Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
65088

Kritiskie tuberkulozes rādītāji
Apskatīt komentārus (0)


30.03.2016


Avots: NRA.lv | Inga Paparde | «Tuberkuloze uz pjedestāla: Latvijai trešā vieta Eiropā» | http://nra.lv/latvija/167841-tuberkuloze-uz-pjedestala-latvijai-tresa-vieta-eiropa.htm |

Latvija reģistrēto tuberkulozes gadījumu ziņā ieņem trešo vietu Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstu vidū, liecina jaunākie Eiropas Slimību kontroles un profilakses centra (ECDC) dati. Lai arī pērn Latvijā reģistrēts mazāk tuberkulozes saslimšanas gadījumu nekā 2014. gadā, Eiropas kartē Latvija arvien iezīmēta sarkanā vai tumši sarkanā krāsā, kas liecina par kritisku situāciju.
Pērn Latvijā sasniegta zemākā reģistrētā saslimstība ar tuberkulozi kopš 1993. gada, tomēr eksperti uzsver, ka tuberkuloze vēl aizvien ir bieži sastopama infekcijas slimība. Jaunākie Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģiskās novērošanas dati liecina, ka 2015. gadā Latvijā pavisam reģistrēts 621 jauns tuberkulozes gadījums, kas ir par 16 gadījumiem mazāk nekā 2014. gadā. Attiecinot konkrētus saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, redzam, ka Latvija ir trešajā vietā Eiropā pēc tuberkulozes izplatības, otrajā vietā ir Lietuva, bet vislielākais skaits tuberkulozes saslimšanas gadījumu reģistrēti Rumānijā. ECDC dati līdzīgi kā Latvijā uzrāda saslimšanas ar tuberkulozi samazināšanos – pēdējos desmit gados saslimstība samazinājusies par 35 procentiem. Latvijā, tāpat kā Lietuvā, Igaunijā un Rumānijā, ir augsts to saslimšanas gadījumu skaits, kad tuberkuloze atklāta iedzīvotājiem, kuriem tā jau reiz ārstēta. Lielākoties visās Eiropas valstīs šādu gadījumu skaits svārstās no pieciem līdz desmit procentiem, savukārt Baltijas valstīs – vairāk nekā 15 procentu.
Ja slimo pieaugušie, slimo bērni
Bērnu un pusaudžu saslimstība ar tuberkulozi Latvijā arī ir samazinājusies – vecuma grupā no dzimšanas līdz 14 gadiem reģistrēti 24 tuberkulozes saslimšanas gadījumi (2014. gadā – 41), savukārt jauniešiem vecuma grupā no 15 līdz 17 gadiem reģistrēti četri saslimšanas gadījumi (2014. gadā – 11). Savukārt uz Eiropas fona Latvija diemžēl izskatās slikti. Latvijā, tāpat kā Rumānijā un Bulgārijā, reģistrēts visaugstākais saslimstības līmenis ar tuberkulozi bērniem. Augsts bērnu saslimšanas līmenis ir arī Slovākijā un Spānijā.
Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Andra Cīrule piekrīt, ka Latvijā ir augsti saslimstības rādītāji, taču ar katru gadu tie samazinās. «Ja Latviju skatītu visas Eiropas līmenī, iekļaujot arī bijušo Padomju Savienību, Latvija nebūtu līderos, jo daudzās Austrumeiropas valstīs saslimstība ir divas reizes augstāka nekā Latvijā,» norāda A. Cīrule. Runājot par bērnu saslimstību, ārste uzsver: ja saslimstība ir augsta pieaugušo vidū, tā ir salīdzinoši augsta arī bērniem, kaut gan salīdzinājumā ar 2014. un 2015. gadu saslimuši gandrīz divreiz mazāk bērnu.
Izplatās zāļu nejutīga tuberkuloze
Vēl viens kritisks rādītājs – Eiropā tieši Baltijā ir vairāk izplatīta multirezistentā tuberkuloze. Tikai šajās trīs Baltijas valstīs zāļu nejutīga tuberkuloze ir izplatīta vairāk nekā 10 procentos no visiem tuberkulozes gadījumiem un vairāk nekā ceturtajā daļā gadījumu multirezistentā tuberkuloze diagnosticēta cilvēkiem, kuri jau slimojuši ar tuberkulozi iepriekš. Vidēji Eiropā multirezistentā tuberkuloze konstatēta četros procentos no visiem gadījumiem. Ārstējot tuberkulozi, ir ļoti svarīgi, lai ikviens tuberkulozes pacients pildītu ārstēšanas režīmu un tiktu izārstēts. Tādos gadījumos rezistence pret zālēm neveidojas. Rezistence veidojas, ja ārstēšana ir neregulāra, nozīmēts nepareizs ārstēšanas režīms vai nozīmētās zāles ir zemas kvalitātes un neefektīvas. Pacientus, kuriem ir attīstījusies nejutība pret zālēm vai tie ir inficējušies ar rezistentiem tuberkulozes baciļiem, ir daudz grūtāk izārstēt. Zāļu jutīgo tuberkulozi var izārstēt sešos līdz astoņos mēnešos, bet multirezistentās tuberkulozes ārstēšanā nepieciešams intensīvs divu gadu terapijas kurss.
Izārstē labāk
Latvijā uz Eiropas fona ir arī augsti tuberkulozes izplatības rādītāji cilvēkiem, kuriem diagnosticēta HIV infrekcija, taču šie rādītāji ir augsti arī Dānijā un Īrijā. Tomēr, neraugoties ir kritisku situāciju, dati par izārstēto pacientu skaitu neatpaliek no Eiropas vidējiem rādītājiem. Eiropā vidēji izārstējas 75 procenti no tuberkulozes pacientiem. Latvij ierindota pie valstīm, kur izārstēto pacientu īpatsvars ir robežās no 60 līdz 80 procentiem. Vairākās Eiropas valstīs – Zviedrijā, Norvēģijā, Islandē, Nīderlandē un Slovākijā – izārstēto pacientu skaits ir virs 85 procentiem. Latvija ierindota arī augstajā sestajā vietā Eiropā pēc multirezistentās tuberkulozes ārstēšanas sekmēm, piektajā vietā – Igaunija, bet pirmajā – Zviedrija.
Vīrieši saslimuši biežāk
Ar tuberkulozi var saslimt ikviens neatkarīgi no dzimuma, vecuma, izglītības vai ienākumu līmeņa. Latvijas statistikas dati liecina, ka vīrieši ar tuberkulozi slimo vidēji divas reizes biežāk nekā sievietes. Speciālisti uzsver, ka tuberkulozes simptomi bieži var būt nemanāmi, tāpēc jāseko savai veselībai, jāveic profilaktiskās veselības pārbaudes pie ģimenes ārsta reizi gadā un nepieciešamības gadījumā jāveic plaušu rentgenoloģiskā izmeklēšana.




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA