painteresēsies par iedzīvotāju viedokli, nevis vienpusēji izlems sasāpējušo jautājumu. Pretējā gadījumā neviens nevar zināt, ko no rīta ieraudzīs pa savas mājas logu.
http://www.lnt.lv/lv/shows/tbalss/temas/article.php?id=91528 




      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA