Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
34910

NRA.lv: Pacienti skrien lēni, lai valdība saprastu
Apskatīt komentārus (0)


24.04.2013


Avots: NRA.LV | Inga Paparde | Pacienti skrien lēni, lai valdība saprastu | http://nra.lv/latvija/veseliba/93456-pacienti-skrien-leni-lai-valdiba-saprastu.htm
Piens, burkāni, kāposti, nūjošana, skriešana – tās visas ir svarīgas veselīga dzīvesveida sastāvdaļas, taču hroniski slimam cilvēkam, kuram, piemēram, ir hepatīts, tas nepalīdz izārstēties.
Ironiskā skrējienā pēc veselības pie Ministru kabineta ēkas vakar devās apvienības HIV.LV cilvēki, aicinot valdību izskatīt un pieņemt Veselības ministrijas sagatavoto ziņojumu par finanšu situāciju veselības aprūpes jomā.
Skrien lēni, lai valdība pagūtu saprast, ka tev nepieciešama ārstēšana, – šādu saukli pacienti un citi apvienības atbalstītāji izvēlējušies, lai parādītu, ka ikviena kavēšanās pieņemt lēmumus ietekmē cilvēku dzīves. «Šajā skrējienā pēc veselības dodas dažādi cilvēki, bet visiem nepieciešama ārstēšana – vai cilvēki tiks līdz finišam, kur viņus labākajā gadījumā gaida zāles, sliktākajā – nāve, tas atkarīgs no valsts rīcības,» saka apvienības aktīviste Agita Sēja, «mēs varam dzert pienu, vingrot, nūjot, ēst burkānus, bet smagas, hroniskas saslimšanas gadījumā tava vienīgā cerība ir medikamenti, un tiem jābūt pieejamiem visiem pacientiem.» Akcijas dalībnieki skrēja ar kruķu palīdzību, graužot burkānus, dzerot pienu, taču tikai daži tika līdz finišam... «Skrējām tik lēni, lai valdība varētu saprast šo jautājumu un rīkoties, taču jāapzinās, ka valsts varas vienaldzība padara medikamentus tālākus, bet nāvi tuvāku, jo lēmumu pieņemšanas tempi mūsu valstī ir pārāk lēni,» norāda apvienības HIV.LV valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis.
Pirms akcijas vēl nebija zināms, kad valdība iekļaus sēdes darba kārtībā ziņojumu par situāciju veselības aprūpē. Veselības ministrija vēlas informēt valdību, ka finansējums, kas tika ievērojami samazināts krīzes laikā, ir nepietiekams veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai. Šogad naudas veselības budžetā nav vairāk. Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu iegādes izdevumu kompensācijai finansējums piešķirts pat mazāks nekā pagājušogad.
HIV.LV skrejlapā citēts premjerministrs: pašreiz lēmums par iespējamiem budžeta grozījumiem nav pieņemts, jo nepieciešams vērot, kā attīstās budžeta situācija kopumā, kā mazinās budžeta deficīts, jāvērtē ministriju pieprasījumi un iespējas to finansēt; par šo jautājumu pagaidām spriest ir pāragri. «Nav vārdu,» saka HIV.LV skrējiena dalībnieki. No valdības nama pie skrējējiem neviens neatnāca, izņemot veselības ministri Ingrīdu Circeni, kas bija ceļā uz valdības sēdi.
Apvienība vairākkārt paudusi savu nostāju par nepieciešamību palielināt kompensācijas apmēru zāļu iegādei C hepatīta slimniekiem un paplašināt to HIV pacientu loku, kuriem būtu nepieciešams uzsākt ārstēšanu pēc pasaulē pieņemtiem standartiem. Beidzot arī Veselības ministrija ir nostājusies pacientu pusē. «Mēs ceram, ka ministrijas ziņojums nenomirs varas kuluāros, bet vainagosies ar stabilu finansējuma pieaugumu veselības nozarei,» saka A. Molokovskis. Viņš uzsver, ka biedrība iestājas ne tikai par HIV/AIDS pacientu interesēm, bet par visu pacientu tiesībām. Skrējiena dalībnieki norāda, ka viena no lielākajām problēmām ir tieši kompensējamo zāļu budžets, kas ir daudz par mazu, lai nodrošinātu visiem pacientiem zāles.
Ziņojumā, kas gaida savu izskatīšanas kārtu valdībā, teikts, ka šāgada otrajā pusē veselības nozarei nepieciešami 15,4 miljoni latu – galvenokārt rindu mazināšanai, lai saņemtu valsts apmaksātos veselības pakalpojumus – 6 miljoni latu un kompensējamo medikamentu nodrošināšanai hroniskiem pacientiem – 4,1 miljons latu. Vēl vismaz 20 miljoni latu nepieciešami, lai risinātu citas būtiskas problēmas nozarē.
 
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA