Biedrība "Apvienība HIV.LV"Latvija +371 26062077 (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
82028

Aptamēri kā profilakses perspektīva
Apskatīt komentārus (0)


31.10.2017


Pilnībā materiālu varat izlasīt aģentūras RIA Novostji saitā: https://ria.ru/science/20171025/1507511515.html
Krievijas pētnieki ir sintezējuši molekulas, kuras potenciāli var bloķēt imūndeficīta vīrusa daļiņas un novērst tā iekļūšanu cilvēka šūnā. Darba rezultāti tika prezentēti II zinātniskajā starpdisciplīnu konferencē „Autoimūnās un imūndeficīta saslimšanas”.  
Kad HIV nonāk cilvēka organismā, tas atrod imūnsistēmas šūnas un pievienojas to receptoriem (CD4) ar speciālu olbaltumvielu – glikoproteīnu palīdzību. Krievijas bioķīmiķiem ir izdevies radīt molekulu, kura neļauj imūndeficīta vīrusam savienoties ar šūnu. Molekula ir DNS-aptamērs – tas ir nukleīnskābes (DNS) fragments, kurš spēj atpazīt mērķa molekulas un savienoties ar tām. Aptamēra* darbības princips ir tāds, ka tas savienojas ar glikoproteīnu uz HIV virsmas un nobloķē to. Rezultātā šūnas inficēšana nenotiek. Jāatzīmē, ka medikamentu uz aptamēru bāzes sintēze izmaksā vairākas reizes lētāk nekā to olbaltumvielu analogu – antivielu ražošana. Rezultātā izstrādne var tikt izmantota, lai radītu efektīvus un netoksiskus līdzekļus HIV infekcijas profilaksei. Preparāta prototipa iegūšana nav pārāk tālas nākotnes perspektīva. Iedarbīgā viela mums jau ir, atliek piemeklēt ērtāko zāļu formu. Nākošais etaps - pirmsklīniskie un klīniskie izmēģinājumi - kļūs par izšķirošo momentu.
********************* 
*Aptamēri ir oligonukleotīdu molekulas, kas saistās specifiski ar savu molekulāro mērķi to trīsdimensionālās struktūras dēļ un pēdējos gados pierādījuši sevi kā efektīvi mērķētās terapijas līdzekļi.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA