Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
82873

HIV-pozitīvie! Vēl nav par vēlu vakcinēties!
Apskatīt komentārus (0)


08.12.2017


Četrus gripas celmus saturoša vakcīna «VaxigripTetra», kurā iekļauts jauns, ļoti bīstams Mičiganas gripas celms, ar kompensējamo recepti, kuru drīkst izrakstīt tikai ģimenes ārsts, ja Jūsu kartiņā ir ierakstītas diagnozes, kuru dēļ Jums kompensācija pienākas, izmaksās € 7,32. Parasta 3-komponentu vakcīna ar kompensējamo recepti izmaksās € 4,34.
Valsts 50% apmērā kompensē vakcināciju pret gripu: cilvēkiem vecumā no 65 gadiem; hroniski slimiem pieaugušajiem, kuriem ir hroniskas plaušu (piemēram, HOPS, astma), kardiovaskulārās, vielmaiņas vai nieru slimības; imūndeficīts (HIV dēļ, vai citas dabas); tiem, kuri saņem imūnsupresīvu terapiju; grūtniecēm.
Tātad, Jūs varat prasīt ģimenes ārstam kompensējamo vakcīnu arī tad, ja viņš nezina, ka esat HIV-pozitīvs, bet Jums ir kāda cita hroniska saslimšana, vienkārši jāparunā ar savu ģimenes ārstu.
*******************
Vēl nav par vēlu vakcinēties!
Šonedēļ Latvijā apstiprināti pirmie gripas gadījumi. Tuvākajā laikā varētu tikt reģistrēti vēl atsevišķi gadījumi, taču pagaidām lielu saslimstības pieaugumu neprognozē. Lai izvairītos no saslimšanas, vēl nav par vēlu vakcinēties. Īpaši par to iesaku padomāt tiem, kuriem ir nopietnas hroniskas saslimšanas.
Lai arī sabiedrībā par to tiek plaši diskutēts, uzskatu, ka gripas vakcīna tomēr pasargā no šīs saslimšanas, bet, protams, ne no pārējiem vīrusiem. Šobrīd cirkulē un aktuāli ir dažādas saaukstēšanās infekcijas, piemēram, adenovīruss, kas visbiežāk izraisa iesnas, klepu, šķaudīšanu, acu asarošanu. Rino vīruss veicina augšējo elpošanas ceļu iekaisumu. Paragripas simptomi ir līdzīgi gripai – neliela temperatūra, klepus, iesnas, tiek kairināti augšējie elpceļi.
Jāsaka, ka šis mitrais, vējainais laiks, siltā ziema, veicina saslimšanas, tāpēc, ejot ārā, vajadzētu apģērbties atbilstoši laikapstākļiem.
Jebkura vīrusa un arī gripas laikā ir jāatceras, ka vajadzētu biežāk mazgāt rokas, jo vīruss ir ne tikai gaisa pilienos, ko mēs izklepojam, izšķaudām, bet arī uz dažādām virsmām, priekšmetiem. Un, lai tie netīšām nenonāktu elpceļos, rokas ir nepieciešams mazgāt. Tāpat ir rūpīgi jāapsver, vai ir vērts doties uz kādu masu pasākumu, kur cilvēku ir daudz, bet gaisa maz, jo arī šādā veidā pastāv iespēja inficēties.
Vēl runājot par vakcīnām, protams, pastāv zināms procents, kad tā var neiedarboties. Tam ir nozīme, kad pote veikta. Ja laikā, kad gripa ir pašā plaukumā, valstī izziņota epidēmija, tad bieži vien nav mērķtiecīgi to veikt. Vakcinēties vajag tad, kad izziņoti pirmie gadījumi. Mēs skaidri zinām, ka gripas laiks ir tieši šie aukstie ziemas mēneši. Pēc citiem gadiem redzams, ka rezultāti bieži vien ir labāki, ja tomēr cilvēks ir potējies.
Taču tie, kas izvēlas nevakcinēties, iesaku laicīgi aiziet pie ģimenes ārsta, kurš izrakstīs nepieciešamos recepšu medikamentus. Un, ja gadās, ka saslimst kolēģis vai kāds ģimenes loceklis, un jūtat, ka pašam ir drudzis, paaugstināta temperatūra, zāles arī iedzert. Jo ātrāk pretvīrusa preperātus sāksiet lietot, jo lielāka tam būs efektivitāte.
Kā stiprināt savu imunitāti, ir jādomā laicīgi. Par labu nāk pietiekami daudz svaiga gaisa, fiziskās aktivitātes, arī pareiza ēšana. Vajadzētu uzturā vairāk lietot svaigus dārzeņus un augļus, kuros ir augsts vitamīnu un minerālvielu daudzums. Ieteicama ir ēdienu bagātināšana ar garšaugiem, kā arī augu tēju lietošana. Ja organisms funkcionē normāli, arī pretestības spējas ir citas.
Ingrīda Strika,
Liepājas Reģionālās slimnīcas
Infekciju nodaļas ārste




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA