AKTUALITĀTES
   

SPKC: Latvijā ir augsts problemātisko narkotiku lietotāju skaits
Apskatīt komentārus (0)


27.06.2013


Lasiet pilnu rakstu SPKC mājaslapā http://www.spkc.gov.lv/aktualitates/533/sodien-diena-pret-narkotiku-lietosanu
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka jebkuras nelegālās narkotiskās vielas dzīves laikā pamēģinājuši 14,3 procenti jeb aptuveni 198 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 64 gadiem. Tāpat pēdējie dati liecina, ka saglabājas narkotiku lietošanas mazināšanās tendence un narkotiku lietošanas rādītāji ir atgriezušies aptuveni 2003. gada līmenī.
Latvijā vēl joprojām saglabājās augsts problemātisko narkotiku lietotāju skaits. Saskaņā ar jaunākajiem aprēķiniem Latvijā šobrīd ir aptuveni 12 974 problemātisko narkotiku lietotāju (15–64 gadus vecu iedzīvotāju grupā), kas pārsvarā lieto heroīnu un/vai amfetamīnus injekciju veidā.
2012. gadā palielinājies metadona programmas klientu skaits, kas vērtējams pozitīvi un nozīmē, ka palielinās to narkotiku lietotāju skaits, kuri uzsāk ārstēšanos. Šobrīd metadona programmas pieejamas deviņās valsts pilsētās, bet bufrenorfīna programmas piecās. 2012. gada beigās ilgtermiņa farmakoloģiskās opioīdu atkarības ārstēšanas programmās ārstējās 289 pacienti, no tiem metadona programmā – 225 pacienti, bet buprenorfīna programmā – 64 pacienti. Kopš 2012. gada metadons pieejamas arī ieslodzījuma vietās.
Intravenozo narkotiku lietošana ir cieši saistīta ar draudiem saslimt ar bīstamām infekcijas slimībām, kas tiek pārnestas ar asins starpniecību - HIV, C un B hepatīts. SPKC dati liecina, ka kopš 2001. gada katru gadu proporcionāli samazinās intravenozo narkotiku lietotāju vidū atklāto HIV gadījumu skaits, bet tas pieaug citās iedzīvotāju grupās, īpaši heteroseksuālu dzimumkontaktu laikā inficēto skaits.
HIV gadījumu skaita samazināšanās intravenozo narkotiku lietotāju vidū saistāma ar valstī īstenotajiem profilakses pasākumiem - iespēju narkotiku lietotājiem bez maksas mainīt šļirces, nelietot tās atkārtoti, kā arī nelietot tās kopīgi ar citiem narkotiku lietotājiem, tādējādi ierobežojot ar asinīm pārnesto infekcijas slimību nodošanu tālāk. Latvijā šobrīd darbojas 18 HIV profilakses punkti, kur tiek īstenoti profilakses pasākumi HIV/AIDS, vīrushepatītu B un C, sifilisa (u.c. seksuāli transmisīvo infekciju) un tuberkulozes izplatības ierobežošanai. 2012. gadā SPKC ir reģistrējis 339 jaunus HIV inficēšanās gadījumus, bet līdz 2012. gada beigām valstī kopumā bija reģistrēti 5527 HIV inficēšanās gadījumi, no kuriem 1213 personām diagnosticēta AIDS stadija.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv