Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
112066

HIV joprojām ir mums līdzās
Apskatīt komentārus (0)


17.05.2020


Informāciju iesūtīja biedrība AGIHAS
2020. gada 13. maijā, Rīgā
Informācija plašsaziņas līdzekļiem
HIV EPIDĒMIJAS UPURU PIEMIŅA TIEK GODINĀTA ARĪ COVID-19 EPIDĒMIJAS LAIKĀ
Sagaidot ikgadējo no AIDS mirušo piemiņas dienu*, kas ik gadu tiek  atzīmēta  maija  trešajā  svētdienā  (šogad – 17. maijā), Atbalsta grupa HIV inficētajiem un AIDS slimniekiem - biedrība „AGIHAS” šodien, 13. maijā, organizēja jau par tradīciju kļuvušo svinīgo piemiņas brīdi - ziedu dobes izveidi un atklāšanu - AIDS simbola – sarkanās lentītes formā. Šogad piemiņas vieta ir izveidota jaunā vietā Rīgas centrā – Z. A. Meierovica bulvārī, nelielajā skvērā iepretim Bastejkalnam (netālu no Pulvertorņa).
Pasākums notika, ievērojot visus valstī noteiktos pulcēšanās ierobežojumus un fiziskās distancēšanās prasības, un to apmeklēja, kā arī uzrunas teica profesore Baiba Rozentāle, RAKUS Infektoloģijas centra galvenā ārste un Dr.med. Inga Ažiņa, RAKUS Infektoloģijas centra Infektoloģijas poliklīnikas vadītāja.
“AGIHAS” valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks: „Šis ik pavasara piemiņas brīdis, kuru biedrība organizē jau kopš 2003. gada, šoreiz ir ieguvis pavisam citu kontekstu un jēgu. Proti, COVID-19 pandēmijas apstākļos, HIV pandēmijas (PVO izsludināja 2006.gadā)  pieredzei un mācībstundām, kā arī aizvien nepaveiktajiem ‘mājasdarbiem’ radies pavisam cits svars un nozīmība, ko svarīgi apzināties gan mums katram individuāli, gan sabiedrībai kopumā. Pirmkārt, katra jauna un nezināma infekcija (HIV infekcija tāda bija pirms vairāk nekā 30 gadiem, COVID-19 infekcija tāda ir šobrīd) rada bailes, kas savukārt uzliek stigmatizācijas zīmogu kā pašai slimībai, tā cilvēkiem, kas no tās cietuši (inficējušies). Otrkārt, šī stigmatizācija iešķeļ diskriminācijas plaisu sabiedrībā ‘mēs un viņi’: ‘mēs’, kas neesam apdraudēti un ‘viņi’, kuri ir riska grupā (piem., sava vecuma, uzvedības utt. dēļ), kā rezultātā ‘viņi’ tiek atstumti, nepieņemti un marginalizēti. Treškārt, šī stigmatizācija kļūst par auglīgu augsni dažādiem aizspriedumiem un mītiem, kas kavē infekcijas izplatības ierobežošanu un adekvātu rīcību apdraudējuma mazināšanā. No AIDS Latvijā ir miruši 2000 cilvēku, no COVID-19 pagaidām nepilni 20. Katra šī cilvēka nāve ir aicinājums mums izprast un pieņemt šo infekciju esību, dzīvi tām līdzās, attiecināt inficēšanās riskus uz sevi un apzināties, ka ikviens no mums ar savu rīcību un veselo saprātu ietekmē, cik droši un veseli kā sabiedrība varēsim justies un dzīvot rīt un aizparīt.”
Papildu informācija: Andris Veiķenieks, AGIHAS valdes priekšsēdētājs: 20207737; agihas.lv@inbox.lv
*********************************
*Ik gadu maija trešajā svētdienā tiek atzīmēta starptautiskā “AIDS Candlelight Memorial” jeb no AIDS mirušo piemiņas diena, kad ar svecīšu iedegšanu un klusuma brīdi tiek pieminēti visi no šīs slimības mirušie. Šī ir vērienīgākā, nozīmīgākā un ilglaicīgākā sabiedrības izpratni un informētību veicinošā iniciatīva ar HIV/AIDS saistītos jautājumos - jau kopš 1983. gada tā apvieno 1200 sabiedriskās organizācijas 115 valstīs. Latvijā šo pasākumu jau kopš 2003. gada organizē un iedzīvina Atbalsta grupa HIV inficētajiem un AIDS slimniekiem - biedrība „AGIHAS”, kas arī šogad turpina šo tradīciju, uzsverot šīs piemiņas dienas nozīmību un apliecinot cieņu no HIV/AIDS mirušajiem, aicinot nojaukt aizspriedumu un diskriminācijas barjeras, veicināt toleranci un sociālo integrāciju, kā arī atgādinot, ka šī infekcija ir mums līdzās un var skart ikvienu no mums.




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA