Biedrība "Apvienība HIV.LV"+371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
60830

MIC: Par aktuālo zāļu pieejamībā
Apskatīt komentārus (0)


26.09.2015


Pilns raksts: "FJKP sēdē runā par aktuālo zāļu pieejamībā un ministrijas tuvākiem plāniem farmācijas jomā" | Medikamentu Informācijas centrs | MIC | Elīna Badune | http://farmacija-mic.lv/fjkp-sede-runa-par-aktualo-zalu-pieejamiba-un-ministrijas-tuvakiem-planiem-farmacijas-joma/ |
“Zāļu iegādes kompensācijas sistēma (ZIKS) ir kā dzīvs organisms, ko nepārtraukti uzlabot,” 23. septembrī notikušajā Veselības ministrijas (VM) Farmācijas jomas konsultatīvās padomes (FJKP) sēdē teica VM Farmācijas departamenta direktors Jānis Zvejnieks. Runājot par tuvākajā laikā plānotajām ministrijas aktivitātēm, gan J. Zvejnieks, gan veselības ministrs Guntis Belēvičs apliecināja, ka attiecībā uz farmācijas jomu ministrijas galvenais uzstādījums paliek nemainīgs – zāļu pieejamības veicināšana, tātad arī ZIKS uzlabošana dažādos veidos ar mērķi ietaupīt naudu esošā budžeta ietvaros un nodrošināt zāļu iegādes kompensāciju pēc iespējas plašākam pacientu lokam, samazinot arī līdzmaksājumu.
G.Belēvičs piekrita FJKP viedoklim, ka esošā kompensācijas sistēma ir smagnēja un grūti izprotama, tāpēc būtu pārveidojama līdzīgi tām sistēmām, kādas darbojas citās valstīs, piemēram, Vācijā. Sistēma varētu balstīties uz trīspusējas sadarbības principu, kurā būtu iesaistīti zāļu ražotāji, valsts un veselības aprūpes speciālisti. Kā norādīja ministrs, citās valstīs jau šādas trīspusējas sistēmas darbojas, tāpēc nebūtu jāizdomā nekas no jauna. Viņš atklāja, ka šobrīd plānots ieviest atsevišķu onkoloģisko medikamentu kompensācijas sarakstu, taču, lai tādu izveidotu, nepieciešams piesaistīt nozares speciālistus. Kā vēlāk sēdes noslēgumā pauda J.Zvejnieks, šī ideja ir atbalstāma, taču ļoti rūpīgi jāizvērtē, kuri speciālisti būtu objektīvi un neitrāli savu lēmumu pieņemšanā – vai viņi nav konkrētu ražotāju lobētāji vai nesaņem kādu finansējumu no zāļu ražotājiem. Tāpat viņiem būtu jāvadās no apstiprinātām vadlīnijām. Tāpēc ar šo jautājumu jāapietas piesardzīgi.
Runājot par nākamiem soļiem zāļu pieejamības veicināšanā, ministrs uzsvēra, ka svarīgi būtu panākt, lai ārsti receptēs izraksta tikai zāļu starptautisko nepatentēto nosaukumu. Tāpat būtisks solis būtu visu recepšu zāļu kompensēšana. Tas būtu pamudinājums pacientam doties pie ārsta un saņemt recepti, nevis nodarboties ar pašārstēšanos. Kā skaidroja ministrs, tas nav vienā dienā atrisināms jautājums, taču darbs šajā virzienā jau uzsākts. Šobrīd jau panākta antibiotiku kompensēšana bērniem līdz 18 gadu vecumam. Tāpat būtu nepieciešams uzsākt diskusiju par iespēju visā valstī noteikt fiksētas cenas recepšu zālēm, lai ikvienā aptiekā viens un tas pats medikaments pacientam būtu pieejams par vienādu cenu.
Ministrs sēdē arī pauda negatīvu nostāju pret atlaidēm un lojalitātes kartēm aptiekās, sakot, ka klientu pievilināšana ar zemāku, nereti – mānīgi zemāku, cenu veicina zāļu patēriņu, un tā būtu izskaužama prakse. Taču no otras puses raugoties, tas nodrošina zāļu pieejamību sabiedrības trūcīgākajai daļai, atzina ministrs. Kā pieļāva J.Zvejnieks, uzsākot diskusiju par zāļu cenu fiksēšanu, jautājums par atlaižu un lojalitātes karšu likvidēšanu ar laiku atrisinātos dabīgā ceļā.

  


 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA