Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
54044

SPKC veicis pētījumu par narkotiku izplatību ieslodzījuma vietās
Apskatīt komentārus (0)


22.04.2015


Avots: Slimību Profilakses un kontroles centrs | www.spkc.gov.lv |
Slimību profilakses un kontroles centrs 2014.gadā organizēja pētījumu par narkotiku izplatību ieslodzījuma vietās. Šis ir trešais šāda veida pētījums Latvijā (iepriekšējie divi pētījumi tika veikti 2003. un 2010. gadā). Pētījumā ir iegūti dati par narkotisko un psihotropo vielu lietošanas izplatību un lietošanu ieslodzījuma vietās, veikta izpēte par ieslodzīto vispārējo veselības stāvokli un saslimstību ar infekcijas slimībām, noskaidroti ieslodzīto, ieslodzījuma vietu darbinieku un ekspertu viedokļi par pasākumiem narkotiku izplatības ierobežošanai.

Salīdzinot 2003., 2010. un 2014. gadā ieslodzījuma vietās veikto pētījumu rezultātus, secināms, ka kopumā to notiesāto, kuriem ir narkotiku lietošanas pieredze ieslodzījumā, īpatsvaram nav tendence mainīties. 2014. gada pētījuma rezultāti rāda, ka jebkad ieslodzījumā narkotikas lietojis vidēji katrs trešais notiesātais (32%), pēdējā gada laikā – vidēji katrs sestais notiesātais (17%), bet pēdējā mēneša laikā – vidēji katrs vienpadsmitais notiesātais (9%). Visbiežāk ieslodzījuma vietās lietotās narkotiskās vielas ir marihuāna un hašišs, amfetamīni un jaunās psihoaktīvās vielas. Pētījumā aptaujātie eksperti norāda, ka psihoaktīvo vielu pieejamībai un lietošanai ieslodzījuma vietās ir dažādi iemesli – ēku dislokācija pilsētvidē, neapmierinošs iekštelpu stāvoklis, nepietiekamas tehniskās pārbaudes ienākot cietumā (personu pārmeklēšana, somu pārbaude u.tml.), darbinieku profesionalitāte, zemais ieslodzījuma vietu darbinieku atalgojums kombinācijā ar cilvēcisko faktoru; nodarbinātības iespēju trūkums ieslodzītajiem, nepietiekamas brīvā laika saturīgas pavadīšanas iespējas un citi. Kā nozīmīgākos iemeslus, kas veicina narkotiku lietošanu ieslodzījuma vietās, gan ieslodzījuma vietu darbinieki, gan notiesātās personas norāda atkarību, stresu, vienveidīgu dienas ritmu un izmisumu, bezcerību. Vērtējot motīvus, kas var likt ieslodzītajiem pārtraukt narkotiku lietošanu ieslodzījuma vietās, gan ieslodzījuma vietu darbinieki, gan notiesātās personas kā svarīgākos minējuši pašu ieslodzīto apzinātu vēlēšanos pārtraukt narkotiku lietošanu un naudas trūkumu.

Ieslodzījuma vidē joprojām augsti izplatītas ir dažādas infekcijas slimības. 17% notiesāto norāda, ka ir inficēti ar hepatītu C, 7% notiesāto min, ka ir inficēti ar HIV/AIDS, 6% norāda, ka dzīves laikā ir slimojuši vai šobrīd slimo ar tuberkulozi, 5% – ar hepatītu B un 3% – ar seksuāli transmisīvajām slimībām. Reālie slimību izplatības rādītāji ar infekcijas slimībām varētu būt vēl augstāki. Tai pašā laikā jāsecina, ka ir uzlabojusies dezinfekcijas līdzekļu pieejamība – 2010.gadā tie viegli pieejami šļirču dezinfekcijas nolūkiem bija 48% notiesāto, 2014.gadā – 56% notiesāto.

Aptaujātie ieslodzījuma vietu darbinieki, vērtējot darba apstākļus, vismazāk apmierināti ir ar darbinieku drošību. Salīdzinot ar 2010. gada aptaujas rezultātiem, darbinieku vidū ir palielinājušas bažas par inficēšanās risku ar HIV/AIDS. Salīdzinot ar 2010. gada aptaujas rezultātiem, savukārt ir uzlabojies darbinieku vērtējums tādiem aspektiem kā noslodze darbā (par 11%) un darbinieku skaits (par 7%), kā arī sanitāro priekšmetu pieejamība (par 11%), kas 2010. gada aptaujā saņēma darbinieku zemāko vērtējumu.

Pētījuma ziņojumā, papildus narkotisko un psihotropo vielu izplatības un lietošanas izklāstam, akcentēti dažādi priekšlikumi šo vielu ierobežošanai ieslodzījuma vietās Latvijā.

Ziņojums pieejams Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā http://www.spkc.gov.lv/file_download/2428/Narkotiku_izplatiba_ieslodzijuma_vietas_LV_2014_gada.pdf

 


 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA