Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
50734

Kā atrisināt paradoksu un neaktivēt pārāk daudz „mērķa” šūnu?
Apskatīt komentārus (0)


18.01.2015


Vairāki agrāk veikti klīniskie pētījumi parādīja, ka vakcīnām pret HIV var būt nevēlamas sekas, jo tās var provocēt šīs infekcijas attīstības tempus. Jaunā pētījuma, kurš publicēts žurnālā Proceedings of the National Academy of Sciences, autori domā, ka ir atraduši šī paradoksālā efekta izskaidrojumu. Jaunā pētījuma vecākais autors, mikrobiologs un imunologs no ASV Gvido Silvestri saka: „ Viena no galvenajām problēmām vakcīnas pret HIV radīšanai ir tas, ka šī infekcija skar pašas imūnsistēmas šūnas, un tas nozīmē, ka jebkura vakcīna pret HIV, kas palielina šo šūnu skaitu, palielinās arī vīrusa mērķu skaitu, un spēs palielināt inficēšanās risku ar HIV”. Vakcīnas pret HIV, kuras pašlaik tiek izstrādātas, galvenokārt ir vērstas uz T-šūnu pretvīrusu aktivitātes stimulēšanu. No divām galvenajām T-šūnu grupām, galvenie „killeri” ir šūnas CD8+, bet šūnas CD4+ ir to galvenie „palīgi”; tieši CD4+ kļūst par HIV galveno mērķi. Tiek uzskatīts, ka vakcīnai pret HIV būtu jāstimulē CD8+ šūnas, jo tas var stimulēt organisma pretvīrusu reakciju un izārstēt no HIV. Taču CD8+ stimulācija bieži vien rada vienlaikus arī CD4+ šūnu stimulāciju. Pēdējā pētījuma rezultāti rāda, ka jaunu vakcīnu pret HIV izgudrotājiem ir jābūt uzmanīgiem, lai neaktivētu pārāk daudz „mērķa” šūnu. 
Silvestri un viņa kolēģi imunizēja rezus-makakas pērtiķus ar piecām dažādu vakcīnu pret pērtiķu imūndeficīta vīrusu (PIV) kombinācijām. Pēc tam pērtiķi saņēma divas revakcinācijas devas pēc 16 un 32 nedēļām. Šajā pētījumā izmantotās vakcīnas nedaudz atšķīrās no parastajām eksperimentālajām vakcīnām pret PIV, jo tās kodēja tikai PIV ārējā apvalka olbaltumvielas. Pētījuma autori uzskata, ka tādā veidā viņiem ir izdevies izmantot redukcionistisku pieeju šīs problēmas izpētei, un pārbaudīt šūnu imunitātes pret PIV ietekmi bez neitralizējošo antivielu sintēzes stimulācijas.
Pēc tādas imunizācijas veikšanas, pērtiķus pakļāva PIV iedarbībai caur taisno zarnu vienu reizi nedēļā, pavisam 15 reizes katru pērtiķi. Zinātnieki konstatēja, ka tāda imunizācija lielākajā daļā gadījumu ļāva izvairīties no PIV infekcijas. Lai gan CD8+ šūnas tika atrastas visu imunizēto pērtiķu asins materiālā, autori nesaskatīja nekādu korelāciju starp CD8+ līmeni un inficēšanās iespēju samazināšanos. Taču autori izdarīja vienu ļoti svarīgu atklājumu – pērtiķiem, kas inficējās ar PIV, neraugoties uz imunizāciju, pirms inficēšanas veicot rektālo biopsiju histoloģisko analīzi, bija augstāks aktivēto CD4+ T šūnu līmenis. „Šis pētījums parāda, ka ja vakcīna rada augstu aktivēto CD4+T šūnu līmeni gļotādā, tad tādas vakcīnas jebkuri potenciālie aizsargefekti var tikt nonivilēti”, - skaidro Silvestri.
Galvenais praktiskais secinājums no šī pētījuma ir fakts, ka, izstrādājot vakcīnu pret HIV infekciju, jācenšas sasniegt spēcīgu pretvīrusu iedarbību, nepalielinot pie tam „palīgšūnu” CD4+T skaitu, jo tās ir ceļš, pa kuru vīruss iekļūst organismā.
***********************************
Raksta oriģināls: Why do experimental HIV vaccines backfire? | Written by David McNamee | http://www.medicalnewstoday.com/articles/287572.php |
Several clinical trials have shown that HIV vaccines can "backfire" and lead to increased rates of infection. Now, a new study published in the Proceedings of the National Academy of Sciences suggests an explanation for this backfire effect. "This study shows that if a vaccine induces high levels of activated CD4+ T cells in mucosal tissues, any potential protective effect of the vaccine may be hampered," senior author Guido Silvestri explains.
*************************************
Source: Activated CD4+CCR5+ T cells in the rectum predict increased SIV acquisition in SIVGag/Tat-vaccinated rhesus macaques, Guidio Silvestri, et al., PNAS, doi: 10.1073/pnas.1407466112, published online 30 December 2014 | http://www.pnas.org/content/early/2014/12/30/1407466112.full.pdf+html?sid=9e37c2fa-7aad-4eb5-9e56-95730c4449f8 |

  


 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA