Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
109171

Par notikušo LIHHASA diskusiju
Apskatīt komentārus (0)


30.11.2019


 

Avots: ASlimnīca | «Austrumu slimnīcas vadošie infektologi diskutē par sasniegto un vēl darāmo HIV/AIDS infekcijas izplatības ierobežošanā» | https://www.aslimnica.lv/lv/jaunumi/austrumu-slimnicas-vadosie-infektologi-diskute-par-sasniegto-un-vel-daramo-hivaids |
28. novembrī notika Latvijas Infektologu, Hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas (LIHHASA) ekspertu diskusija - “HIV Latvijā: kurp ejam?”, kurā piedalījās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāru Latvijas Infektoloģijas centrs un Tuberkulozes un plaušu slimību centrs vadošie ārsti, kā arī ārsti - infektologi no reģionālajām slimnīcām, ģimenes ārsti, Rīgas Stradiņa universitātes, Veselības ministrijas, nevalstisko organizāciju un profesionālo asociāciju pārstāvji.
Diskusijas mērķis bija novērtēt sasniegto HIV infekcijas jomā Latvijā, izvērtēt esošo situāciju, iezīmēt aktuālākos problēmjautājumus un vienoties par veicamajiem darbiem jau tuvākajā nākotnē.
“Mūsu kā infektologu mērķis ir laikus atklāt HIV infekciju un pacientiem nozīmēt ārstēšanu, ierobežojot šīs infekcijas tālāku izplatību. Ja HIV infekcija ir diagnosticēta laikus, pacients, lietojot atbilstošu terapiju, var nodzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Kopš 2018. gada 1. oktobra Latvijā ir atcelti ierobežojumi HIV/AIDS pacientu ārstēšanā, un valsts apmaksātu antiretrovirālo terapiju ir iespējams saņemt ikvienam pacientam,” norādīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra Latvijas Infektoloģijas centrs Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja, LIHHASA prezidente Dr. med. Inga Ažiņa.
Diemžēl, Latvija jau vairākus gadus ir pirmajā vietā starp Eiropas valstīm ar HIV jaunatklāto gadījumu skaitu. Šogad vien pie jau uzskaitē esošajiem 7669 (dati uz 01.01.2019.) HIV pacientiem klāt nākuši vēl 303 (dati uz 19.01.2019.) HIV pozitīvi cilvēki. HIV infekcija Latvijā turpina izplatīties.
2018. gadā 44% pacientu, kuri stājās uzskaitē Infektoloģijas poliklīnikā, bija vēlīni diagnosticēti. Tas nozīmē, ka pacients jau ilgstoši dzīvojis ar HIV, taču saslimšana nebija atklāta un, visticamāk, arī pats pacients daudzus gadus dzīvoja neziņā par HIV, turpinot izplatīt infekciju līdzcilvēkiem. Galvenais HIV pārneses ceļš šobrīd Latvijā ir heteroseksuālie kontakti, un tas skar praktiski visu sabiedrību.
Latvijā joprojām valda stereotipi par to, kam var būt HIV un vai visiem iedzīvotājiem būtu jāpārbauda sava veselība? Tomēr dati liecina, ka HIV pacienta sociālais portrets ir ikdienas Latvijas iedzīvotājs neatkarīgi no vecuma, dzimuma un profesijas. Agrīna testēšana un diagnostika pašlaik ir vieni no svarīgākajiem jautājumiem HIV jomā Latvijā, lai pacienti ārstēšanu saņemtu laikus, saglabātu savu veselību un apstādinātu infekcijas izplatību.
<...>




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA