Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   

Vai ir cerība, ka visiem pacientiem (arī HIV/AIDS slimniekiem) tiks nodrošinātas kompensējamās zāles līdz gada beigām?
Apskatīt komentārus (0)


20.08.2011


NRA.lv | http://zinas.medianams.asp.lv/latvija/veseliba/54053-naudu-novirzis-ambulatorai-veselibai.htm | Sestdiena, 20.augusts (2011), plkst.16:16 | Inga Paparde | www.nra.lv
Lielākā daļa no valdības papildus piešķirtajiem līdzekļiem veselības aprūpei tiks novirzīti, lai samaksātu par kompensējamiem medikamentiem pacientiem. Savukārt ārstniecības iestādēm tiks novirzīti 2,7 miljoni latu, tiesa, samaksai par sekundāriem ambulatoriem pakalpojumiem, nevis stacionārajai palīdzībai.
Veselības ministrija (VM) informē, ka apstiprināšanai valdībā iesniegts VM projekts grozījumiem veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā, nosakot, kā ārstniecības iestādēm samaksai par sniegtajiem veselības aprūpes pakalpojumiem tiek sadalīts 2 866 451 lats no Ministru kabineta jūlijā piešķirtajiem 6,6 miljoniem latu. No šiem 2,8 miljoniem latu lielākā daļa – 2,7 miljoni – tiks novirzīti samaksai par ambulatoriem veselības aprūpes pakalpojumiem – speciālistu konsultācijām un izmeklējumiem visās ārstniecības iestādēs, tajā skaitā slimnīcās, bet 157 000 latu – ārstniecības iestādēm pacienta iemaksas kompensācijai tiem iedzīvotājiem, kuri ir atbrīvoti no pacienta iemaksām.
Tā kā pēdējās veiktās veselības aprūpes reformas paredz attīstīt ambulatoro palīdzību kā izmaksu efektīvāko veselības aprūpes posmu un tiek mazināts izmaksu dārgākās stacionārās veselības aprūpes īpatsvars, attiecīgi papildu līdzekļi tiek novirzīti ambulatorai aprūpei un dienas stacionāriem, ko nodrošina arī slimnīcās. Tā papildu finansējumu saņems arī slimnīcas, norāda ministrijā. Pēc veselības ministra Jura Bārzdiņa teiktā, slimnīcām ir iespējams attīstīt ambulatoros dienestus, kas neilgā laikā spēs mazināt stacionārā ārstēto pacientu skaitu.
Tomēr šī nauda nenonāks stacionārai palīdzībai neatliekamās medicīniskās palīdzības sniegšanai, par ko pēdējās dienās notiek lokālo slimnīcu protesti. Valdība ir apņēmusies piešķirt veselības jomai vēl papildus vairāk nekā sešus miljonus latu, veicot bueta grozījumus.
***
Kā sadalīs papildu naudu?
No līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem veselības aprūpei piešķirti 6 661 893 lati:
2,7 miljoni latu – samaksai par sekundāriem ambulatoriem veselības aprūpes pakalpojumiem;
157 062 lati – lai kompensētu pacienta iemaksu par iedzīvotāju kategorijām, kas atbrīvotas no pacienta iemaksas;
3,2 miljoni latu – iedzīvotājiem ambulatorajai ārstniecībai paredzēto zāļu un medicīnas preču iegādes izdevumu kompensācijai;
626 473 lati – samaksai slimnīcām par pakalpojumiem, kas šogad pirmajā pusgadā sniegti trūcīgām un maznodrošinātām personām un pārsniedz līguma summu gadam
PLĀNOTS piešķirt vēl 6,1 miljonu latu pēc budžeta grozījumiem
************************************************************************
MIC |
http://www.farmacija-mic.lv/main/zinasw/5/5343 | Pretrunīgi lēmumi par zāļu kompensāciju | www.farmacija-mic.lv | Ziņas avots: LETA, Diena | 10.08.2011
Laikraksts Diena ziņo par Veselības ministrijas viestajām korekcijām kompensējamo zāļu C saraksta finansējumā. Tās rada pretrunu ar VM pamatojumu Veselības ekonomikas centra (VEC) direktores Daigas Behmanes atstādināšanas no amata. VM apšaubīja VEC noteikto dārgo zāļu saņēmēju loka paplašināšanu. Taču tagad VM apņēmusies kompensēt divus C saraksta medikamentus visiem rindās gaidošajiem pacientiem un pat paredzot rezervi līdz gada beigām apmēram 10 pacientiem, kam slimība vēl tikai varētu tikt diagnosticēta. Pagaidām lēmums skar Roche zāles Herceptin (krūts vēža ārstēšanai) un Mabthera (limfomas ārstēšanai), ar ražotāju vienojoties par līdzmaksājumu 13 pacienšu ārstēšanai, bet valsts plāno kompensēt zāles 56 pacientēm. VEC direktora p.i. Māris Taube sola, ka drīzumā tiks lemts arī par citu ražotāju zālēm.
No pacientu viedokļa šāds lēmums ir apsveicams, arī zāļu ražotājiem tas ir izdevīgi, jo vienam pacientam gadā C saraksta zāles maksā no trim līdz vairākiem desmitiem tūkstošu latu. Veselības ministrs Juris Bārzdiņš saka: zāles kompensē pacientiem, kuriem valsts to ir apsolījusi darīt un līdz šim līdzekļu trūkuma dēļ nevarēja.
Papildu nauda veselības aprūpes 490 mlj latu lielajam budžetam parādījās jūlija vidū – no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem” valdība piešķīra 6,6 mlj latu. No tiem 3,1 mlj latu – kompensējamo zāļu segšanai, lielāko daļu atlikušās naudas summas – ambulatorajiem pakalpojumiem. Toreiz VM pārstāvji izteicās, ka šī nauda nepieciešama «deficīta segšanai», nevis jauniem pacientiem. Arī informatīvajā ziņojumā valdībai nav ne ar vārdu pieminēts, ka nauda nepieciešama C saraksta zālēm. Tām tagad VM plāno atvēlēt ap miljonu latu. VM pārstāvji Dienai atzinuši, ka līdz gada beigām vēl būs nepieciešami miljoni latu kompensējamām zālēm – ne C sarakstam, kas būs nosegts, bet pārējām zālēm. J. Bārzdiņš izteicās, ka budžeta grozījumi gada beigās izskatoties neizbēgami un, iespējams, valdība naudu piešķirs.
Par to, kāpēc VM par D. Behmanes atstādināšanas iemeslu minēja C saraksta zāļu, to skaitā Herceptin, saņēmēju skaita palielināšanu, veselības ministrs Dienai nav konkrēti atbildējis, tikai norādījis, ka bija arī citi iemesli. Kā Diena noskaidrojusi, VM plāno VEC apvienot ar Veselības norēķinu centru. Tādēļ ļoti iespējams, ja pārkāpumus D. Behmanes darbā neatradīs, viņai nebūs amata, kur atgriezties.




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA