Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 
   
105329

Cerības neattaisnojās
Apskatīt komentārus (0)


17.03.2019


Lielākais eksperiments, lai apturētu HIV izplatību, beidzies neveiksmīgi
Līdz šim lielākais eksperimentālais pētījums par iespējami perspektīvāko pieeju HIV infekcijas izplatībai beidzies neveiksmīgi: jaunu HIV inficēšanās gadījumu skaits eksperimentālajā grupā salīdzinot ar kontrolgrupu izrādījās statiski nenozīmīgs, rakstīts žurnālā Science.
Galvenā stratēģija cīņai ar HIV izplatību, ko tagad apspriež visa pasaule, ir plaši izvērsta testēšana un nekavējoši uzsākta antiretrovīrusu terapija tiem, kuru testa rezultāts izrādījies pozitīvs. Tā kā antiretrovīrusu preparāti HIV nomāc tādā mērā, ka cilvēks faktiski pārtrauc izplatīt vīrusu, cilvēce tādējādi cer uzveikt šīs slimības epidēmiju. Tas daļēji bija iemesls globālā mērķa 90-90-90 dzimšanai, kas pieļāva, ka 90% cilvēku, kas dzīvo ar HIV, zina savu statusu, 90% šo cilvēku ārstējas un 90% tiem, kas ārstējas, ir nenoteikta vīrusa slodze.
Tomēr šī pieeja, zinātniekiem par spīti, pagaidām nav saņēmusi eksperimentālu apstiprinājumu, un jaunais, līdz šim lielākais pētījums, ko prezentēja CROI konferencē Sietlā, arī ir neapmierinošs.
Pētījums Population Effects of Antiretroviral Therapy to Reduce HIV Transmission (PopART) startēja Zambijā un DĀR 2013. gada beigās un aptvēra vienu miljonu cilvēku. 21 vietējo kopienu nejaušā veidā sadalīja trijās grupās. A grupā zinātnieki ikgadu visus iedzīvotājus testēja uz HIV un piedāvāja nekavējoties sākt ārstēšanos, B grupā arī testēja visus, bet ārstēja saskaņā ar nacionālām rekomendācijām (parasti  rekomendācijās ārstēšanas sākums tiek saistīts ar pacienta imūnās sistēmas stāvokli, kas parādās CD4-šūnu rādījumos). C grupa bija kontrolgrupa.
Pēc trim gadiem zinātnieki nejauši notestēja vairāk nekā 12 tūkstošus šo trīs grupu cilvēku un atklāja, ka B grupā jaunu inficēšanās gadījumu salīdzinot ar kontrolgrupu bija par 30% mazāk, bet A grupā – tikai par 7% mazāk, kas statistiski ir nenozīmīga atšķirība. “Kad mēs pirmoreiz ieraudzījām rezultātus, nolēmām, ka esam kaut ko sajaukuši, un A un B grupas ir samainījušās vietām. Datus vēlreiz pārbaudīja četri statistikas speciālisti. Baidos, ka tā ir patiesība,” teica pētījuma vadītājs Ričards Heizs  (Richard Hayes).
Viennozīmigi pateikt, tieši kādi faktori varēja novest pie tāda negaidīta un nepatīkama rezultāta, kam bija izšķiroša loma minētajā gadījumā, pagaidām nav iespējams. Iepriekšējie lielie pētījumi – TasP Dienvidāfrikā un SEARCH Kenijā un Ugandā tāpat nevarēja demonstrēt vērā ņemamus rezultātus.
Eksperimentālās grupas divos no trim šiem pētījumiem sasniedza standartu 90-90-90, taču, kā atzīmē zinātnieki, ar to vien, iespējams, nebija pietiekami. Neviens neatsakās no visaptverošas universālas ārstēšanas stratēģijas, taču, lai tā labāk darbotos, iespējams, vajadzīgas papildu rīcības – pirmskontakta profilakse… vēl kaut kas…
****************************
Source: Science | «Largest ever HIV prevention study delivers sobering message» | By Jon CohenMar | https://www.sciencemag.org/news/2019/03/largest-ever-hiv-prevention-study-delivers-sobering-message?rss=1 |
<... SEATTLE, WASHINGTON— The recipe for ending HIV epidemics seems straightforward. Introduce widespread testing. Immediately put those who test positive on antiretroviral (ARV) drugs, which suppress the virus to undetectable levels so those people won’t infect others. The number of new infections will drop, and the epidemic will peter out.
But massive, costly studies done in the past few years have failed to show this strategy can reliably curb the spread of the virus, to the frustration of researchers. The latest and largest ever study presented here last week at the Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections did show a modest benefit. But confusingly, there was almost no decline in infections in the study group where it was most expected.
Ending the HIV/AIDS epidemic may be harder than anticipated, it seems. “ARVs on their own are not the magic bullet,” says Collins Iwuji, an epidemiologist at Brighton and Sussex Medical School in the United Kingdom who helped run one of the earlier studies, a South African treatment as prevention (TasP) trial. ...>




 
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:




Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA