Biedrība "Apvienība HIV.LV"+371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
77358

Veselības ministre Anda Čakša runāja Maltā
Apskatīt komentārus (0)


21.03.2017


Avots: Veselības ministrija | «Veselības ministre piedalījās ES veselības ministru neformālā sanāksmē» | http://www.vm.gov.lv/lv/aktualitates/5401_veselibas_ministre_piedalijas_es_veselibas_ministru_neformal |
No 19. līdz 20. martam veselības ministre Anda Čakša Maltā, Valetā piedalījās Eiropas Savienības (ES) veselības ministru neformālā sanāksmē. Sanāksmes laikā tika apspriesti tādi sabiedrības veselībai būtiski jautājumi kā bērnu aptaukošanās un tās izplatības novēršana, HIV/AIDS slimību ārstēšanas uzlabošana, inovatīvo tehnoloģiju pieejamības uzlabošana reto slimību ārstēšanai, veselības aprūpes cilvēkresursu izglītība.
Sanāksmes laikā ministri arī diskutēja par veselību visās politikās, jo visi izskatītie jautājumi ir veiksmīgas starpnozaru sadarbības uzdevums – fizisku aktivitāšu nozīme, trešās sporta stundas ieviešana mācību programmā, pareizs uzturs un sabiedrības izglītošana veselīga dzīvesveida jautājumos ir tikai daži no kopīgi risināmajiem uzdevumiem.
Pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) datiem 4,7% bērniem zem piecu gadu vecuma ir liekais svars vai aptaukošanās. Ņemot vērā problēmas aktualitāti arī Latvijā, viens no prioritārajiem sabiedrības veselības veicināšanas jautājumiem ir liekā svara un aptaukošanās izplatības mazināšana bērnu vidū. Atbildot uz jautājumiem par politiku Latvijā attiecībā uz neveselīgu pārtiku, veselības ministre skaidroja, ka Latvijā ir ieviesti vairāki pasākumi, kuri ir vērsti uz ēdināšanās pakalpojumu uzlabošanu skolās. Ministre īpaši izcēla ierobežojumus transtaukskābju lietošanai pārtikā, kas Latvijā stāsies spēkā no 2018.gada. Ministre uzsvēra, ka Latvija ļoti pozitīvi raugās arī uz Eiropas  Komisijas atbalstu tādu pasākumu īstenošanai, kuru mērķis ir veicināt sabiedrības veselību un veselīga uztura lietošanu.
Runājot par HIV/AIDS slimību izplatības mazināšanu, ministre informēja, ka šīs infekcijas slimības izplatība Latvijā ir viena no aktuālākajām problēmām, tāpēc Veselības ministrija problēmas risināšanai ir izstrādājusi un īsteno virkni pasākumu un novirzījusi papildu finansējumu. Viena no problēmām, kuru paredzēts novērst nākamajos gados, ir  HIV vertikāla transmisija no mātes bērnam. Savukārt, lai ierobežotu HIV izplatību valstī, patlaban Latvija strādā pie jauna politikas plānošanas dokumenta “HIV infekcijas, seksuālās transmisijas infekciju, B un C hepatīta izplatības ierobežošanas plāns 2018.-2020.gadam”. Viens no politikas plānošanas dokumenta mērķiem ir panākt, lai līdz 2020.gadam vismaz 50% no HIV inficētiem būtu pieejama atbilstoša ārstēšana. Ņemot vērā to, ka pieejamība veselības aprūpes pakalpojumiem dalībvalstīs ir atšķirīga, Latvija sagaida Eiropas Komisijas iesaistīšanos informācijas aprites uzlabošanā attiecībā uz pieejamām ārstēšanās terapijām, to pieejamības veicināšanu tirgū un izmaksu efektīvas ārstēšanas vadlīniju izstrādi.  
Attiecībā uz retajām slimībām, ministre uzsvēra, ka brīvprātīga strukturēta sadarbība varētu atvieglot pieejamību dārgām inovatīvām veselības tehnoloģijām, vienlaikus jautājums par zāļu pieejamību reto slimību pacientiem ir jārisina paralēli ar citiem pasākumiem reto slimību jomā, piesaistot īpaši šim mērķim paredzētus līdzekļus un skatot kontekstā ar visu pacientu vajadzībām.
Ministre piekrita, ka dalībvalstīm jābūt iespējai pašām noteikt, kurā no kopīgu iepirkumu procesa posmiem būtu jāveicina sadarbība, bet arī vērsa uzmanību uz to, ka ir nepieciešams diskutēt par grozījumiem ES likumdošanā, kas nosaka 10 gadu ekskluzivitātes periodu reto slimību zālēm. Latvija pozitīvi raugās uz Eiropas References tīkliem kā mehānismu, kuru varētu izmantot informācijas apmaiņai un horizontālajai izpētei, lai risinātu inovatīvo tehnoloģiju piesaistes jautājumu.
Runājot par cilvēkresursu pieejamību veselības aprūpē, veselības ministre Anda Čakša uzsvēra, ka Latvija pozitīvi vērtē iniciatīvu attiecībā uz speciālistu pēcdiploma apmācības vajadzībām, vienlaikus uzsverot, ka ir nepieciešams skaidri noteikts mehānisms, kas mazinātu darbaspēka emigrāciju, piemēram, pirms starptautisku pēcdiploma apmācību uzsākšanas noslēdzot līgumu ar valsti, ka pēc pārrobežu apmācības atgriezīsies valstī.
Sanāksmes ietvaros veselības ministre tikās arī ar Zviedrijas Veselības un sociālo lietu ministru Gabriel Wikstrom. Tikšanās laikā zviedru kolēģis dalījās pieredzē par veselības aprūpes organizācijas specifiku savā valstī. Tāpat arī notika neformāla tikšanās ar Igaunijas Veselības un darba ministru Jevgēņiju Ossinovski (Jevgeni Ossinovski) un Lietuvas Veselības ministru Aurelijus Veryga, kuras laikā visi trīs Baltijas valstu ministri apmainījās ar informāciju par aktualitātēm veselības jomā katrā valstī, kā arī par Igaunijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē prioritātēm.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA