AKTUALITĀTES
   
39514

Veiksmīgi ārstējama, tomēr pasaulē izplatītākā infekcijas slimība ir tuberkuloze
Apskatīt komentārus (0)


27.10.2013


Avots: LA.lv | Lai gan veiksmīgi ārstējama, pasaulē izplatītākā infekcijas slimība ir tuberkuloze. Starp pacientiem arvien vairāk ir pusaudžu! | http://www.la.lv/velreiz-par-tuberkulozi-3/ |
Klepus nepāriet
Paradoksāli – tuberkuloze ir ārstējama, taču infekciju slimību grupā tik un tā ir galvenais iedzīvotāju nāves cēlonis. Dažkārt nesaprotamu iemeslu dēļ cilvēki pēc palīdzības vēršas, kad situācija jau ir ielaista. Turklāt, maldīgi uzskatīta par sociāli nelabvēlīgo slāņu slimību, tā pļauj arī bagātos, slavenos, veiksmīgos, jaunos, skaistos…
Tiesa gan, vairāk nekā puse tuberkulozes pacientu patiešām ir no nelabvēlīgas vides ar vismaz vienu riska faktoru: bezdarbs, alkohola lietošana, apcietinājums, nenoteikta dzīvesvieta. Šī slimība bieži ir arī HIV inficēto nāves cēlonis.
Bacilis, kas izraisa tuberkulozi, apkārtējā vidē nonāk, ja slims cilvēks šķauda, klepo vai runā un pat tikai elpo! Viens neārstēts slimnieks gadā var inficēt 10 – 15 cilvēkus. Vislielākais risks ir ģimenes locekļiem, kolēģiem un draugiem, kuri ir pastāvīgā saskarsmē.
Lielākā bēda, ka tuberkulozei nav specifisku, tikai šai slimībai raksturīgu simptomu. Par to liecina vienīgi ilgstošs klepus, kas nepāriet divas nedēļas un pat ilgāk, var būt ar krēpām un asiņu piejaukumu, paaugstināta ķermeņa temperatūra, nespēks, strauja krišanās svarā, drudzis, svīšana naktīs un sāpes krūtīs.
Slimība visbiežāk skar plaušas, taču ar asinīm vai limfu infekcija var izplatīties visā organismā un bojāt jebkuru orgānu vai sistēmu: mugurkaulu, gūžas kaulus, nieres, dzimumorgānus, limfmezglus, galvas smadzenes.
Ik pēc gada
Galvenais nosacījums cīņā ar tuberkulozes izplatīšanos ir profilakse un agrīna diagnostika. Savlaicīgi atklāta slimība vieglāk padodas ārstēšanai un rada mazāk risku apkārtējiem. Arī obligātās veselības pārbaudes, tajā skaitā plaušu rentgenoloģiskā izmeklēšana nav tikai formalitāte, bet gan atbildība un rūpes par savu un apkārtējo ļaužu veselību. Tas īpaši attiecas uz cilvēkiem, kuri nodarbināti jomās, kas saistītas ar iespējamu risku citu personu veselībai.
Epidemioloģiskās drošības normatīvie akti nosaka, ka veselības pārbaudes ir obligātas pirms stāšanās darbā un pēc tam vienu reizi gadā cilvēkiem, kuri ir nodarbināti kādā no pārtikas aprites posmiem, kā arī personām, kuras sniedz pakalpojumus klientiem (frizētavās, solārijos, kosmētiskajos kabinetos, pirtīs, peldbaseinos, dienesta viesnīcās, izglītības iestādēs un bērnu nometnēs, sociālās aprūpes iestādēs un ārstniecības iestādēs).
Obligāto veselības pārbaužu mērķis ir pasargāt klientus no inficēšanās riska pakalpojumu sniegšanas vietās, tajā skaitā no tuberkulozes. Tādēļ pārbaudes ietver arī rentgenoloģisko izmeklēšanu, kas ir plaušu tuberkulozes diagnostikas pamatmetode pieaugušajiem.
Plaušu veselību vajadzētu pārbaudīt arī tiem, kuriem pēdējā gada laikā to rentgenoloģiska izmeklēšana nav veikta, vairākas nedēļas ir klepus, nomoka svīšana naktīs, ir ilgstoši paaugstināta ķermeņa temperatūra un krišanās svarā bez īpaša iemesla. Par skādi tas nenāk arī cilvēkiem ar nomāktu imunitāti, cukura diabēta, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, hroniskiem nieru un plaušu slimniekiem un visiem, kas saskarē ar cilvēku, kurš pašlaik vai agrāk ir slimojis ar tuberkulozi.
Ir aizdomas – nav maksas
Ja ir simptomi, kas jau pašam rada aizdomas par tuberkulozi, pēc padoma jādodas pie ģimenes ārsta vai pulmonologa – plaušu speciālista. Nav nepieciešams pat nosūtījums! Šādā gadījumā bez maksas var veikt izmeklējumus, saņemt konsultāciju un terapiju, tostarp arī zāles un ārstēšanos stacionārā!
Ārsts nozīmē izmeklējumus, vispirms plaušu rentgenu un krēpu bakterioloģiskās analīzes. Vairumā gadījumu tas nozīmē krēpu izmeklēšanu. Histoloģiskajai jeb audu parauga izmeklēšanai nozīme ir tad, ja tuberkuloze ir nevis plaušās, bet gan citur organismā.
Slimības gadījumā ārstēšanās ir vismaz sešus mēnešus – divus no tiem lieto četrus medikamentus, pēc tam – divus. Ja izrādās, ka tuberkulozes baktērija ir nejutīga pret diviem svarīgākajiem medikamentiem (multirezistentā tuberkuloze), ārstēšanās ar vismaz 4 – 5 zālēm ilgst 18 – 24 mēnešus.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv