AKTUALITĀTES
   
44663

Vēstules L. Straujumai un I. Circenei par finansējumu zāļu iegādes kompensācijas sistēmai
Apskatīt komentārus (0)


28.04.2014


Nr. 4/6.1- 450
2014. gada 29. aprīlis

Ļ. cien. L. Straujumas k-dzei,
Ministru prezidentei

                                                                                                                                                                                  
Par finansējumu zāļu iegādes kompensācijas sistēmai

Ļ. cien. L. Straujumas k-dze!
Zāļu iegādes kompensācijas sistēma nodrošina pacientiem iespēju saņemt nepieciešamos medikamentus, kurus pilnībā vai daļēji apmaksā valsts. Jau vairākus gadus pēc kārtas šī sistēma cieš badu, jo piešķiramais finansējums ir nepietiekams, neatbilst hronisku pacientu skaita pieaugumam un vajadzībai pēc jaunajām zālēm; pacientu līdzmaksājumi, neskatoties uz Nacionālā Veselības dienesta pūlēm tos samazināt, ir lieli un iecērt liktenīgus robus ģimeņu un vientuļu cilvēku budžetos.
Cits pēc cita rodas politikas plānošanas dokumenti, tos skata Ministru kabineta sēdēs, pat apstiprina, bet politiskās partijas ieraksta to galvenās tēzes savās programmās un valdību deklarācijās. Bija "Zāļu iegādes izdevumu kompensācijas sistēmas attīstības Koncepcija", bija Ziņojums "Finanšu situācija veselības aprūpes jomā"; bija un top Rīcības plāni, kuros ir ļoti labi identificētas problēmas, bet tikai daļai problēmu piedāvā risinājumus un ar jau klasisku piebildi "Esošā valsts budžeta ietvaros".
Finansējums kā bija, tā ir nepietiekams, līdz ar ko daudzi pacienti nevar atļauties efektīvi ārstēties ambulatori, tiek hospitalizēti, radot papildu izdevumus veselības aprūpes budžetam, nonāk līdz invaliditātei, radot slogu valsts sociālajai apdrošināšanai, bet daļa - mirst.
Sākumā atrunāšanās bija "Krīze". Tad krīze bija izsludināta par beigušos, bet nāca atrunāšanās "Valsts budžeta deficīts" un "Māstrihtas kritēriji". Tad euro tika ieviests un tagad mēs dzirdam vārdus "Jaunā ģeopolitiskā situācija". Mēs esam nobažījušies, ka šis iegansts atkal neļaus valdībai demonstrēt politisku gribu attiecībā uz zāļu iegādes kompensācijas sistēmas budžeta būtisku palielināšanu.
Tāpēc šodien mēs vēlamies atgādināt valdībai par 2013. gadā Ministru kabineta sēdēs skatīto labi pamatotu un argumentētu Veselības ministrijas Informatīvo ziņojumu "Finanšu situācija veselības aprūpes jomā", kas šķiet ir pārklājies ar putekļu kārtu un ievīstīts zirnekļu tīklos. Nozares speciālisti ir aprēķinājuši, ka 2014. gadā vismaz līdz 137 miljoniem euro jāpalielina izdevumi zāļu kompensācijai, lai realizētu Ziņojumā iekļautos pasākumus zāļu kompensācijas jomā.
Mēs dāvinām Jums šo Ziņojumu, cerībā, ka pavisam drīz, jau šajā pavasarī, mēs varēsim nodzēst visus zīmējumus, ar ko esam to izraibinājuši (sk. http://ej.uz/prkm). Piepildiet cerību. Punkts.
******************************************************************
Nr. 4/6.1 - 451
2014. gada  29. aprīlis

Ļ. cien. I. Circenes k-dzei,
Veselības ministrei

Par finansējumu zāļu iegādes kompensācijas sistēmai

Ļ. cien. I. Circenes k-dze!
Jau vairākus gadus pēc kārtas zāļu iegādes kompensācijas sistēma cieš badu, jo piešķiramais finansējums ir nepietiekams, neatbilst hronisku pacientu skaita pieaugumam un vajadzībai pēc jaunajām zālēm; pacientu līdzmaksājumi, neskatoties uz Nacionālā Veselības dienesta pūlēm tos samazināt, ir lieli un iecērt liktenīgus robus ģimeņu un vientuļu cilvēku budžetos.
2013. gada 23. aprīlī savā akcijā "Skrējiens pēc veselības" pie valdības ēkas mēs publiski atbalstījām Veselības ministrijas Ziņojumu "Finanšu situācija veselības aprūpes jomā". Pagājis gads, Ziņojums diskutēts un izskatīts Ministru kabineta sēdēs, bet finansējums pieprasītajā apmērā nav piešķirts.
Mūsu biedrība apšauba Veselības ministrijas spējas aizstāvēt savu pieprasījumu, jo pēdējos divarpus gadus ministrija konsekventi demonstrē izteikti samierniecisku pozīciju: “Valsts budžetā ir tik daudz naudas, cik ir.”
Intervijā “Neatkarīgajai Rīta Avīzei” Jūs bijāt izteikusies: "Ļoti žēl, ka veselības nozares problemātika nav kļuvusi par prioritāti numur viens." Ar nožēlas vārdiem un roku noplātīšanu vien ir par maz, mēs vēlamies no ministrijas sagaidīt stingru stāju, aizstāvot pacientu intereses katru dienu un katrā valdības sēdē. Jo valdībai vienmēr atradīsies iegansti finansējumu nepiešķirt. Sākumā atrunāšanās bija "Krīze". Tad krīze bija izsludināta par beigušos, bet nāca atrunāšanās "Valsts budžeta deficīts" un "Māstrihtas kritēriji". Tad euro tika ieviests un tagad mēs dzirdam vārdus "Jaunā ģeopolitiskā situācija". Mēs esam nobažījušies, ka šis iegansts atkal neļaus valdībai demonstrēt politisku gribu attiecībā uz zāļu iegādes kompensācijas sistēmas budžeta būtisku palielināšanu.
Tāpēc šodien mēs publiski atgādinām valdībai, ka labi pamatots un argumentēts Veselības ministrijas Informatīvais ziņojums "Finanšu situācija veselības aprūpes jomā", šķiet, ir pārklājies ar putekļu kārtu un ievīstīts zirnekļu tīklos.
Mēs aicinām notraukt putekļus un noslaucīt zirnekļu tīklus no Ziņojuma.
Nozares speciālisti ir aprēķinājuši, ka 2014. gadā vismaz līdz 137 miljoniem euro jāpalielina izdevumi zāļu kompensācijai, lai realizētu Ziņojumā iekļautos pasākumus zāļu kompensācijas jomā. Papildu finansējums ir jāpiešķir, pacienti uz to cer!  Piepildiet cerību. Punkts.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv