Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
110052

Būtiskas izmaiņas
Apskatīt komentārus (0)


26.01.2020


Avots: NVD | «Informācija par izmaiņām veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā atbilstoši Ministru kabInEta noteikumiem Nr. 555» | Atvēriet visu dokumentu, nospiežot saiti http://vmnvd.gov.lv/uploads/files/5e200dfd971c7.docx
<...>
2. Ērču (ektoparazīta) noņemšana ir nodrošināma neatliekamās medicīniskās palīdzības ietvaros, ja persona vērsusies stacionārās ārstniecības iestādes uzņemšanas nodaļā vai steidzamās medicīniskās palīdzības punktā, un šis pakalpojums ir valsts apmaksāts.
18. Profilaktisko apskašu un izmeklējumu jomā veiktas izmaiņas pēc būtības, kas attiecas uz diabēta skrīningu un sirds un asinsvadu slimību riska noteikšanu, izmantojot SCORE metodi, t.i.:
- izstrādāts cukura diabēta skrīninga algoritms gan bērniem, gan pieaugušajiem – bērniem glikozes līmeņa noteikšana venozo asiņu plazmā tukšā dūšā veicama reizi gadā no 10 gadu vecuma, ja bērns ir iekļauts riska grupā; savukārt pieaugušiem pacientiem cukura diabēta skrīningu paredzēts uzsākt ar 40 gadu vecumu, izņemot pacientus, kuri ir riska grupā – šiem pacientiem skrīnings nodrošināms reizi gadā no 18 gadu vecuma;
- lai atvieglotu sirds un asinsvadu slimību riska noteikšanu, jau pirmā ārsta apmeklējuma laikā ģimenes ārsts varēs nosūtīt pacientu veikt lipidogrammu (augsta blīvuma holesterīns, zema blīvuma holesterīns, triglicerīdi) un elektrokardiogrammu. Minētie izmeklējumi mazinās nepieciešamību pacientam veikt atkārtotas analīzes ārsta otrā apmeklējuma laikā, kā arī ģimenes ārsts iespējami ātri, t.i. jau otrā apmeklējuma laikā, varēs nozīmēt nepieciešamo ārstēšanu, ja tāda būs nepieciešama.
<...>
21. Lai vienkāršotu personu ar atkarībām vēršanos pēc palīdzības pie speciālista, narkologs noteikts kā tiešās pieejamības speciālists bez iepriekš noteiktām diagnozēm un nosūtījuma. Līdz šim, lai pirmreizēji vērstos pie narkologa, bija nepieciešams saņemt nosūtījumu no ģimenes ārsta vai speciālista (citādi bija jāmaksā nevis tikai pacienta līdzmaksājums par vizīti, bet vizīte ir maksas pakalpojums). Gadījumā, ja narkologs vizītes laikā uzstādīja atkarības diagnozi, nākamās vizītes pie narkologa pacients varēja veikt bez nosūtījuma saņemšanas. Pacientiem ar alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu atkarības problēmām uzsākt ārstēšanu ir psiholoģiski grūti un nepieciešamība pirms vēršanās pie narkologa apmeklēt ģimenes ārstu vai citu speciālistu vēl vairāk kavē pacienta vēršanos pēc nepieciešamās palīdzības.
22. Veikti grozījumi, lai saīsinātu ar HIV inficētas personas kontaktpersonas ceļu līdz analīžu veikšanai, nodrošinot, ka – pozitīva rezultāta gadījumā – pēc iespējas ātri tiek uzsākta ārstēšana, kā arī samazinās tālāks HIV infekcijas izplatības risks. Saskaņā ar nozares speciālistu viedokli paplašinātas iespējas pie infektologa vērsties kā pie tiešās pieejamības speciālista tiem cilvēkiem, kuri ir kontaktpersonas stacionārā ārstēšanu saņemošiem pacientiem ar apstiprinātu HIV infekciju. Šādā situācijā ārstējošais ārsts – infektologs jau līdz šim konsultēja šīs kontaktperonas, norādot, ka nepieciešams veikt izmeklējumu, lai noteiktu vai arī kontakpersona nav inficēta. Taču infektologs nevarēja izsniegt kontaktpersonai nosūtījumu uz izmeklējumu, jo šīs situācijas neatbilda noteikumu līdzšinējiem tiešās pieejamības nosacījumiem. 
<...>
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA