Biedrība "Apvienība HIV.LV" (ik dienu pl. 9 - 21)
apvieniba@apvienibahiv.lv

 

  
 
08-05-2008
A hepatīta uzliesmojums Latvijā.
 
A hepatīts ir nopietna un ļoti lipīga infekcijas slimība, ko izraisa vīruss. A hepatīta vīruss, vairojoties aknu šūnās, rada to iekaisumu un bojājumus, kuru rezultātā iestājas aknu darbības traucējumi (dažkārt pat ļoti smagi). A hepatīta vīrusam ir ļoti augsta pretestība un tas ļoti ātri izplatās, tāpēc ikviens, kam nav imunitāte pret A hepatītu (ja nav izslimota šī slimība pagātnē vai nav veikta vakcinācija), ir pakļauts iespējai ar to saslimt. Ar A hepatītu ik gadu pasaulē inficējas 1,4 miljoni cilvēku. Eiropas u.c. attīstītajās valstīs hepatīta A gadījumi reģistrēti retāk nekā trešās pasaules valstīs, un tas nozīmē, ka tur cilvēkiem ir mazāka dabiskā imunitāte pret šo slimību. Tāpēc viņi jo vairāk ir pakļauti slimības uzliesmojumam un vīrusa izplatībai sabiedrībā. Bērniem un pusaudžiem A hepatīts visbiežāk norit bez ārējām izpausmēm, taču viņi, pašiem nezinot, var inficēt pieaugušos. Pieaugušajiem A hepatīts norit smagākā formā -  vīruss sākotnēji izraisa drudzi, parādās izteikts nogurums, apetītes zudums, nelaba dūša un vemšana, sāpes vēderā utt. Pēc vairākām dienām āda kļūst dzeltena, urīns - tumšs, bet izkārnījumi - gaiši. Acu baltumi iegūst dzeltenīgu nokrāsu. Daudzi ar A hepatītu inficējušies cilvēki slimību pārcieš smagi un vairāku nedēļu vai pat mēnešu garumā nav spējīgi turpināt ierasto dienas, darba, uztura un brīvā laika pavadīšanas režīmu. Vairumā gadījumu iespēja saslimt ar šo slimību palielinās līdz ar vecumu. Ļoti smagos gadījumos (1%) A hepatīts var komplicēties ar masīvu aknu nekrozi un aknu komu, kas beidzas ar nāvi. Aptuveni trešdaļa inficēto vecumā virs 40 gadiem tiek hospitalizēti. Slimība izplatās sliktas higiēnas vai sanitārijas apstākļos - piemēram, ar inficētu ēdienu vai ūdeni, peldoties piesārņotos baseinos vai ezeros, vai arī nonākot saskarsmē ar inficētu cilvēku, kas pēc tualetes apmeklējuma nav nomazgājis rokas. Proti, cilvēks nekad nevar zināt, kurā brīdī var saslimt un kādas tam būs sekas...
 
Hepatīts A ir viena no tām visizplatītākajām infekcijas slimībām, no kuras iespējams pilnībā izvairīties vakcinējoties. Vakcīnas pret hepatītu A ir ļoti efektīvas un drošas un ir pieejamas jau vairāk nekā 10 gadus. Vienu vakcinācijas kursu veido divas injekcijas, kas nodrošina maksimālu aizsardzību. Vakcīna nodrošina imunitāti pret A hepatīta vīrusu, ierosinot specifisku imūnreakciju jeb antivielu veidošanos. Pret A hepatītu var tikt vakcinēti bērni, sākot no 1 gada vecuma. Viņi saņem vakcīnas mazāku devu. No 16 gadu vecuma pusaudži saņem pieaugošiem cilvēkiem domātu devu. Pēc primārās vakcinācijas ir ieteicama revakcinācija, lai nodrošinātu ilgstošu aizsardzību. Revakcinācijas deva jāievada jebkurā laikā no 6 mēnešiem līdz 5 gadiem, bet vēlams 6 – 12 mēnešu laikā pēc primārās devas. Pētījumos ir konstatēts, ka revakcinācijas deva, kas ievadīta periodā līdz 5 gadiem pēc primārās vakcinācijas, rada līdzīgu antivielu līmeni kā revakcinācijas deva, kas ievadīta 6 – 12 mēnešu laikā pēc primārās vakcinācijas. Pašreizējie dati neapstiprina revakcinācijas nepieciešamību pēc 2 devu vakcinācijas kursa. Vakcīnas efektivitāte infekcijas uzliesmojuma laikā ir novērtēta dažādās plašās kopienās (Slovākijā, ASV, Lielbritānijā, Izraēlā un Itālijā). Šie pētījumi liecina, ka vakcinācija pārtrauc infekcijas izplatību. 80% nodrošinājums ar vakcīnu pārtrauca infekcijas izplatību 4 – 8 nedēļu laikā.
 
Ir pieejama arī kombinētā vakcīna pret A un B hepatītu, ko var saņemt no 16 gadu vecuma, ievadot trīs devas: pirmo, pēc mēneša - otro, bet trešo — sešus mēnešus pēc pirmās devas. Pēc pilna vakcinācijas kursa pabeigšanas aizsardzība ir nodrošināta uz visu mūžu.