Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
83017

Stereotipi un kļūdaini pieņēmumi
Apskatīt komentārus (0)


11.12.2017


Cilvēka viedokli un izpratni par lietām bieži veido dažādi pieņēmumi un pat mīti. Tieši stereotipi un kļūdaini pieņēmumi ir viens no galvenajiem iemesliem, kas padara HIV par vienu biedējošākajām slimībām, kas saistās ne tikai ar veselības problēmām, bet arī sabiedrības nosodījumu un bailēm.
Kampaņas "HIV nešķiro – tas attiecas arī uz Tevi" laikā Veselības ministrija un Slimību profilakses centrs piedāvā iepazīties ar vairākiem mītiem par HIV, kā arī uzzināt to, kāda tad šī infekcija ir patiesībā.
Mīts: HIV infekcija ir ārstējama
HIV infekcija, vienreiz iekļuvusi organismā, saglabājas tur visu mūžu. Šobrīd pieejamā terapija būtiski aizkavē HIV infekcijas attīstību un AIDS stadijas iestāšanos – un tas jau ir ļoti daudz.
Mīts: Nav jēgas ārstēties un inficētam cilvēkam normāla dzīve nav iespējama
Mūsdienās HIV pozitīviem cilvēkiem ir pieejami medikamenti, kas sniedz iespēju dzīvot pilnvērtīgi. Šīs terapijas galvenais mērķis ir samazināt HIV vīrusa slodzi organismā. Tas nozīmē ne tikai uzlabot inficētās personas veselību, bet arī maksimāli mazināt risku inficēt līdzcilvēkus.
Mīts: Ja grūtniecei ir diagnosticēta HIV infekcija, arī jaundzimušais būs inficēts
Stājoties grūtniecības uzskaitē, topošajai māmiņai tiek veikts HIV tests, lai pozitīva rezultāta gadījumā savlaicīgi veiktu visus iespējamos profilakses pasākumus un pasargātu mazuli no inficēšanās ar HIV. Ievērojot mediķu norādījumus un lietojot pretvīrusa medikamentus, grūtniecības laikā un, bērnam piedzimstot, mazuļa inficēšanās risks ir ļoti zems.
Mīts: HIV infekcijas diagnoze nozīmē drīzu nāvi
Nē, savlaicīgi atklājot HIV infekciju, lietojot medikamentus un ievērojot mediķu norādījumus, HIV nenozīmē nāves spriedumu. Medikamenti gan būs jālieto visu mūžu, taču HIV infekciju var kontrolēt un aizkavēt tās progresu.
Mīts: HIV infekcijai ir pamanāmi simptomi
HIV infekcijai nav specifisku simptomu, tā var būt klātesoša, taču nemanāma daudzus gadus. Atsevišķos gadījumos neilgi pēc inficēšanās var novērot gripai līdzīgas pazīmes – paaugstinātu temperatūru, drudzi, sausu klepu, taču tas dažu dienu laikā pāriet. Vienīgais drošais paņēmiens, kā pārliecināties, ka neesi inficēts, ir veikt asins analīzes.
Ja esi seksuāli aktīvs, tev ir bijusi saskare ar asinīm un citiem bioloģiskiem šķidrumiem, kas satur asinis, vai arī kaut kas no izlasītā tev liek uztraukties, ieteicams veikt HIV testu.
***********************
«HIV nozīmē nāves spriedumu un citi mīti par biedējošo infekciju» | http://www.delfi.lv/vina/veseliba/vesela-un-laimiga/hiv-nozime-naves-spriedumu-un-citi-miti-par-biedejoso-infekciju.d?id=49536029 |
***********************
«Ar HIV inficējās tetovēšanas salonā – žurnālista Jāņa Ogles stāsts» | http://www.delfi.lv/video/zinas/latvija/cik-svarigi-ir-veikt-hiv-parbaudes-un-ka-sadzivot-ar-sabiedribas-stereotipiem.d?id=48484607
***********************
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA