AKTUALITĀTES
   
23164

Ieslodzītajiem trūkst zināšanu par riskiem inficēties ar hepatītu C
Apskatīt komentārus (0)


25.04.2012


Preses paziņojums
Ieslodzītajiem trūkst zināšanu par riskiem inficēties ar hepatītu C
Biedrība Apvienība HIV.LV veikusi testus ieslodzījuma vietās, pētījums apliecina: vairāk nekā 50% ieslodzīto ir C hepatīts
Apvienība HIV.LV realizējusi projektu „C hepatīts: vilcināšanās ir bīstama”, kura ietvaros veica ieslodzīto brīvprātīgu testēšanu un konsultēšanu par HIV un C hepatītu ieslodzījuma vietās, kā arī personu, kurām bija pozitīvs eksprestests uz C hepatīta antivielām, aptauju. Testēšana notika četrās Rīgas ieslodzījuma vietās - Centrālcietumā, Brasas, Šķirotavas un Iļģuciema cietumā.
Kopumā projekta ietvaros tika veikti 208 testi uz C hepatītu, no kuriem 109 gadījumos tika atrastas antivielas uz C hepatītu jeb 52,4% personām, kurām tika veikts tests, kas liecina par lielu ieslodzīto skaitu, kuriem ir C hepatīts. Ieslodzīto aptaujā (aptaujāti visi ieslodzītie, kuru testa rezultāti bija pozitīvi) atklāts, ka lielākā daļa - 67% respondentu - paši atzīst, ka inficējušies, lietojot narkotikas, kas apstiprina vispārējo pieņēmumu par to, ka visvairāk ar C hepatītu inficējas, lietojot kopīgas šļirces vai citus piederumus. 5,5% aptaujāto atzinuši, ka varētu būt inficējušies ieslodzījuma vietās. Pētījuma autori secina: tas liecina, ka narkotikas ir pieejamas cietumos, bet tīru, nelietotu šļirču nepieejamība cietumos veicina C hepatīta izplatību.
Visvairāk aptaujāto ieslodzīto bija vecumā no 25 līdz 35 gadiem (50,5%), bet ievērojams skaits ir gados ļoti jauni ieslodzītie – vecumā līdz 25 gadiem (23,8%), vecumā no 35 līdz 49 gadiem bija 24,8% aptaujāto, bet 0,9% no aptaujātajiem bija vecāki par 50 gadiem. Lielākā daļa ieslodzīto – 63,3% - atzinuši, ka kādreiz jau ir veikuši pirmreizējo testu uz C hepatītu, no tiem 57,5% - pirms pieciem gadiem. Kā vietas, kur veikts tests, ieslodzītie min šļirču maiņas punktus, ieslodzījuma vietu, bet zīmīgi, ka liela daļa ieslodzīto, kuri testu veikuši brīvībā, nevar atcerēties, kur tieši.
Uz jautājumu, kāpēc ieslodzītie uzskatījuši, ka šāds tests jāveic, aptaujātie atbildējuši: tam bijis medicīnisks iemesls (40%). Tāpat daudzi vēlējušies veikt testu, jo lieto intravenozās narkotikas. Ieslodzītie, kuri lietojuši narkotikas, apzinās, ka, visticamāk, inficējušies ar C hepatītu tieši šādā veidā. To aptaujā atzinuši 67% aptaujāto. Lielākā daļa aptaujāto atzinuši, ka, iznākot brīvībā veiks apstiprinošo diagnostiku, tomēr turpat 15% norādījuši, ka to nedarīs.
Apvienības HIV.LV valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Molokovskis paskaidro: apstiprinošā diagnostika jāveic, jo apmēram 20% cilvēku pašizārstējas no C hepatīta, bet antivielas pret to saglabājas uz daudziem gadiem. Cilvēki, kuri ir pašizārstējušies no C hepatīta vīrusa, nevar inficēt citus, bet par šo neviens nevar būt drošs, neveicot apstiprinošo diagnostiku.
Vēl secinājumi no ieslodzīto aptaujas:
- Neliela daļa 7,3% ieslodzīto par diagnozi apstiprinošu testu samaksās paši, bet tikpat aptaujāto pieprasīs to ieslodzījuma vietai.
- 38,5% nav gatavi maksāt par ārstēšanos; 12% ir gatavi maksāt no desmit līdz 50 latiem, bet 17,4 % - ir ar mieru maksāt vairāk kā 100 latus mēnesī.
- 63,3% uzskata, ka zināšanas par C hepatītu ir labas, bet 45,87% uzskata, ka zināšanas par aknu darbību ir sliktas.
- Par visefektīvāko primārās profilakses pasākumu, lai neinficētos ar C hepatītu, 30,3% ieslodzīto atzīmē personisko atbildību, bet 23,9% - atturēšanos no narkotiku lietošanas; 13,8% nezina, ko varētu darīt. Tikai neliela daļa norāda, ka svarīgs būtu arī drošas seksuālas attiecības.
- Uz jautājumu, ko varētu darīt valsts, 25,7% nosauc nepieciešamību piešķirt līdzekļus sabiedrības informēšanai un izglītošanai par C hepatītu; 9,2% uzskata, ka jābūt pieejamām šļircēm un prezervatīviem, tostarp arī ieslodzījuma vietās.
- Uz jautājumu, kas būtu jādara ar C hepatītu inficētam cilvēkam, lai saglabātu veselību, 28,4% nosauc diētu; bet 22,9% domā, ka jāievēro veselīgs dzīvesveids; 11% saprot, ka slimība ir jāārstē.
- 41,3% uzskata, ka inficētajiem ar C hepatītu būtu jānodrošina bezmaksas ārstēšana. 
 „Neraugoties, ka ieslodzītie savas zināšanas par C hepatīta inficēšanās riskiem uzskata par labām, tas nav pasargājis viņus no inficēšanās. Vissliktākās ir ieslodzīto zināšanas par aknu funkciju saglabāšanu – puse ieslodzīto, kuriem ir C hepatīts nezina, kā sev palīdzēt. Tas varētu liecināt arī par to, ka inficētie neinteresējas par savu veselību. Tomēr aptauja arī liecina, ka trūkst informācijas par C hepatītu – ne tikai par inficēšanās riskiem, bet arī par to, kā sadzīvot ar šo infekciju,” norāda Aleksandrs Molokovskis.
Apvienība HIV.LV uzskata, ka informatīvais un izglītojošais darbs sabiedrībā kopumā par C hepatītu ir jāuzlabo; valsts iestādēm būtu jāveic intensīvāks primārās un sekundāras profilakses darbs, iesaistot tajā plašsaziņas līdzekļus, nevalstiskās organizācijas. Ir jāveic un jāuzlabo informatīvais un izglītojošais darbs ieslodzīto vidū, jo tā ir iespēja sapulcināt augstam inficēšanās riskam pakļautos cilvēkus un sniegt viņiem objektīvu informāciju.
Pētījuma ietvaros veiktas arī ekspertu intervijas atbildīgajās valsts iestādēs un iesaistītajās valsts iestādēs. Apvienība HIV.LV, kas izveidota 2006. gadā, līdz šim jautājumus, kuri saistīti ar C hepatītu, skatīja tikai dubultinfekcijas – HIV un C hepatīts – kontekstā, tomēr, redzot, ka ar riska grupām, kuras ir visvairāk pakļautas inficēšanās riskam gan ar HIV, gan C hepatītu, vairāk nodarbojas kaitējuma mazināšanas programmas (piemēram, šļirču maiņas punkti, kuros bezmaksas var veikt ekspresdiagnostiku) un HIV/AIDS nevalstiskās organizācijas, Apvienība HIV.LV nolēma detalizēti pētīt situāciju ar C hepatītu, īpaši HIV inficēto, notiesāto, injicējamo narkotiku lietotāju un sieviešu, kas sniedz komerciālā seksa pakalpojumus, vidū.
Projektu „C hepatīts: vilcināšanās ir bīstama” (Hepatitis C: hesitation is dangerous) finansējis Atvērtās sabiedrības institūts (Open Society Institute).
Vairāk par pētījumu un Apvienību HIV.LV lasiet
www.apvienibahiv.lv  
Papildus informācija:
Aleksandrs Molokovskis
Apvienības HIV.LV valdes priekšsēdētājs
molokovskis@gmail.com
Tālrunis:26062077
 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHAGaismas iela 19 k-8, Ķekava, Ķekavas pagasts, Ķekavas novads, LV-2123, Latvija

Logo +371 26062077
Logo apvieniba@apvienibahiv.lv