AKTUALITĀTES
   
108169

Pret HIV implanti pārbaudīti uz pelēm
Apskatīt komentārus (0)


28.09.2019


Ziemeļkarolīnas Universitātes zinātnieki septiņus gadus strādājuši, lai radītu ilgstošas iedarbības zāļu implantu, kas spētu kombinēt vairākas atšķirīgas zāles pret HIV. Raksts par paveiktā darba rezultātiem publicēts žurnālā Nature Communications.
Ir daudz antiretrovīrusu preparātu HIV profilaksei un ārstēšanai. Šo zāļu dažādas kombinācijas palīdz vīrusu efektīvi kontrolēt un pārvarēt rezistenci pret atsevišķiem preparātiem. Tomēr – lai ārstēšana būtu efektīva, ir jāievēro stingrs zāļu uzņemšanas režīms. Katra garām palaista zāļu uzņemšana, katra neuzņemtā tabletīte samazina profilakses vai ārstēšanās kursa efektivitāti.
Lai padarītu vienkāršāku dzīvi HIV pozitīviem cilvēkiem un tiem, kas vēlas izvairīties no šīs slimības, ir izstrādāts implants, kas nepārtraukti ievada zāles organismā. Tas sastāv no trim komponentiem: polimēra, šī polimēra šķīdinātāja un paša preparāta. Sākotnējais maisījums ir šķidrs, taču pēc injicēšanas zem ādas polimērs sacietē, tajā pašā laikā saglabājot pretvīrusa preparātu, kas nokļūst asinīs.
Lai izpētītu izstrādnes efektivitāti, izvēlējās sešus pret HIV preparātus ar atšķirīgu iedarbību. Tie visi labi izšķīda gan sākotnējā maisījumā, gan arī sastingstot polimēram. Visi preparāti izdalījās no implanta efektīvā koncentrācijā ilgstošā laika periodā: no mēneša līdz gadam.
Izstrādni testēja uz imūndeficītām pelēm, kurām zem ādas injicēja sākotnējo maisījumu. Zinātnieki vairākus mēnešus novēroja, kāda ir preparātu koncentrācija organismā. Dažas pirmās dienas pēc implanta ievadīšanas zāļu koncentrācija grauzēju asinīs strauji samazinājās, bet pēc tam stabilizējās efektīvā līmenī līdz 12 mēnešiem ilgu laiku. Implants labi darbojās arī gadījumos, kad tajā ievadīja trīs dažādu preparātu kombināciju atšķirīgā koncentrācijā: tie visi difundēja asinīs nepieciešamajā daudzumā.
Šī implanta svarīga priekšrocība – ir iespējams operatīvi un droši to izņemt, lai pārtrauktu preparāta iedarbību. Tas ir svarīgi gadījumos, kad nepieciešams koriģēt ārstēšanās shēmu vai pacientam tiek novērota negatīva reakcija uz zālēm.
****************************
Source: Nature Communications | «Ultra-long-acting tunable biodegradable and removable controlled release implants for drug delivery» | https://www.nature.com/articles/s41467-019-12141-5
<... Abstract
Here we report an ultra-long-acting tunable, biodegradable, and removable polymer-based delivery system that offers sustained drug delivery for up to one year for HIV treatment or prophylaxis. This robust formulation offers the ability to integrate multiple drugs in a single injection, which is particularly important to address the potential for drug resistance with monotherapy. Six antiretroviral drugs were selected based on their solubility in N-methyl-2-pyrrolidone and relevance as a combination therapy for HIV treatment or prevention. All drugs released with concentrations above their protein-adjusted inhibitory concentration and retained their physical and chemical properties within the formulation and upon release. The versatility of this formulation to integrate multiple drugs and provide sustained plasma concentrations from several weeks to up to one year, combined with its ability to be removed to terminate the treatment if necessary, makes it attractive as a drug delivery platform technology for a wide range of applications. ...> 
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv