AKTUALITĀTES
   
84369

Saaukstēšanās un gripa. Ja esi slims, paliec mājās!
Apskatīt komentārus (0)


24.02.2018


Pilnu rakstu lasiet NRA.lv | Zenta Sokolova | «NRA skaidro, kā atšķirt saaukstēšanos no gripas» | http://nra.lv/veseliba/237133-nra-skaidro-ka-atskirt-saaukstesanos-no-gripas.htm |
****************
Saaukstēšanās
Par saaukstēšanos mēs parasti saucam visas tās elpceļu vīrusu infekcijas, kas nav gripa. Vainīgi ir vīrusi, bet aukstums darbojas kā starpnieks: ja bijusi ilgāka ķermeņa atdzišana, imunitāte strauji krītas, un ceļš vīrusu infekcijām ir daudz brīvāks, tādēļ arī to dēvē par saaukstēšanos. Saaukstēšanās ilgst vidēji nedēļu. Visbiežāk tā sākas ar kakla sāpēm, kas ilgst pāris dienas. Vēlāk parādās arī aizlikts vai pilošs deguns, klepus. Pieaugušajiem temperatūra parasti ir nedaudz virs 37 0C, bet bērniem - augstāka. Pirmajās trīs dienās cilvēka organisms ir vīrusu mājvieta, tādēļ šajā laikā ieteicams palikt mājās, lai infekciju tālāk nenodotu citiem, turklāt slimniekam vajadzīgs miers un atpūta. Vislabāk, ja arī šķietami nevainīgas saaukstēšanās gadījumā cilvēks konsultējas ar savu ģimenes ārstu un saskaņā ar viņa ieteikumiem jau iepriekš ir sarūpējis mājas aptieciņas minimumu šādai vajadzībai. Pamata komplektā parasti iekļauj temperatūru pazeminošus medikamentus, C vitamīnu, deguna pilienus vai ziedes, kā arī sūkājamās tabletes vai izsmidzināmos līdzekļus rīkles gļotādas kairinājuma mazināšanai. Katrā ģimenē ir savas tradīcijas, kā rīkoties, parādoties pirmajiem saaukstēšanās simptomiem un sliktai pašsajūtai. Vieni dzer siltu pienu ar medu, citi - ingvera saknes uzlējumu, vēl citi karsē kāju pēdas sinepju pulvera ūdenī. Ja pašsajūta neuzlabojas pēc pāris dienām, tad gan nepieciešama ārsta palīdzība. Būtiski ir uzņemt pietiekamu šķidruma daudzumu, lai ātrāk no organisma izskalotu vīrusa atstātos toksīnus. Ieteicamas ir liepziedu, kumelīšu, aveņu lapu, upeņu un citas tējas. C vitamīnu var uzņemt ne tikai ar uzturu bagātinātājiem, bet arī - ēdot svaigus augļus, dzerot augļu un dārzeņu sulas. Ja temperatūra nav augstāka par 38,5 0C, mediķi parasti neiesaka to pazemināt, jo darbojas aizsargmehānisms, ar kura palīdzību ķermenis cīnās pret infekciju. Pret kakla sāpēm labi palīdz skalošana ar kumelīšu tēju vai citiem nomierinošiem līdzekļiem. Aizlikta deguna gadījumā nepieciešams mazināt tūsku. Te lieti noderēs augu valsts preparāti, kuriem piemīt tūsku mazinoša un sekretolītiska iedarbība, kas veicina ātrāku deguna blakusdobumu attīrīšanu. Ja lieto zāles, kas sašaurina deguna gļotādas asinsvadus, stingri jāievēro instrukcija.
****************
Gripa
Lai uzveiktu gripu, ir svarīgi to laikus identificēt. Gripa sākas akūti, reizēm cilvēks var precīzi pateikt, cikos viņš saslimis. Strauji paaugstinās temperatūra (virs 38 0C), parādās lauzoša sajūta kaulos un muskuļu sāpes, sāp galva un acu āboli. Vēlāk var pievienoties arī citi infekciju izraisītāji un citi simptomi. Gripas vīrusu var pārliecinoši diagnosticēt, tikai veicot nepieciešamās analīzes. Gripas vīruss attīstās strauji, tā inkubācijas periods ir vidēji 24-78 stundas, taču cilvēks sāk izdalīt vīrusu apkārtējā vidē jau 24 stundas pirms simptomu parādīšanās un var inficēt citus vidēji piecas dienas. Arī telpās gripas vīruss spēj izdzīvot ļoti ilgi, uz priekšmetu virsmām tas var saglabāties līdz pat desmit dienām. Vārdu sakot, gripas vīruss ir agresīvs un lipīgs.
Būtiska atšķirība, kas gripu padara bīstamāku par «parastu» saaukstēšanos, ir iespējamās nopietnās komplikācijas, no kurām biežāk sastopamās ir bakteriāls deguna blakusdobumu iekaisums, vidusauss iekaisums, encefalīts, pneimonija, bronhīts, hronisku plaušu slimību un astmas paasinājumi. Lielāko apdraudējumu veselībai rada tieši komplikācijas, nevis pati gripa.
Ja gripas diagnoze tiek apstiprināta pirmo 48 stundu laikā pēc simptomu parādīšanās, ārsts var nozīmēt specifiskus medikamentus, kuri palīdz ātrāk un efektīvāk cīnīties ar vīrusu. Ja šos medikamentus lieto vēlāk, to efektivitāte mazinās. Ja gripa nav apstiprināta laboratoriski, ārstēšanās ir līdzīga kā saaukstēšanās gadījumā. Ļoti svarīgi ir palikt mājās, jo, turpinot savas ikdienas gaitas, sasirgušais apdraud gan sevi, gan citus. Sevišķi lielu kaitējumu gripa var nodarīt senioriem, kuri vecāki par 65 gadiem, bērniem 0,5-2 gadu vecumā, bērniem, kuri cieš no hroniskām slimībām, sievietēm, kurām gripas epidēmijas laikā iekrīt grūtniecības 2.-3. trimestris, cilvēkiem ar hroniskām sirds un asinsvadu slimībām un hroniskām plaušu slimībām, cukura diabēta un nieru slimību pacientiem, cilvēkiem ar imūnnomākumu, pansionātu un citu slēgtu veselības aprūpes iestāžu iemītniekiem, skolu un bērnudārzu audzēkņiem, veselības aprūpes un izglītības iestāžu personālam un citu profesiju pārstāvjiem, kuru darba specifika prasa nepārtrauktu saskari ar iedzīvotājiem. Vīrusu izplatības laikā un īpaši, ja vīruss jau atnests mājās, ir biežāk jāvēdina un jāuzkopj telpas. Ja gripas ārstēšana ieilgst vairāk par piecām sešām dienām, parādās elpas trūkums, sirdsdarbības traucējumi, spiedoša sajūta krūškurvja rajonā vai asinsizplūdumi un asiņošana, nekavējoties jādodas uz slimnīcu.
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv