Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
36014

No HIV pasargās ar jauno apgraizīšanas metodi (Papildināts: Dienvidāfrikā pēc piedalīšanās tradicionālajās apgraizīšanas ceremonijās miruši 33 gados jauni vīrieši)
Apskatīt komentārus (0)


13.06.2013


ASV Prezidenta ārkārtas plāns cīņai ar AIDS ASV (President's Emergency Plan for AIDS Relief – PEPFAR) bija viena no iniciatīvām jau Džordža Buša-jaunākā laikā. Grandiozā projekta realizācijas pienākumus reizē ar prezidenta posteni pārmantoja Baraks Obama.
PEPFAR ietvaros ir jāpalielina HIV profilakse Āfrikā, kur, kā iepriekš atzina pētnieki, viena no efektīvākajām metodēm šīs bīstamības slimības izplatības ierobežošanā ir vīriešu apgraizīšana. Priekšādiņas likvidēšana par 60% samazina risku inficēties ar imūndeficīta vīrusu.
Pasaules Veselības organizācija ir devusi “zaļo gaismu” Melnajā kontinentā bezasiņu apgraizīšanas metodei PrePex, ko pirms dažiem gadiem izstrādāja Izraēlas kompānijas Circ MedTech speciālisti.
Metodes pamatā – asinsrites pārtraukšana priekšādiņā, saspiežot audu asinsvadus. Lai to izdarītu, uz pacienta peņa, izmantojot vietējo anestēziju, tiek uzlikta ierīce PrePex, kas sastāv no divām detaļām – plastikāta gredzena un gumijas gredzena.
PrePex uzlikšanai nepieciešamas vien dažas minūtes, procedūra nav saistīta ar ķirurģisku metožu izmantošanu. Pēc 8 – 12 dienām priekšādiņas audi atmirst un tā “nokrīt” līdzīgi kā tas notiek ar jaundzimušā nabassaiti.
Tēriņi par procedūras veikšanu ar ierīci PrePex ir ievērojami mazāki par izdevumiem, izdarot “klasisko” apgraizīšanu ar ķirurģisku metožu palīdzību. Tas dos iespēju ievērojami lielākam Āfrikas vīriešu skaitam veikt bezasiņu apgraizīšanu.
Projekta PEPFAR ietvaros ķirurģiska apgraizīšana veikta jau vairāk nekā 2 miljoniem Āfrikas iedzīvotāju.
***************************************************
Vienā no Dienvidāfrikas provincēm pēdējo divu nedēļu laikā pēc piedalīšanās tradicionālajās apgraizīšanas ceremonijās miruši 33 gados jauni vīrieši, raksta «The Telegraph».
Dienvidāfrikas policija apstiprinājusi, ka visos gadījumos, izņemot vienu, sākta iespējamas slepkavības izmeklēšana.
Visi nāves gadījumi konstatēti Mpumalangas provincē valsts ziemeļos.
Notikušais izraisījis diskusijas par tradicionālo ceremoniju drošumu un nepieciešamību. Prezidents Jakobs Zuma norādījis, ka notikusi «masveida un nevajadzīga jaunu dzīvību zaudēšana».
Ik gadu desmitiem tūkstoši Dienvidāfrikas vīriešu piedalās tradicionālajos apgraizīšanas rituālos, kurus parasti veic nevis sertificēti mediķi, bet dziednieki.
Statistika liecina, ka apgraizīšanu veic vairāk nekā puse Dienvidāfrikas vīriešu. Šajā jautājumā joprojām valda daudz aizspriedumu, bet valsts amatpersonas apgraizīšanu pat reklamējušas kā instrumentu cīņā pret HIV un AIDS. Aptuveni puse jauniešu šo procedūru veic jau 10 līdz 15 gadu vecumā.
Tradicionālās apgraizīšanas ceremonijās notiekošais nereti tiek turēts slepenībā, tomēr, kā norāda mediķi, daudzas no procedūrām tiek veiktas antisanitārā veidā, pie tam «pacients» pēcāk tiek apsmērēts ar sarkano mālu, kas varētu veicināt infekcijas rašanos. Nāves gadījumos parasti vainojama neprofesionāli veikta apgraizīšana, infekcija, asins zudums vai arī dehidrācija un drudzis.




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA