Biedrība "Apvienība HIV.LV"+371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
106046

Starptautiskā DNS diena
Apskatīt komentārus (0)


25.04.2019


Lasiet pilnu interesantu rakstu: «Starptautiskā DNS diena» | Sieviešu žurnāls | https://lv.ladyinthehome.com/starptautiska-dns-diena/ |
Ģenētika ir sarežģīta lieta, bet tajā pašā laikā tas ir gudrs. Un tomēr dažreiz cilvēka genomā notiek neparedzēts, un varbūt – kā zināt? – un dabas parka plānotie darbības traucējumi, kas noved pie tādu slimību attīstīšanas, kuras nav pakļautas ārstēšanai un ievērojami sarežģī dzīvību. Lai veidotu šo ļoti genomu, pastāv DNS spirāli, par ko katrs no mums ir dzirdējis no skolas stenda. Izrādās, ka šīs dabas izglītības nozīme, kas nav redzama ar neapbruņotu aci, reiz novērtēja pasaules sabiedrības pārstāvji. Šī iemesla dēļ katru gadu 25. aprīlī daudzās valstīs cilvēki atzīmē Starptautisko Dienas dienu. Vai neesat dzirdējuši par šādu brīvdienu? Nu tas nav svarīgi: šis raksts aizpildīs jūsu zināšanu trūkumus.
DNS vai dezoksiribonukleīnskābe jau sen ir zināma zinātniekiem. Tomēr līdz 50. gadiem. pagājušajā gadsimtā, neviens no ministriem zinātnes nevarēja pateikt tieši to, ko struktūra šīs ģenētiskās struktūrvienības un kā izmantot dabas spirālveida nosūtīšanu ģenētiskās informācijas.
Tikai 1953. gadā, pateicoties molekulārajai biologai no Lielbritānijas (papildus visam pārējam nejologs,un biofizika) Francis Kriks un viņa kolēģis amerikāņu James Watts izdevies padarīt lielākais atklājums šajā jomā: tie ierosināja dubultās spirāles struktūru dezoksiribonukleīnskābes. Bet pētījuma procesā, protams, piedalījās nevis divi cilvēki, bet vairāk. Vismaz, ja tas tiek pieņemts, ka atvasināšanai precīzu struktūras savīti virzieniem DNS tika balstīta uz rentgenstaru difrakcijas datus, kas iegūti Britu biofizikas Rosalind Franklin un Maurice Wilkinson.
Kad tika izveidota pārliecība par informācijas par ģenētisko un iedzimto materiālu "noliktavu", mēs atšķīrāmies. Bet kā iepriekš minētais datums parādījās sociāli nozīmīgo starptautiskā rakstura svētku sarakstā un kāpēc 25. aprīlī?
Šīs lietas izskaidrot vienkārši: norādīto dienu kalendārā 1953. gadā zinātnieki, nopelni, kas ir atklājums precīzu struktūru DNS, publicēja savus pētījumus šajā jomā zināšanu žurnālā Natur. Bet tas vēl nav viss. Pusgadsimtu vēlāk, līdz dienai, tas ir – 2003. gada 25. aprīlis – jomā ģenētikas speciālisti ir veikuši sensacionālu paziņojumu, kurā teikts, ka genoma pārstāvju Homo sapiens nāk pie ilgi gaidītā pabeigšanai.Kopš 2010. gada DNS dienu pirmo reizi atzīmēja Amerikas Nacionālā genoma pētījumu institūta (NHGRI) darbinieki, un tas notika 25. aprīlī. Citiem vārdiem sakot, Amerikas Savienotās Valstis ir svētku dzimšanas vieta. Šajā dienā kopš tā laika iestādē notiek speciālas izglītības aktivitātes.
Jāatzīmē, ka darbs zinātnieku, proti Creek, vati un Wilkinson iepriekš minētais tika apbalvoti ar atriebība: visi trīs bija par viņa darbu pētījumu DNS cilvēka genomu un Nobela balvu. Tikai Rozalindam Franklīnam bija tāds apskaužams liktenis, jo sieviete nomira, pirms viņai tika piešķirta pasaules nozīmes balva.
<...>
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA