Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
62179

Narkopolitika Baltkrievijā ir ļoti stingra
Apskatīt komentārus (0)


25.11.2015


Avots: DIA+LOGS | Agita Sēja | «Batjuška teica, ka nebūs Batkrievijā heroīna un nav!» | http://www.diacentrs.lv/?aktualittes/narkoloija-baltkrievij.html |
«Batjuška teica, ka nebūs Batkrievijā heroīna un nav!» Šis ir vispārsteidzošākais, ko nācās dzirdēt Baltkrievijā, runājot par narkotiku scēnu. Neticami, bet fakts!
Opiāti Baltkrievijā bija pieejami līdz 1998.gadam, pārsvarā hanka,- to gatavoja no magoņu sēklām. Tad valstī ienāca heroīns, un dažus gadus atpakaļ valsts prezidents aizliedza tirgot magoņu sēklas un pateica, ka jātiek galā ar heroīnu. Un tika! Heroīna valstī ir ļoti maz, amfetamīna- vēl mazāk. Bet tāpēc nav kļuvusi mazāka atkarības problēma.
Cilvēki lieto spices (laikam - "spaisus" - hiv.lv red.) intravenozi, un veselības problēmas ir lielākas, kā agrāk. Pieaug HIV infekcijas izplatība.
Baltkrievijā ir 2 valsts rehabilitācijas centri ar 12 un 30 vietām, dīvaini, bet šajos centros nav paredzēts psihoterapeita darbs.
Minskā ir 3 metadona kabineti, metadona programmā ir 1000 cilvēku, to atvēra 2010. gadā ar Globālā fonda finansējumu. Uz šo programmu cilvēki gaida rindā, kaut zina, ka tiks ņemti narkologa uzskaitē. Metadonu uz mājām līdzi nedod. Visa informācija par pacientiem no programmas nonāk iekšlietu struktūrās, līdz ar to cilvēki tiek kontrolēti un baidās, neuzticas un pamatoti. Aizvietotājterapija ar bufrenorfīnu Baltkrievijā nav pieejama. Cietumos metadons nav pieejams.
Narkopolitika ir ļoti stingra. Vecākiem var atņemt bērnus, jo pastāv saraksts ar vecāku pienākumiem, kas jāpilda, un, protams, alkohola vai narkotiku lietošana šajā dokumentā starp pienākumiem nav uzskaitīta. Ja izdarīti trīs pārkāpumi gadā, tad tiek piespriests piespiedu darbs- barakas, nāras un statuss- izolētais likumpārkāpējs.
Ja cilvēks dzīvo Minskas apgabalā un stājas uzskaitē, tad detoksikācija, rehabilitācija 29 dienas ir bezmaksas. Savukārt, ja dzīvo Minskā, tad par maksu,- apmēram 350 eiro mēnesī. Kāpēc tā, raksta autorei netapa skaidrs.
Problēma ir arī tā, ka ārsti negrib strādāt ar narkotiku lietotājiem, ir daudz aizspriedumu.
Jāatzīmē, ka pašlaik Baltkrievijā EHRN projekta ietvaros notiek aktīvs kopienas mobilizācijas darbs. Cilvēki uzņem videoklipus, iesaistās aktivitātēs. Varbūt viņi spēs mainīt pastāvošo priekšstatu, ka narkotiku lietotāji ir pazuduši cilvēki.
 
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA