Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
73241

HIV šeit eksistē un strauji izplatās
Apskatīt komentārus (1)


28.09.2016


Avots: NRA.lv | Inga Paparde | «HIV: pasaulē samazinās, Latvijā pieaug» | http://nra.lv/veseliba/186184-hiv-pasaule-samazinas-latvija-pieaug.htm |
Salīdzinošā statistika ar citām Eiropas Savienības valstīm liecina, ka Latvijai ir vieni no augstākajiem HIV/AIDS saslimstības rādītājiem Eiropā.
«Kamēr pasaulē jaunatklāto HIV gadījumu skaits samazinās, Latvijā tas palielinās. Apmēram puse inficēto pat nenojauš, ka viņiem ir šī slimība. HIV šeit eksistē, strauji izplatās un tiešām attiecas uz visiem seksuāli aktīviem cilvēkiem, jo īpaši heteroseksuāliem,» uzsver Baltijas HIV asociācijas vadītāja Inga Upmace.
Asociācija uzsāk kampaņu #REIZIGADĀ, kuras mērķis ir mazināt sabiedrības aizspriedumus par infekciju un iedrošināt cilvēkus meklēt iespēju veikt HIV testu gan pēc paša iniciatīvas, gan atsaukties ģimenes ārsta aicinājumam, ja ārsts redz indikācijas testa veikšanai. Kampaņas nosaukums un sauklis pasaka tās būtību - ikvienam vajadzētu pārbaudīties uz HIV reizi gadā. Par kampaņas vēstnesi piekritis būt Raimonds Elbakjans: «Skaidrs, ka jaunieši, kas ir aktīvi sportā un sacensībās, ir tikpat aktīvi savā seksuālajā dzīvē. Vajag stāstīt par drošu seksu un aicināt pārbaudīties uz HIV.» Atklājot kampaņu, arī viņš nodeva asinis, lai uzzinātu savu HIV statusu, lai iedrošinātu cilvēkus pārvarēt bailes un aizspriedumus. «Labāk izvēlēties dzīvi realitātē un zināt patiesību par savu veselību,» sacīja Raimonds.
Latvijā HIV infekcija sākotnēji strauji izplatījās intravenozo narkotiku lietotāju vidū, taču tagad galvenā iedzīvotāju grupa, kura saskaras ar HIV, ir heteroseksuāli orientēti cilvēki, īpaši jaunas sievietes un vīrieši. «Latvijā infekcija šķērsojusi tā dēvēto riska grupu robežu, tagad speciālisti runā par riska uzvedību, un tāda piemīt cilvēkiem visos sociālajos slāņos un vecuma grupās. Tā vairs nav narkomānu vai homoseksuālu cilvēku slimība. Galvenais izplatības ceļš ir heteroseksuāls, un jaunais HIV pacients vizuāli maz atgādina tēlu no mūsu vecajiem stereotipiem,» situāciju raksturo Inga Upmace.
Pašlaik Latvijā oficiāli reģistrēti 6753 HIV pacienti. Pasaules Veselības organizācijas aplēses liecina, ka realitātē šādu cilvēku varētu būt vismaz divas reizes vairāk, tāpēc ir svarīgi veicināt testēšanu, jo HIV tests ir vienīgais veids, kā noskaidrot savu HIV statusu. Kampaņā cilvēki tiks aicināti veikt šo testu, vēršoties pie ģimenes ārsta. «Ja Rīgā ir inficēts katrs 200. iedzīvotājs, tad sanāk, ka manā praksē būtu jābūt vismaz desmit HIV pozitīviem pacientiem, bet man ir tikai divi. Iespējams, ģimenes ārstiem mērķtiecīgāk jāmeklē šie pacienti, taču tad ir aktuāls jautājums, ar ko saskarsies visi ģimenes ārsti - ja testēšanas rezultātā atklāsim daudz jaunu pacientu, valstij būs jādomā, ko darīt tālāk un kā viņus ārstēt. Vienotas politikas un skaidrības par finansējumu šajā jautājumā nav,» saka ģimenes ārsts Andris Baumanis. Latvijas Infektoloģijas centra 2. HIV/AIDS ambulatorās nodaļas vadītāja Inga Januškeviča stāsta, ka Infektoloģijas centrā katru darba dienu tiek reģistrēti trīs līdz pieci jauni HIV pacienti. «Faktiski situācija ir dramatiska un cilvēku informētības līmenis - paradoksāli, bet joprojām zems. Tāpēc HIV šodien attiecas uz jebkuru seksuāli aktīvu cilvēku Latvijā,» saka infektoloģe.
Baltijas HIV asociācija kampaņas ietvaros sagatavojusi arī informatīvos materiālus, kas domāti ģimenes ārstiem un pacientiem, lai atvieglotu savstarpēju komunikāciju par HIV/AIDS.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA