Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
34836

Spriedīs par pusaudžu veselību
Apskatīt komentārus (0)


21.04.2013


Tajā tiks apskatītas tādas tēmas kā bērnu un jauniešu veselības stratēģija, tās instrumenti un to analīze. Tāpat tiks runāts par pusaudžu garīgo veselību un prezentēti labās prakses piemēri Latvijā.
Konferences norisināsies Rīgas Stradiņa universitātes aulā, Dzirciema ielā 16, plkst. 9:00 - 16:00.
Pasākumu vadīs PVO Latvijas pārstāvniecības vadītāja Aiga Rūrāne un Slimību Profilakses un kontroles centra direktore Inga Šmate.
Konferences atklāšanā piedalīsies Veselības ministre, Ingrīda Circene, Izglītības un zinātnes ministrs, Roberts Ķīlis, Pasaules Veselības organizācijas Neinfekcijas slimību un veselības veicināšanas Bērnu un pusaudžu veselības un attīstības programmas vadītāja p.i., Vivian Barnekow, kā arī RSU rektors, Jānis Gardovskis.
Konferences pirmajā daļā uzstāsies vairāki Latvijas un ārvalstu speciālisti, savukārt otrā daļa tiks veltīta paneļduskusijai, kurā piedalīsies vairāku ministriju, Latvijas Pašvaldību savienības, kā arī Skolēnu pašpārvaldes pārstāvji.
***************************************************
Veselības Ministrijas (VM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā norādīts, ka Latvijas bērnu veselības paradumi daudzos rādītājos vērtējami kā slikti, atsevišķos rādītājos – piemēram, atkarību izplatība, mazkustīgs dzīvesveids, traumatisms, fiziska un emocionāla vardarbība starp vienaudžiem – tie ir vieni no sliktākajiem starp 39 Eiropas reģiona valstīm*. Tādēļ VM piedāvā ar 2014./2015.mācību gadu veselības mācību iekļaut kā obligātu mācību priekšmetu vidusskolās un profesionālās izglītības iestādēs. Tāpat tiek ierosināts pamatskolās izvērtēt un pilnveidot mācību priekšmeta „Sociālās zinības” saturu, kā arī veikt regulāru skolēnu zināšanu, prasmju un attieksmju diagnostiku par veselības izglītības jautājumiem.
Ziņojumā uzsvērts, ka veselībai nelabvēlīgo paradumu izplatība bērnu un jauniešu vidū ir atkarīga no dažādiem faktoriem – ģimenes, apkārtējās vides, sociālekonomiskiem faktoriem, plašsaziņas līdzekļos atrodamās informācijas, vienaudžiem, tādēļ arī informācija par veselības jautājumiem skolēniem ir jāsniedz caur dažādiem informācijas kanāliem - gan caur ģimeni, gan skolu, gan plašsaziņas līdzekļiem. Vienlaikus VM norāda, ka tikai ar sabiedrības izglītošanas pasākumiem (kampaņām), kā tas notiek pašlaik, nav iespējams panākt veselīga dzīvesveida paradumu izveidošanos bērniem un jauniešiem. Daudz efektīvākas ir izglītības procesā iegūtās zināšanas un prasmes, jo tādā veidā informācija tiek sniegta mērķtiecīgi un nepārtraukti. Tādēļ veselības mācības priekšmetam būtu jābūt obligātam gan vidusskolās, gan profesionālās izglītības iestādēs.
Ministru kabineta komitejas sēdē 08. aprīlī tika atzīts, ka sliktie bērnu un jauniešu veselības rādītāji, kā arī  neveselīgie paradumi ir būtiska problēma, kurai nepieciešams komplekss risinājums. Tika nolemts, ka Veselības ministrija sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju precizēs protokollēmumu, kurā noteiks, ka profesionālās izglītības mācību programmās varētu tikt ieviests atsevišķs veselības izglītības modulis, bet integrētajā mācību saturā sākumskolai, pamatskolai un vidusskolai tiks ieviesti uzlabojumi, apmācībā precīzāk fokusējoties uz veselības un sporta jautājumiem.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA