Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

                                  «AIDS upuri» Kā pareizi runāt par HIV?

Joprojām materiālos par HIV no raksta uz rakstu ceļo frāzes «XX gadsimta mēris», «riska grupas» – 30 gadus seni stereotipi un aizspriedumi. 
   
Izteicieni, kurus izmantojam, runājot par AIDS problēmām, atspoguļo mūsu zināšanas un priekšstatus par epidēmiju, kā arī mūsu attieksmi pret cilvēkiem, kurus skārusi šī problēma. Tā valoda, kādā masu saziņas līdzekļi runā par AIDS, nav šķirama no materiālu satura un lielā mērā iespaido uztveri.
   
Mūsu aizspriedumi vairo negatīvo attieksmi pret tiem, kas savā dzīvē saskārušies ar HIV. Šajā rakstā gribam ar piemēru palīdzību pastāstīt, kā korekti runāt par HIV.
       
"Nav saprātīgi HIV salīdzināt ar mēri, jo ir atšķirīgi inficēšanās izraisītāji. Mēri pārnēsā blaktis vai arī šī infekcija izplatās pa gaisu, tāpēc slimības izplatīšanās intensitāte ir daudz lielāka. HIV dēvēt par "XX gadsimta mēri" – tas vienkārši ir avīžu štamps. Pie mums arī narkomāniju, prostitūciju un ko tik vēl ne sauc par "XX gadsimta mēri"."
      
Šie V. Pokrovska vārdi, diemžēl, netika sadzirdēti. Līdz pat šim laikam vairumā publikāciju figurē iedibinātais štamps "XX gadsimta mēris", neinformēto lasītāju apziņā raisot "viduslaiku" bailes un miglainas aizdomas, ka AIDS tāpat kā mēris tiek nodots pa gaisu. Bet kā tad būtu pareizi teikt?
        
Zemāk minēti izteikumi, no kuriem labāk vajadzētu izvairīties, tos aizstājot ar pareiziem un mūsdienīgiem terminiem. Lai jūs nemulsina, ka daži no ieteiktajiem terminiem skan nepierasti. Jaunu ideju un parādību raksturošanai nepieciešami jauni vārdi un apzīmējumi.
   
Mēris, pātaga
   
Šie vārdi ir pārāk dramatiski un tiek izmantoti pārāk bieži. Turklāt tie var būt vērtējoša nozīme spriedumos. Tāpēc tos vajadzētu aizstāt ar medicīniskiem terminiem, piemēram, saslimšana, epidēmija, slimība.
   
AIDS upuri 
     
Šie vārdi liek domāt par pasivitāti un bezpalīdzību, taču, pieminot cilvēkus, kuru vairs nav, zinām, ka viņi lielākoties bijuši cīnītāji. Piemiņas dienās mēs atceramies mūsu draugus HIV aktīvistu, tos, kuri nenodzīvoja līdz šai dienai, tos, kuri izdarīja visu iespējamo, li apturētu epidēmiju. Un viņi bija nevis upuri, bet cīnītāji ar AIDS, stipri un drosmīgi.
    
HIV inficētais
    
"HIV pozitīvais" skan cienījamāk nekā "HIV inficētais" tāpēc, ka pēdējā apzīmējumā uzsvars likts uz infekciju, bet ne uz faktu, ka cilvēks dzīvo ar to. 
    
Šausmīga slimība
    
Grūti saprast, kas liek žurnālistiem no gada gadā lietot šo nodeldēto vārdu salikumu – pašu bailes no AIDS, vēlme radīt bailes lasītājiem vai arī nevēlēšanās izdomāt kaut ko aktuālāku. Komplektā ar apzīmējumu "šausmīgā slimība" nereti ir atbilstoša ilustrācija: asinis stindzinošas fotogrāfijas no medicīnas rokasgrāmatām vai ģindenis ar izkapti. Šie tradicionālie "biedētāji" 30 gadu laikā, kopš Krievijā ir epidēmija, nevienu nav izglābuši vai apgaismojuši, bet gan panākušas pretēju efektu – vieniem likuši nevērīgi distancēties no problēmas, bet citiem – iegrimt depresijā un ļauties izmisumam. Vai šādu publikāciju autoriem ir ienācis prātā, kādas jūtas viņi izraisa cilvēkiem, kas dzīvo ar HIV infekciju vai kuri satraucas par saviem tuviniekiem? Briesmīga ir nevis slimība, bet nepieklājība, diskriminācija, reālas profilakses un efektīvas ārstēšanas nepieejamība. Bailes ir slikts padomdevējs. Tās aptumšo prātu un paralizē gribasspēku tieši tajā brīdī, kad vajag domāt un apņēmīgi rīkoties.
    
Inficēto skaits ar katru dienu pieaug
   
Es ieteiktu izmantot terminu "cilvēku ar HIV skaits pieaug", jo vārds "inficētie" var raisīt asociācijas, ka viņus kāds speciāli inficē un tagad viņi, visi inficētie, iespējams, sāks inficēt citus. Vispār šis vārds "zaraznie", kuram saknē ir "zaraza", ir slikts, tāpēc labāk no tā izvairīties.
   
AIDS vīruss
   
Vīrusa pareizais nosaukums ir cilvēka imūndeficīta vīruss (HIV). Bet AIDS ir sindroms, ko izraisa HIV.
   
HIV vīruss
   
Tā ir tavtoloģija. Abreviatūra HIV nozīmē "Cilvēka imūndeficīta vīruss".
   
Neizvēlīgs (a) seksuālajos sakaros
   
Šis izteiciens uzkarina birku, kas balstīta uz cilvēka uzvedības uztveri un met negatīvu ēnu uz tiem, kuriem ir vai arī apkārtējie uzskata, ka viņiem ir vairāk par vienu seksuālo partneri. Šis izteiciens netieši norāda uz vīrusa nodošanas sociālo kontekstu. Kā piemēru var minēt poligāmas laulības, ko pieļauj daudzas sabiedrības un reliģijas. Svarīgi ir neizmantot izteicienus, kuros tiek novērtēta citu uzvedība, kā arī izteicienus, kas balstīti uz maldiem un stereotipiem.
   
Riska grupas un riskanta uzvedība
  
Apzīmējums "riska grupa" var tikt interpretēts, ka tas attiecināms vienīgi uz tiem cilvēkiem, kuri atrodas HIV infekcijas riska apstākļos. Cilvēkiem, kas nepieder šādām grupām, var rasties mānīgs priekšstats, ka viņi ir drošībā.
  
Bez tam cilvēkiem, kas pieder "riska grupām", nav obligāti jāpraktizē uzvedība, kas saistīta ar risku. Piemēram, injicējamo narkotiku lietotāji var izmantot atsevišķas tīras šļirces, bet geju kopienas pārstāvji katra dzimumkontakta laikā lieto prezervatīvu. Rekomendējam lietot terminu: HIV skarto grupas.

HIV/AIDS nēsātājs
  
Šis termins izraisa negatīvu attieksmi, jo cilvēku uzlūko galvenokārt kā slimības nēsātāju. Daudz būtiskāk ir uzsvērt, ka ar tādu slimību kā HIV infekcija var dzīvot, nevis visu uzmanību koncentrēt uz to, ka konkrētais cilvēks ir slims.
  
Homoseksuālisti
  
Šo terminu, kas radies laikā, kad viendzimuma seksu uzskatīja par atkāpi no normas un mēģināja ārstēt, tagad daudzi uzskata par diskriminējošu un novecojušu. Tādā gadījumā kā lai sauc cilvēkus, kurus saista pretējais dzimums? Vai par "heteroseksuālistiem"? Runājot par seksuālo orientāciju, labāk ieteicams lietot mūsdienīgākus un politiski neitrālus terminus – "heteroseksuāli", "homoseksuāli" un "biseksuāli", kā arī no angļu valodas aizgūto un pie mums arvien populārāko vārdu "gejs".  Profilakses programmās bieži izmanto vārdu virknējumu "vīrieši, kam ir seksuālas attiecības ar vīriešiem", jo ne visi sevi uzskata par gejiem.
  
Narkomāns
  
Šis ir diskriminējošs apzīmējums, kas jau robežojas ar žargonu. Runājot par cilvēku, kam ir noteikta diagnoze "narkotiku atkarība", vietā būtu lietot vārdu salikumu "slims ar narkomāniju". Izteiciens "narkotiku lietotājs" ir daudz neitrālāks un precīzāks.