Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
80179

PVO: ART sākums pirmās nedēļas laikā pēc HIV diagnozes noteikšanas
Apskatīt komentārus (0)


04.08.2017


Pasaules Veselības organizācijas (PVO) jaunās rekomendācijas tika publicētas IAS 2017 IX konferences atklāšanas dienā jūlija beigās Parīzē. «Guidelines for the managing advanced HIV disease and rapid initiation of antiretroviral therapy» pirmajā daļā iepazīstina ar terapijas principiem un pieejām, ārstējot cilvēkus vēlīnajās HIV infekcijas stadijās, bet otrajā daļā aplūko ART uzsākšanas termiņus gadījumos, kad HIV atklāj pirmoreiz. PVO ir ļoti augstu nolikusi latiņu – starp diagnozes noteikšanas dienas līdz terapijas sākšanai nosakot vienu nedēļu.
Patiesībā PVO rekomendācijas pat ir radikālas – uzstājīgi tiek rekomendēts ART sākt HIV diagnozes noteikšanas dienā ar noteikumu, ka cilvēks ir gatavs nekavējoties uzsākt ART, protams, ja nav tādu  klīnisko izpausmju, kādēļ jāatliek terapija. 
Jauno rekomendāciju pamatā ir Ugandā un Haiti veikto pētījumu rezultāti. Pētījumi Ugandā parādīja, ka tiem pacientiem, kas pirmajās dienās neuzsāka ART, pirmajā nedēļā pēc diagnozes noteikšanas ir divarpus reižu lielākas iespējas izkrist no mediķu redzesloka.
Pētījuma vadošais speciālists Julius Kiwanuka uzsvēra – lai veicinātu terapijas ātru uzsākšanu, pirms ART sākuma jābūt intensīvām un kvalitatīvām konsultācijām.
Haiti veiktais pētījums, ko prezentēja Dienvidāfrikā notikušajā konferencē AIDS 2016, uzrādīja līdzīgus rezultātus: cilvēkam, kurš uzsācis terapiju pirmajās dienās pēc diagnozes noteikšanas, ir daudz lielākas izredzes palikt medicīnas darbinieku redzeslokā. Izredzes būt dzīvam gadu pēc diagnozes noteikšanas standarta pieejas gadījumā bija ievērojami zemākas – 71% pret 80%, kad bijis ātrs ART starts.
Serena Koenig (Brigham&Women's Hospital, Bostona) Haiti veiktos pētījumus komentē šādi: "Standarta protokoli cilvēkus pēc testēšanas atstāj vienus aci pret aci ar sliktajiem jaunumiem. Mūsu hipotēze izpaužas tā, ka vienlaikus ar testa rezultātu paziņošanu ir "jāizritina sarkanais paklājs" līdz terapijai, tādējādi cilvēkam dodot cerību smagā brīdī." 
Tomēr Haiti veiktie pētījumi arī rādīja, ka aptuveni trešdaļa cilvēku nebija gatavi tik ātrai terapijas uzsākšanai, viņiem bija nepieciešama daudz ilgāka sagatavošana un konsultācijas pirms terapijas uzsākšanas.
Ir jāsaprot PVO rekomendāciju kontekts: 2015. gadā pamatrekomendācijās PVO eksperti pasludināja «terapiju visiem». Jautājums par to, vai terapiju sākt uzreiz, šodien vairs nav aktuāls, konsenss panākts jau sen – terapija pieaugušajiem un pusaudžiem jāuzsāk neatkarīgi no CD4-limfocītu līmeņa. 2017. gada rekomendācijas ir fokusētas tikai uz ātru terapijas iniciāciju un izdevīgumu, kas saistīts ar šādu pieeju. 
Patlaban PVO eksperti rekomendē ātri uzsākt antiretrovīrusu terapiju, ar noteikumu, ka pacientam nav tuberkulozes un centrālo nervu sistēmu nav skārusi kriptokoku infekcija. Lai varētu ievērot PVO jaunās rekomendācijas, valstīm vajadzēs ne vien būtiski pārskatīt darba algoritmus ar pacientiem, kuriem atklāts HIV, bet arī ievērojami uzlabot tuberkulozes un kriptokoku infekcijas diagnosticēšanas materiāli tehnisko bāzi.
*********************
«Guidelines for the managing advanced HIV disease and rapid initiation of antiretroviral therapy» | http://www.who.int/hiv/pub/guidelines/advanced-HIV-disease/en/ | 
The objectives of these guidelines are to provide recommendations outlining a public health approach to managing people presenting with advanced HIV disease, and to provide guidance on the timing of initiation of antiretroviral therapy (ART) for all people living with HIV.
The first set of recommendations addresses the specific needs of people with advanced HIV disease and defines a package of interventions aimed at reducing HIV-associated morbidity and mortality. WHO recommends that a package of screening, prophylaxis, rapid ART initiation and intensified adherence interventions be offered to everyone living with HIV presenting with advanced disease. This is a strong recommendation that applies to all populations and age groups. The guidelines also include an algorithm to support decision making for providing care for people with advanced HIV disease.
The second set of recommendations defines how rapidly ART should be initiated within the context of the “treat all” policy, especially when coinfections are present. WHO strongly recommends that rapid ART initiation should be offered to people living with HIV following confirmed diagnosis and clinical assessment. Rapid initiation of ART is defined as within seven days of HIV diagnosis. WHO further strongly recommends ART initiation on the same day as HIV diagnosis based on the person’s willingness and readiness to start ART immediately, unless there are clinical reasons to delay treatment. Both of these recommendations apply to all populations and age groups. People with advanced HIV disease should be given priority for clinical assessment and treatment initiation.




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA