Biedrība "Apvienība HIV.LV"+371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   

Pārliecības spēks
Apskatīt komentārus (0)


23.01.2012


Zinātnieki savāca brīvprātīgo grupu – 88 cilvēkus vecumā no 18 līdz 47 gadiem. Viņi visi apgalvoja, ka, ja no rīta neizdzers vismaz divas tasītes kafijas, būs miegaini, kūtri, nespēs normāli strādāt. Dalībniekiem piedāvāja veikt testus uz reakciju, uz uzdevuma izpildīšanas ātrumu, uz uzmanību. Pie kam pirmās testu sērijas laikā viņiem bija aizliegts dzert kafiju. Eksperimenta otrajā sērijā kofemāniem izsniedza pa tasītei kārotā dzēriena. Taču pirmajai cilvēku grupai teica, ka viņi dzer dzērienu bez kofeīna, lai gan patiesībā viņi dzēra īstu stipru kafiju. Otrā grupa tiešām dzēra dzērienu bez kofeīna, taču viņiem teica, ka tā ir īsta kafija.
Rezultāti izrādījās interesanti. Pirmās grupas dalībnieki, kas bija pārliecināti, ka dzer dzērienu bez kofeīna, neuzlaboja savus rezultātus salīdzinājumā ar eksperimentu pirmo sēriju. Viņi taču „zināja”, ka dzer „neīstu kafiju”, kādi tur var būt uzlabojumi... Taču pārbaudāmie, kas dzēra kafiju bez kofeīna, bet neko par to nezināja, tika galā ar testiem daudz labāk nekā pirmajā eksperimentā. Atkal tikai pārliecības dēļ, ka „pēc tasītes kafijas smadzenes strādā daudz labāk”. Skaidri redzams klasiskais „placebo efekts”.
Protams, zinātnieki nenoliedz, ka kofeīnam piemīt uzbudinoša iedarbība, taču iedvesmas un īpaši pašiedvesmas spēks pārspēj jebkuru enerģētiķi.
(
www.dailymail.co.uk)
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA