AKTUALITĀTES
   
105117

Paplašinās kompensējamo diagnožu sarakstu
Apskatīt komentārus (0)


28.02.2019


Kopsavilkums: VM | «Plānots uzlabot zāļu pieejamību pacientiem ar psihiskiem un uzvedības traucējumiem» |  http://www.vm.gov.lv/lv/aktualitates/preses_relizes/5945_planots_uzlabot_zalu_pieejamibu_pacientiem_ar_psihiskiem_un_ |
Tiesību akta projekta anotācija: MK | «Noteikumu projekts "Grozījumi Ministru kabineta 2006.gada 31.oktobra noteikumos Nr.899 "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība""» | http://tap.mk.gov.lv/doc/2019_02/VManot_220219_899_psih.168.docx |

<... Ņemot vērā Latvijas Psihiatru asociācijas priekšlikumus, noteikumu projekts paredz:
 1.1. Iekļaut zāļu kompensācijas sistēmā diagnozi F32 Depresīva epizode, uzsākot ārstēšanu jau pirmās epizodes gadījumā, lai pacients saglabātu funkcionēšanas spēju sabiedrībā.
 1.2. Iekļaut zāļu kompensācijas sistēmā diagnozi F23 Akūti un transitoriski psihotiski traucējumi, jo vairums pacientu, saņemot savlaicīgu ārstēšanu ambulatori, varētu ilgāk saglabāt darba un mācību spējas, būtiski mazinot atkārtotu psihožu un rehospitalizācijas risku, kā arī palēninot neirodeģeneratīvo pārmaiņu rašanos smadzenēs.
 1.3. Iekļaut zāļu kompensācijas sistēmā diagnozi F90 Hiperkinētiski traucējumi (ietver uzmanības deficīta un hiperaktivitātes sindromu), nodrošinot iespēju bērniem no sešu gadu vecuma saņemt nepieciešamo ārstēšanu, tādējādi mazinot simptomātiku, ļaujot pilnvērtīgāk iekļauties mācību procesā un nodrošinot labākus mācību un darba apstākļus apkārtējiem.
 1.4. Noteikt diagnozēm F71 Vidēji smaga garīga atpalicība, F72 Smaga garīga atpalicība un F73 Dziļa garīga atpalicība kompensāciju 100% apmērā (šobrīd 50%). Šobrīd kompensācija 100% apmērā tiek piemērota tikai līdz 18 gadu vecumam. Tā kā pēc 18 gadu vecuma veselības stāvoklis nemainās, ir būtiski nodrošināt kompensāciju 100% apmērā arī pēc 18 gadu vecuma, sniedzot nozīmīgu atbalstu ģimenēm, kurās dzīvo pacienti ar vidēji smagu, smagu un dziļu atpalicību, jo šī ir viena no visneaizsargātākajām grupām.  
 1.5. Noteikt diagnozēm psihisko un uzvedības traucējumu grupā (izņemot F71-F73), kurām šobrīd piemērota kompensācija 50% apmērā   kompensāciju 75% apmērā, atjaunojot kompensācijas apmēru līmenī, kādā tas bija līdz 2009. gada 1. martam. Tādējādi tiks uzlabota pacientu līdzestība ārstēšanai, jo pacienta līdzmaksājuma apmērs ir tieši saistīts ar pacienta vēlmi un iespējām iegādāties zāles.
 1.6. Iekļaut zāļu kompensācijas sistēmā diagnozes (kompensācija 100% apmērā) F07 Personības un uzvedības traucējumi smadzeņu slimības, bojājuma vai disfunkcijas dēļ (F07.0 Organiski personības traucējumi un F07.8 Citi organiski personības un uzvedības traucējumi smadzeņu slimības, bojājuma un disfunkcijas dēļ) un F70 Viegla garīga atpalicība, norādot, ka zāles apmaksā pacientiem, kuriem ar tiesas lēmumu sakarā ar krimināli sodāmu nodarījumu noteikts medicīniska rakstura piespiedu līdzeklis – ambulatora ārstēšana medicīnas iestādē. Šīs grupas pacienti agrāk veikuši krimināli sodāmus nodarījumus, bet savu psihisko traucējumu dēļ atbrīvoti no kriminālatbildības. Šie pacienti ir ar zemu līdzestību, ne vienmēr gatavi par saviem līdzekļiem iegādāties medikamentus, bet viņu ārstēšanas nodrošināšana ir visas sabiedrības interesēs. ...>
Kopumā iepriekšminēto pasākumu īstenošanai 2019.gadā nepieciešamais finansējums ir 831,9 tūkstoši eiro, kas tiks izmantots no Eiropas Komisijas pieļautās budžeta deficīta atkāpes.


 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv