Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
27373

Apzināt tuberkulozes un HIV infekcijas izplatību injicējamo narkotiku lietotāju vidū
Apskatīt komentārus (0)


20.10.2012


Lai noskaidrotu HIV, tuberkulozes un citu infekciju (vīrushepatīta B un C, sifilisa) izplatību injicējamo narkotiku lietotāju vidū, pētījuma laikā tiks aptaujāti un izmeklēti 300 injicējamo narkotiku lietotāji. Aptauju veiks, lai noskaidrotu narkotiku lietotāju zināšanas par HIV un tuberkulozi, savāktu informāciju par uzvedību un paradumiem, kas veicina minēto infekciju izplatību gan injicējamo narkotiku lietotāju vidū, gan to cilvēku vidū, kuri narkotikas nelieto, bet ir saistīti ar injicējamo narkotiku lietotājiem. Tāpat tiks skaidroti iemesli, kas injicējamo narkotiku lietotājiem traucē saņemt nepieciešamo medicīnisko palīdzību.
Izmantojot pētījumā iegūto informāciju, būs iespējams mērķtiecīgāk plānot un realizēt uz pierādījumiem balstītus profilakses, ārstēšanas un aprūpes pasākumus injicējamo narkotiku lietotājiem, tādējādi no saslimšanas pasargājot arī to sabiedrības daļu, kam nav raksturīga riskanta uzvedība.
SPKC atgādina, ka injicējamo narkotiku lietotāju vidū iespējamību inficēties ar HIV būtiski palielina kopīgu injicēšanas piederumu lietošana. Savukārt ar HIV inficēta persona atrodas paaugstināta tuberkulozes saslimšanas riska grupā. Tāpat injicējamo narkotiku lietotājiem raksturīga riskanta seksuālā uzvedība, līdz ar to inficēšanās riskam ir pakļauti arī viņu seksa partneri, no kuriem savukārt šīs infekcijas tālāk var izplatīties to personu vidū, kuras narkotikas nelieto.
Pēc SPKC datiem Latvijā šobrīd varētu būt aptuveni 18 000 injicējamo narkotiku lietotāju.
Minētais pētījums norisinās ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā, Lietuvā, Rumānijā un Bulgārijā. Latvijā pētījums tiek uzsākts šī gada 12. oktobrī un to plānots pabeigt decembra beigās.
Pētījums „Tuberkulozes, HIV un asociēto faktoru izplatība injicējamo narkotiku lietotāju vidū” tiek veikts Eiropas Komisijas projekta TUBIDU (Sabiedrības veselības sistēmas un pilsoniskās sabiedrības stiprināšana cīņai ar tuberkulozes epidēmiju paaugstināta riska grupās) ietvaros, un tā mērķis ir tuberkulozes izplatīšanās samazināšana injicējamo narkotiku lietotāju un HIV inficēto personu vidū.
Latvijā kopš 1998. gada, kad tika reģistrēts visaugstākais tuberkulozes gadījumu skaits, ir panākts ievērojams tuberkulozes saslimstības samazinājums, tomēr joprojām ar tuberkulozi ik gadus saslimst ievērojams skaits cilvēku. Salīdzinot ar 2011. gada atbilstošo periodu, 2012. gada pirmajos 9 mēnešos vērojams tuberkulozes saslimstības pieaugums par 9%, sasniedzot 635 pirmreizējus tuberkulozes saslimšanas gadījumus. 2012. gadā ir pieaudzis arī reģistrēto jauno HIV infekcijas gadījumu skaits – pirmajos 9 mēnešos reģistrēti par 23% vairāk HIV infekcijas gadījumu nekā šajā pašā periodā pērn.
Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka līdz 2012. gada 1. janvārim Latvijā reģistrētas 5187 personas ar HIV infekciju (uz 2012. gada 1. janvāri 854 no tām mirušas). Ne mazāk svarīgi ir tas, ka Latvijā ik gadus pieaug tādu personu skaits, kurām ir gan HIV, gan tuberkuloze. Ja 1998. gadā tika reģistrēta 1 persona ar HIV un tuberkulozes duālo infekciju, tad 2011. gadā reģistrētas 74 personas.
(
www.spkc.gov.lv)
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA