Biedrība "Apvienība HIV.LV"+371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   

Diskusijai par paštestēšanos uz HIV
Apskatīt komentārus (0)


31.01.2012


Pētījums, ko veica Makgila universitātes (Research institute of the McGill University Health Centre, RI-MUHC) Veselības aizsardzības centrā, liecina par to, ka siekalu analīzes ar mērķi diagnosticēt HIV infekciju ir tikpat precīzas kā tradicionālās asins analīzes. Meta analīzes gaitā (kvantitatīvās analīzes instruments, lai salīdzinātu un kombinētu vairāku pētījumu rezultātus visā pasaulē) tika noskaidrots, ka augsta riska grupām salivācijas tests (siekalu izpētīšana) uz HIV (OraQuick HIV1/2) dod tādus pašus rezultātus kā asins analīzes. Neliela riska grupām testa jutīgums bija mazliet zemāks. Šim pētījumam, kas bija publicēts The Lancet Infectious Diseases jaunākajā numurā, ir liela nozīme tajās valstīs, kas tiecas ieviest paštestēšanās uz HIV stratēģiju.
“Testēšana ir profilakses, ārstēšanas un veselības stūrakmens,” norāda pētījuma vadītāja, doktore, RI-MUHC zinātniece un Makgila universitātes profesore Nitika Panta Paja (Nitika Pant Pai). “Kaut arī iepriekš veiktie pētījumi demonstrēja, ka uz siekalu analīzēm balstītais tests OraQuick HIV1/2 sniedzis cerīgus rezultātus, mūsu pētījumi pirmoreiz apliecina šī testa potenciālu starptautiskā mērogā.”
Doktore Panta Paja un viņas kolēģi veica siekalu analīžu testu, kas pieejami pasaules datu bāzēs, analīzi un sistematizāciju. Viņu secinājumi liecina par to, ka augsta riska grupu salivācijas testiem ir 99% precizitāte, bet neliela riska grupu – 97%. Orālais (salivācijas) tests uz HIV kļuvis par vienu no populārākajiem, jo ir ērts un viegli pieejams. Neinvazīvs un nesāpīgs, turklāt rezultāts zināms jau pēc 20 minūtēm. “Cilvēkus ir grūti piespiest ierasties uz HIV testēšanu pilsētas klīnikās, jo tas ir saistīts ar procesa publicitāti, konfidencialitātes trūkumu un diskrimināciju. Testēšanas konfidencialitāte var pielikt punktu kaunam un bailēm, kas tradicionāli saistās ar analīzēm uz HIV,” uzskata doktore Panta Paja, kuras darbu atbalsta Kanādas organizācijas Grand Challenges Canada programma “Veselības aizsardzības uzlēcošā zvaigzne” (Rising Star in Global Health Award). “Šobrīd ir radusies globāla altertnatīvo stratēģiju izmantošanas perspektīva, kad cilvēki paštestēšanās ceļā varēs saņemt informāciju par savu HIV statusu.”
“Orālie testi uz HIV var kļūt par darbojošos instrumentu riska grupām, taču, lai sasniegtu labus rezultātus, pastestēšanās jāregulē veselības aizsardzības normatīviem,” ir pārliecināta pētījuma līdzautore, laboratoriskās diagnostikas speciāliste, Londonas higiēnas un tropiskās medicīnas skolas dekāne Rosana Pīlinga (Rosanna Peeling).
Avots angļu valodā:
http://muhc.ca/newsroom/news/saliva-hiv-test-passes-grade
Papildus informācija par testiem OraQuick HIV1/2 (angļu valodā):
http://health.howstuffworks.com/medicine/tests-treatment/oral-hiv-test.htm 
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA